מקום/ הגן המפוספס

כובד השנים וכובד הזיכרון כנראה עמעמו את מנין השנים אצלי, איני זוכר בדיוק ומתי לקחו אותי לגן המיוחד בקיבוץ אילון שבצפון הארץ. אז הייתי רך בשנים, מלא התלהבות של כתב צעיר ונמרץ והגעתי לגן, (אז גם הגן היה פראי וצעיר), הצמחייה הייתה בהתהוות בין עצי האורן בחורש הטבעי ושלחו צללים אל גן, בתוכו מציצים פסלים נפלאים בגדלים שונים המבטים בך בעיניים ענקיות מפסיפס. באותו יום פגשתי את מאירק'ה דודזון שהיה לבוש בגדי עבודה ואבק הילך על פניו. מאירק'ה קיצר בדברים, הצביע על גן הפסלים בין העצים, שלח אותי לשוטט מסביב, להתרשם, "וגם אם אתה רוצה לצלם" והוסיף בקשה: "אל תעשו רעש, כי זה מפריע לשכנים בצהרים" וכך סובבתי בין הפסלים והצמחים ואת ההסבר קיבלתי מאנשי היח"צ, מאיר דודזון לא השחית רגע בחברתי ובחר במקום לסייר יחד בגן - לעבוד.

כזה היה מצטנע נחבא אל פסליו. לפני כשבוע חזרתי אל המקום, לא זכרתי מאום רק פסל אחד שנקרא 'גוליית', ענק מצופה פסיפס צבעוני, בעל אבר קטן ומוצנע זכרתי. בינתיים, כך הוסבר לי, מאיר דודזון נאסף אל אבות הקיבוץ, עברו המפואר ופסליו הרבים נשמרו ונשתמרו בעזרת בנו וכלתו, ביתו הקיבוצי נותר כפי שהיה בחייו שם גר עם אשתו רות שהייתה הגלגל המניע של כל המפעל הפסלים היפה. הבית המיוחד נשמר בשלמותו, ובין השאר הוא מאפשר הצצה לאורחות החיים בקיבוץ של פעם. מאיר דודזון, פלמחני"ק לוחם, ממקימי חט' גבעתי איש עבודה משפחה ויצירה. הגן המיוחד נמצא בלבו של קיבוץ אילון, בגליל המערבי.
לקבוע ביקור בגן ובבית רות ומאיר דודזון אפשר לתאם עם בנו וכלתו של מאיר דליה 052-3664609. הכניסה למוזיאון בתשלום, סיור בגן ללא תשלום ואם רוצים אפשר להשאיר תרומה לתחזוקת המקום.

55 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול