תופעה/ מכל העולם הגיעו


סנט ג'ורג'. עולי רגל רבים פוקדים בימים אלה את מנזר סנט ג'ורג', עד כדי כך שנדרש סדרן לכוון את האוטובוסים. אבל היופי של המקום שווה ביקור. תצפית מעל המנזר


לפני כשבועיים, ביום שישי נסעתי בכביש היפה והמפותל המוביל למנזר סנט ג'ורג', הכביש הרזה שנסלל מחדש לפני זמן חודר לעומק מדבר יהודה. מפעם לפעם אני אוהב להגיע אל נקודת התצפית לשבת מול היופי של המנזר והמצוקים מעליו ולשאוב כח ממראות המדבר ומהמצוקים האדירים שנופלים אל נחל פרת וואדי קלט.בדרך כלל הכביש הרזה די שומם, למעט מכונית או שתיים תועות אין כמעט תנועה. הפעם גילתי שאני משתרך באיטיות נוראה אחרי שיירה ארוכה של אוטובוסים שנוסעים לעבר מנזר. במגרש החניה הקטן מעל המנזר כבר היה בלגן רציני עשרות אוטובוסים מילאו את הרחבה הצרה ונדרש סדרן צרחן כדי להשליט מידה מסוימת של סדר. בין האוטובוסים הסתובבו המון צליינים ממדינות שונות שהם רוכשים מהרוכלים הערבים כפיות, מטפחות חולצות ושיירת גמלים מגולפים בעץ זית.

על פי נחיל האדם שהילך על השביל הצר לנקודת התצפית הבנתי שהתייחדות עם הנוף, לא תהייה הפעם. בכל אופן קשה להגיע למקום ולהחמיץ את היופי הבראשיתי, התהלכתי בשיירה הארוכה לנקודת התצפית. מנזר סנט ג'ורג' חבוי היטב בקניון העמוק של נחל פרת, (ואדי קלט). מנקודת התצפית שממול למנזר רואים את המבנה המיוחד הצמוד למצוק, מהחלק התחתון של המצוק מתנשאים המבנים שכמו יצוקים במצוק. גשר אבן מחבר את שני חלקי הוואדי וזהו המשך השביל לשער המנזר, מעל ערוץ הנחל כמו טרסות ומרפסות של צמחייה ירוקה חקלאות זעירה של גן ירק שמגדלים הנזירים במקום.


מנזר סנט ג'ורג', (הקדוש גיאורגיוס) בערבית שם המנזר: דיר מאר ג'ריס, זהו מנזר יווני אורתודוכסי. המנזר הוקם במאה ה-5 לספירה על ידי חמישה נזירים סוריים, המשיך את דרכם הנזיר המתבודד יוחנן. במאה ה-6 לספירה הרחיב את המנזר הנזיר גיאורגיוס, (ג'ורג') ועל שמו נקרא המנזר. כובשים ומחריבים חלפו במקום, הפרסים הרסו ושרפו, המנזר שוקם ושוב נהרס על ידי הכובש הערבי. בקומה העליונה של המנזר מערה גדולה, האמונה הנוצרית שבמערה זו יש אליהו הנביא התחבא עת נירדף מזעמה של איזבל אשת אחאב, אליהו הנביא ניזון מהלחם והמים שהביאו לו העורבים. עוד הילה של קדושה נוצרית יש למערה, האמונה הנוצרית מספרת שכאן ישב סבו של ישו, יואכים וכאן המלאך בישר לו שאשתו חנה תלד את מרים, אמו של ישו.

הכביש המוליך למקום נותר רזה, יורד לעומק המדבר ומסתיים ברחבת חניה ושלוש עם שלוש קשתות ועמודי אבן שמשמים כשער כניסה עליון למנזר, מכאן יש ירידה ארוכה ומפותלת עד לשער התחתון. ברחבה יש המון רוכלים שימכרו לכם מיץ רימונים ותפוזים, גמלים וצלבים מעץ וזית אגדות לרוב. מדרגות רחבות מובילות למטה, אל נתיב הליכה ארוך למנזר. משמאלן צלב עץ המסמן את השביל להולכי רגל לנקודת התצפית. חמש דקות הליכה ואתם בעמדת תצפית מסודרת, עם מראות עוצרי נשימה. הישראלים מעדיפים להגיע לתצפית ולא לרדת למנזר בגלל סיבות בטחוניות.


איך מגיעים: נוסעים בכביש 1 היורד מירושלים לים המלח. פונים מזרחה למצפה יריחו ומיד פונים שמאלה למנזר סנט ג'ורג. הדרך משולטת ומסתיימת ברחבת חניה. בוחרים את השביל השמאלי העולה.בסביבה: בכביש היורד למנזר עיקול גדול, פונים ימינה להמשך הכביש לסנט ג'ורג'. על הגבעה צלב ענק, זו נקודת תצפית על ואדי קלט על נווה המדבר עין קלט המסורת מספרת שעל סלע זה ישב יאוכים אבי מרים וסבו של ישו. צליינים רבים למקום לאחר תפילה או מזמור עושים דרכם ברגל מכאן את המנזר.

51 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול