בכרם/ סוכה של יופי

עודכן: 10 באוק׳ 2018

בגבו של הישוב סגולה, סמוך לדרך החיטה, נח כרם ענבים שזוהר בירוק בלב היובש. בראש הכרם סוכת גפנים לתצפית מזרחה. להנות מהיופי ולא לקטוף. ...


שעצרנו את הרכב מערבולת האבק הדביקה אותנו, עמוד האבק ריחף סביבנו כמה שניות, אחר נע עם הרוח הקלה מזרחה. מסביב שקט, רק כפות התמר השמיעו רחש נעים שהרוח שיחקה בהם. מדרגות ברזל מוליכות אל ההפתעה. ברום סוכה של יופי מתגלה באחת הנוף. לוקח כמה שניות, העיניים בולעות את היופי, הנשימה נעצרת ואז משתחררת אנחה עמוקה ולחישת התפעלות. "וואוו".


תצלום: דובי זכאי

עוד מחצית השעה השמש תיאסף אל האופק, שמיכת לילה צוננות, זרועה בכוכבים תתפרס על מישור החוף הדרומי. בהבהוב האור האחרון אפשר לראות את השמש שולחת קרני זהב, " מדליקה" בגוון אדמדם את הרי חברון. על ההר מתלהטות באדום, כשריפה, השתקפות השמש בחלונות של בתים רחוקים. לפנינו צורב בלבן את שדות החיטה הקצורים, שביל מאובק. אחרי הפיתול האחרון השביל מטפס לגבעה, מפריד את שני חלקי כרם הענבים שממלא את המדרון. שורות ישרות של גפנים, עליהם ענבי יין שבעוד ימים אחדים יגיע זמנם לבציר. תוחמת את הכרם שדרה של דקלים, כבדי כפות, שמרעידים את כפותיהם בלחישה ברוח הקלה. המראות המרתקים האלה נגלים למי שמטפס לסוכת הגפנים, נקודת תצפית בכרם של 'יינות ברקן'.


הסוכה הוקמה בחלק הגבוה של הכרם, על טרסת אבן חסונה, המרפסת שלוחה מזרחה, גבוה מעל הנוף. גפן משתרגת ומטפסת אל הסוכה, קנוקנות נאחזות בעמודי הסוכה. אשכולות ענבים אדומים משקיפים עליכם. מכאן אפשר להבחין בקצה ב'דרך החיטה' המאובקת, שנמתחת מקיבוץ בית ניר. כרם זה אחד מכרמי ענבי היין של 'יקבי ברקן'. גלגולו של 'יקב ברקן' התחיל כ'יקב פרידמן' עוד בשנת 1889. נמכר ונקנה על ידי כמה בעלים, בסוף שנות השמונים עבר היקב לאזור התעשייה ברקן ולקראת שנת 2000 החלה הקמת היקב ומרכז מבקרים בקיבוץ חולדה. כרם זה אחד מכרמי היין של היקב.


איך מגיעים: השביל דורש נהיגה עם תשומת לב, מתאים לכל רכב. בקצה המזרחי של הישוב סגולה, יש פניה שמאלה, (מזרחה), לפי שילוט 'כרמי ברקן'. שביל מאובק וארוך ומסתיים בכרמים ובמרכזה סוכת הגפנים. השביל חולף על גשרים, מעל פסי הרכבת ומעל כביש 6. (סימון שביל שחור). נ.צ. 620553/ 183103.


הערה: אנא, המקום יפה, כבדו את היופי, קחו אתכם את הפסולת, השאירו את הענבים לכורמים לעת בציר. בקיצור תיהנו מהיופי ואל תקטפו.

136 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול