שלכת/ גנב ליין את הצבע

גם בשפלת החוף מתהדרים בגווני השלכת, צבע היין מכתים את עלי האלה, וגם הגפנים משלימים עם העובדה שעוד מעט השריגים יישארו עירומים. גוונים אחרים בדרום


הדרום נעלב. גווני השלכת של בצפון הארץ משכו את המטיילים ועצי וצמחי הדרום תבעו את עלבון הדרום. "בדרום" הסבירו לי בכעס "לא פחות יפה ואפילו יותר". ואנחנו מיהרנו דרומה לראות הכצעקתם ואמנם המראות דרגה אחת יותר ממופלא. בררנו מבין כל היופי כביש אחד, קטן, נסתר מהעין, רזה להחריד שבו מתקבצים הצבעים לציור אחד ארוך. למתמידים בין המטיילים נוסיף כמה אתרים ארכיאולוגיים מרתקים על הדרך.


כתמי הצבע מסתתרים אחרי הישוב 'אדרת'. אדרת נח בשלווה גבוהה (457 מ') וצופה אל הנוף, תצפית מרהיבה על עמק האלה. שדות חומים שזה עתה נחרשו ונזרעו. בלב העמק חוות צלחות הלוויין הענקיות, כמה אלות מוסיפות זוהר באדום השלכת. על גבעה רחוקה, הבתים השלווים של נווה מיכאל ורוגלית. ליד שער הכניסה לאדרת רחבת חניה קטנה, כאתנחתא להנות מהנוף.
מושב אדרת, מדרום לבית שמש, שאל את שמו מאחד ממיני הגפן שמופיע בספר יחזקאל. הישוב עלה לאדמה בשנת 1963, ראשוני העולים הגיעו ממרוקו כדי לתגבר את ישובי חבל עדולם. כיום בתיו נאים טבולים בצמחיה. את הישוב חוצה דרך מצפון לדרום. בקצה הישוב, שער דרומי, ממנו יוצאים אל המרחבים. בצומת ה"טי" הראשונה פונים ימינה, מערבה, כביש צר משרטט את דרכו על הגבעות, גולש אל ערוצו של נחל שוע.

עתה נעבור לצבעי היין, הישוב אדרת מוקף בגפנים, ענבי יין מעולים. אותם הכרמים שומרים על יופיים גם בשלכת, ציור ארוך וצבעוני משכר כיין, קרני השמש שחודרות דרך העלים מוסיפים את הזוהר. אדום יין, חום, זהוב, כתום בתוספת פלומה ירוקה רעננה שמקשטת את האדמה. ומעל כמה אלות עם אקורד סיום לוהט באדום. בצומת הראשונה, בקצה הכרם, (יש שילוט קק"ל), מימין לכביש נחה אלה ענקית. זו מתפשטת לאט לאט מעליה האדומים, חלק מענפים כבר בעירום, סביבה נרקם שטיח ירוק של עשב, כמה רקפות הקדימו ופורסות את עליהן המצוירים. מקום מתאים להפסקת קפה. מכאן מתחיל שביל קטן, (סימון ירוק), מהלך של חמש דקות ברגל אל חירבת רבוע. מערכת של מערות מסתור מתקופת בר כוכבא, שני חדרים ענקיים, מערכת הולכת מים, עצי חרוב ותאנה. (זהירות מבורות פתוחים!!!). בתום ההליכה ממשיכים בכביש הצר שמאלה, (דרומה) לפי השילוט. סופה של הדרך למרגלות הישוב צפרירים ומפגש עם כביש 38, צומת מצפה משואה.

איך מגיעים: נוסעים עם כביש 38, עד צומת האלה, פונים מזרחה לכביש 375, הפניה הראשונה דרומה, לאדרת מטפסים עד שער הישוב חוצים אותו יוצאים בשער הדרומי. בצומת ה"טי" פונים מערבה לכביש הקטן. (אפשר גם הפוך). מפת טיולים וסימון שבילים 9.

בסביבה 1: חירבת עתרי, שרידים של ישוב יהודי, כולל בית כנסת, בורות מים ומערכת מסתור מתקופת בר כוכבא שוחזר על ידי קק"ל ורשות העתיקות. שילוט מסודר.


בסביבה 2: חירבת בורגין. דרומה משם אתר שהוא חלק מפארק מערות עדולם. מערות קבורה מתקופת בית שני, מחילות מסתור, פסיפס, גת עתיקה מערות פעמון ועוד. שביל מסומן ושילוט.


בסביבה 3: חירבת ליבנין. תל גבוה, מערות קולמבריום, בורות מים טרסות ומערות מסתור, מתקופת בר כוכבא.


בסביבה 4: חירבת מדרס. לקראת היציאה, שרידי ישוב מתקופת הבית השני, כאן נמצא פסיפס ענק שכוסה. בימים אלה מתחילה בזהירות פריחה במקום.

51 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול