רכב/ כוחו של הצבע

סוזוקי 'איגניס', ג'יפון שובב, נראה קרבי עם מרווח גחון של גדולים 18 ס"מ, יכול לגהץ את שבילי קק"ל בטיול המשפחתי. נוח לנהג ולמשפחה מתפתחת וגם היברידי לייט. לאוהבים לשבת גבוה
הילדים, או במקרה שלי הנכדים מזקקים את המשפט 'אמת בפרסום' הכי טוב, בעוד אנו המבוגרים מתלבטים, לאיזה קטגוריה לשייך את רכב ה'איגיניס' החדש של סוזוקי? האם הוא סתם פרייבט מרובע? האם הוא ג'יפון? או אולי הוא אח צעיר לקבוצה של הג'יפ ג'ימיני? נכדי הביטו ברכב ושאלו בתמימות ילדותית: "מה סבא קנית ג'יפ לסבתא?" מה שעוד תרם למראה הקרבי צבע חאקי כהה, (בחברה קוראים לצבע ירוק כהה). וכך בסבלנות שמייחדת סבים סובבתי אתם את הרכב, זחלנו אל מתחתיו והסברתי להן את עולמו התחתון של הג'יפ רב המינוע, ולהבדיל ה'איגניס' שהוא עם צורה של ג'יפון אבל בלי כל המיכלולים שמאפיינים ראבע על ארבע, לנכדות נמאס, אחרי כמה משפטים הם זנחו את הסברי ואותי לטובת המסכים "יש לנו זום עכשיו של בית הספר". וכך נותרתי לבד עם הסברי ועם נסיעת המבחן.


ה'איגניס' הושקה בעולם לפני כעשרים שנה, בישראל היא נמכרה לסירוגין. בישראל המכירה הרציפה החלה בשנת 2017, ובפברואר, השנה, הפכה את פניה 'במתיחת פנים' שמשכה את עיצובה לכיוון המסוקס שקרוב לג'יפון. לדגם משופר הפנים הוסיפו מערכת 'היברידית לייט' ותיבת הילוכים אוטומטית רציפה. המערכת ההיברידית משלבת מנוע חשמלי באלטרנטור במתח של 12 וולט. המערכת כונסת חשמל בזמן בלימה לסוללה קטנה יחסית שנחה בשלווה חשמלית מתחת למושב הנהג. יתרונה של הסוללה שהיא במשקל נמוך שאינו משפיע על משקל הכללי של הרכב, המנוע מוסיף תגבור של כחמישה כ"ס. ה'איגניס' בנויה על פלטפורמה של המיני מיקרו של סוזוקי, עם תנוחת ישיבה גבוהה יחסית למכונית קטנה, רדיוס סיבוב קטן ואפילו יכולה לטפס על מדרכה בקלות בגלל מרווח הגחון המרווח שלה. אפשר לקרוא לה מיני פנאי קטנה כי היא מתאימה גם לטיולים, לא את מעלה רמון אבל שבילי קק"ל בהחלט מתאימים לה.
המנוע 1.2 ליטר עבר שדרוג במערכת תזמון השסתומים, גם מערכת הזרקת הדלק שודרגה ושפע של מערכות הבטיחות. אין ספק שהמראה הג'יפאי מוסיף שרירים למכונית הקטנה. העיצוב מושך את העין ואפשר להרגיש את המתיקות בעיצובו של הרכב עיצוב כייפי בקיצור רכב חינני. במהלך הנסיעה שלי נגענו בשבילים, רק בשביל להרגיש מעט שטח, האיגניס מצידו לוקח את הפוזה הג'פאית עד הסוף, הוא מרגיש שייך לקטגוריה של רכבי שטח עם מרווח גחון נאה, 18 ס"מ, הוא גבוה ומשדר ומזמין לבדוק אתו את גבולות הג'יפאות (לא נכנענו, צריך להחזיר את הרכב שלם).


כאמור מרווח הגחון נאה כ-18 ס"מ (המרווח הנאה מזכיר כמה רכבים שמתהדרים בתואר ג'יפ שמרווח הגחון שלהם אינו עולה על 19 ס"מ), לכן ה'איגניס' יכול להעז ולהיכנס לשבילי קק"