רכב/ מה זאת אהבה

בהרצליה פיתוח התגלה במרכז השירות החדש של פורשה 'ניצוץ של אהבה', איך בהתמדה ואהבה הופכת גרוטאה עתיקה משנת 1972 למכונית משופצת ויפה. שם יש אהבה לרסטורציה

בינינו, מעטים מבינים מה זו ׳רסטורציה׳ של מכוניות. רובינו מכירים את המושג ׳רסטורציה׳, מושג הלקוח מעולם המוזיאונים. שם, צוותי מומחי הרסטורציה משחזרים תמונות וציורי קיר שהשנים ופגעי מזג האוויר פגעו ביצירה. אנו מכירים סרטים דוקומנטריים על שחזור יצירות אמנות שצוירו במאות הקודמות על ידי אמנים יידועי שם. אבל רסטורציה של מכוניות? מי שמע? (אולי כמה חובבים מכורים שצמודים לתוכנית טלוויזיה יעודית.) ובכן באותה רצינות כמו במוזיאונים נעשית ה׳רסטורציה׳ של מכוניות, זו עבודת עמלנית, שלב אחרי שלב, עבודה משולבת של עבודת הלב ועבודה פיזית עם המון אהבה. אנו שלא בקיאים בתהליך מסתפקים רק בתוצאה שהיא בהחלט סוחטת אנחות התפעלות.למזלי יכולתי לעקוב אחרי תהליך ארוך של רסטורציה למכונית ישנה שעשה חבר שלי. הבחור רסטורטור חובב וכלי רכב עתיקים קשורים לנפשו, הבחור רכש 'חורבה', מכונית ישנה במצב גרוטאה פלוס, את הזמן הפנוי שלו הקדיש לשיפוץ, לתקן, לייצר חלקים, שוטט בין מרכזי חלפים וחנויות בארץ ובעולם, אחרי שנים של עבודה, הצליח להפוך את הגרוטאה לשעבר כנסיכה אמיתית על הכביש, במצב נסיעה מצוין, ששאלתי אותו לא חבל לך על הזמן והכסף שהוצאת לשחזור ענה לי: ״תגיד, איך אפשר לעמוד מול אהבה?״ – שוכנעתי.


לפני כשבועיים יצא לי לפגוש שני ׳מאוהבים׳ נוספים, שניים שמוכנים להשקיע הרבה ב׳רסטורציה׳ של מכוניות רק בשביל הברק בעיניים, הפעם זו מכוניות של ׳פורשה׳. השניים, אנשי עסקים מג׳נבה, האחד ישראלי, גיא מיוחס מרבית עסקיו בחו״ל, השני הוא שותפו, פטריק לוש מלוכסמבורג, שגם עסקיו בג׳נבה ואירופה, בין עסקיו של גיא יש כמה סוכנויות של ׳פורשה׳, באירופה חלקם בשותפות עם פטריק, בשנת 2016 קיבלו השניים את ייצוג ׳פורשה׳ גם בארץ, פתחו את חברת ׳אורכיד ספורט קארס בישראל׳ והביאו את הבשורה היוקרתית לחובבי רכבי ׳פורשה׳. השקיעו כסף רב בבניית אולם תצוגה מיוחד בהרצליה פיתוח והכניסו את ׳פורשה׳ לאיקלום קל בארץ בעזרת הורדת מחירים, שירות לקוחות מעולה וקידום מכירות של המכונית.
עד המפגש לפני שבועיים הייתי בטוח שלפני אנשי עסקים (חביבים מאוד, עם נימוס אירופאי) אך לתומי חשבתי שדאגתם בעיקר למכור מכוניות ׳פורשה׳, אבל כאן נכנס לסיפור שלנו הביטוי ״מה זאת אהבה״.


