רכב/ בת מאה וצעירה כל כך

חגיגות המאה של סיטרואן נפתחו בהצגה חגיגית של הקקטוס החדשה, יצרנית הרכב הצרפתית הדינמית והמחדשת יצאה עם גרסה עיצובית מעט מרוככת לקקטוס החדשה, גירסה שגם הנהג הסולידי עם טיפה שובבות יוכל לרכוש. מזל טוב לצעירה בת מאה


במסיבת העיתונאים לקקטוס החדשה של סיטרואן ישב לידי עיתונאי וותיק ולחש לי: ״הלוואי וכל הנשים בנות מאה היו נראות יפות ורעננות כמו הקקטוס החדשה," ואמנם החברה הצרפתית סיטרואן חוגגת 100 שנה בדיוק, ולמרות הגיל שומרת על רעננות שובבה.
תינוק נולד למשפחה יהודית בהולנד בשנת 1878 שמו, אנדרה סיטרואן (פירוש השם בהולנדית וצרפתית - לימון). הוריו עברו לצרפת ושם אנדרה גדל. התגייס לצבא ועם שחרורו התקבל לעבודה במפעל ליצור מכוניות 'מורס'. כבר בשנת 1913 הקים מפעל לגלגלי שיניים פטנט ייחודי, שילוב של שני גלגלי שיניים אלכסוניים, זה לצד זה ובכיוונים הפוכים, מצורת גלגלי השיניים נוצר הסמל המוכר שמככב בכל חזית של רכב סיטרואן.

אך אנדרה הצעיר לא הסתפק במפעל גלגלי השיניים, זכר את המפגש שלו עם הנרי פורד שעבד בתעשיית הרכב וחלם לבנות מכוניות ולייצרם בשיטת הסרט הנע, ואמנם מפעל סיטרואן הוקם בשנת 1919, הרכב הראשון שיצא מפס היצור היה דגם ) Aשדמה לדגם T של פורד). מנקודה זו בכל דגם ודגם חידשו וחידשו בסיטרואן, ופעמים רבות הצעידו את עולם הרכב בכמה דרגות קדימה, לעיתים חברת סיטרואן הקדימה את זמנה עד כדי כך שהקהל רק כמה שנים קדימה הבין את הגאוניות, חלוצה בפיתוח, וגם גם סיטרואן הבין שפרסום ויצור חייבים ללכת יחד, אנשי סיטרואן דאגו שהשם סיטרואן יתנוסס בכל מקום אפשרי, בשנת 1925 רכשה החברה את זכויות הפרסום על מגדל אייפל ומאתים חמישים אלף נורות האירו את המגדל והשם סיטרואן דלק לאורך מגדל אייפל.

בין החידושים בשנים האחרונות היה הדגם הנועז של ה-C4,