במסיבת העיתונאים לפתיחת מרכז השירות החדש בהרצליה פיתוח והבאת הדגם החדש של 'קאיין קופה' גיא מיוחס הקדיש את החלק הראשון של מסיבת העיתונאים לספר על ה׳אהבה המסתורית׳ שלו ושל שותפו זו אותה אהבה שמביאה את הברק בעיניים. לכבוד אותה אהבה הם פתחו מפעל קטן לרסטורציה של רכבי פורשה, זאת במקביל לסוכנויות המצליחות של ׳פורשה׳ בחו״ל, וכך מספר גיא: לשם התחלה, בהסתר רכשו פורשה 911, עם מנוע 3.2 ליטר מודל 1982, לצורך הרסטורציה גייסו מכונאי/ משחזר לבנות מחדש ולשחזר כל חלק במכונית, כמו באהבה גם כאן הם הגיעו לעיתים תכופות לראות איך היפיפייה משתקמת והולכת, משילה מעצמה את כל השנים ולאט לאט חוזרת למראה המלכותי, כמו שנולדה, כל ההולדה מחדש נעשה במסתורי מוסך, חלק מתהליך השחזור צולם לסרט. בשנת 2012 רכשו עוד פורשה 911, הפעם עם מנוע 2.4 ליטר, הכלה משנת יצור 1973, עד שגילו אותה המכונית עמדה מבוישת באסם נטוש בהרי האלפים, חבריה לאסם היו כמה תרנגולות וארנבונים, גם היא נוספה לאוסף של המכוניות לרסטורציה מלאה.

לאהבה כידוע אין גבולות אמנם התגלו כאן סימנים של 'פוליגמיה' (ריבוי נשים) ביחסים, אך אנו זוכרים שלמרות האהבה אלה רק מכוניות. השחזור הבא פורשה 356 קבריולט משנת 1962, הפעם השחזור נעשה עבור חובב מכוניות שנתן אמון במלאכת השחזור. עתה הזמן לצאת לאור מהמסתורין וכבר בשנת 2015 הוצגה לראשונה בתחרות רסטורציה של מכוניות פורשה אותה אחת משנת 1972 וזכו במקום הראשון. שנה אחרי הוצגה רסטורציה מלאה של גירסת 911 S 2.0 ליטר משנת 1969. עד כה יצאו לאור מהסדנאות השחזור כבר 9 מכוניות שכולן קטפו את הפרסים הראשונים בתחרות על אמנות השחזור ב'פורשה' . אחרי ההצלחות הגיעו ההזמנות, בימים אלה עומד לקום מרכז 'פורשה קלאסיק' בג׳נבה.


שתיים מהמכונית המשוחזרות זכו לחשיפה ישראלית במרכז השירות החדש שנפתח בהרצליה פיתוח, מעבר לכביש, מול הסוכנות. צוות של מכונאים שעברו השתלמויות בפורשה משמשים שאנשי מקצוע למכוניות החברה.

אמנם בהרצליה פיתוח הם קבעו את אולם התצוגה עוד בשנת 2016 אך כל הזמן חתרו וחיפשו מקום לבנות את מרכז השירות של המכוניות המפוארות, אמנם עד שהשיגו את המקום לקח שנתיים, נבנה מרכז שירות ארצי ברמה כמו שחברת פורשה דורשת. בהזדמנות זו גם הציגו את העולה החדשה ה׳קאיין קופה׳ (לכתבה על המכונית נגיע לאחר נסיעת המבחן), עד כאן במסיבת העיתונאים פגשנו שני אנשי עסקים שמשך הזמן התאהבו במכונית 'פורשה'. ולמדנו מה זאת אהבה' לרסטורציה.


לתמונות ומידע נוסף ניתן להיכנס ללינק לאתר אורכיד ספורטס קארס קלאסיק :

https://www.orchid-classic.ch/restaurations-porscheclassic-geneve?lang=en

לפרטים נוספים ותמונות ניתן להיכנס ללינק :

https://www.orchid-classic.ch/restaurations-porscheclassic-geneve?lang=en

83 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול