רכב/ כוחו של הצבע

סוזוקי 'איגניס', ג'יפון שובב, נראה קרבי עם מרווח גחון של גדולים 18 ס"מ, יכול לגהץ את שבילי קק"ל בטיול המשפחתי. נוח לנהג ולמשפחה מתפתחת וגם היברידי לייט. לאוהבים לשבת גבוה
הילדים, או במקרה שלי הנכדים מזקקים את המשפט 'אמת בפרסום' הכי טוב, בעוד אנו המבוגרים מתלבטים, לאיזה קטגוריה לשייך את רכב ה'איגיניס' החדש של סוזוקי? האם הוא סתם פרייבט מרובע? האם הוא ג'יפון? או אולי הוא אח צעיר לקבוצה של הג'יפ ג'ימיני? נכדי הביטו ברכב ושאלו בתמימות ילדותית: "מה סבא קנית ג'יפ לסבתא?" מה שעוד תרם למראה הקרבי צבע חאקי כהה, (בחברה קוראים לצבע ירוק כהה). וכך בסבלנות שמייחדת סבים סובבתי אתם את הרכב, זחלנו אל מתחתיו והסברתי להן את עולמו התחתון של הג'יפ רב המינוע, ולהבדיל ה'איגניס' שהוא עם צורה של ג'יפון אבל בלי כל המיכלולים שמאפיינים ראבע על ארבע, לנכדות נמאס, אחרי כמה משפטים הם זנחו את הסברי ואותי לטובת המסכים "יש לנו זום עכשיו של בית הספר". וכך נותרתי לבד עם הסברי ועם נסיעת המבחן.


ה'איגניס' הושקה בעולם לפני כעשרים שנה, בישראל היא נמכרה לסירוגין. בישראל המכירה הרציפה החלה בשנת 2017, ובפברואר, השנה, הפכה את פניה 'במתיחת פנים' שמשכה את עיצובה לכיוון המסוקס שקרוב לג'יפון. לדגם משופר הפנים הוסיפו מערכת 'היברידית לייט' ותיבת הילוכים אוטומטית רציפה. המערכת ההיברידית משלבת מנוע חשמלי באלטרנטור במתח של 12 וולט. המערכת כונסת חשמל בזמן בלימה לסוללה קטנה יחסית שנחה בשלווה חשמלית מתחת למושב הנהג. יתרונה של הסוללה שהיא במשקל נמוך שאינו משפיע על משקל הכללי של הרכב, המנוע מוסיף תגבור של כחמישה כ"ס. ה'איגניס' בנויה על פלטפורמה של המיני מיקרו של סוזוקי, עם תנוחת ישיבה גבוהה יחסית למכונית קטנה, רדיוס סיבוב קטן ואפילו יכולה לטפס על מדרכה בקלות בגלל מרווח הגחון המרווח שלה. אפשר לקרוא לה מיני פנאי קטנה כי היא מתאימה גם לטיולים, לא את מעלה רמון אבל שבילי קק"ל בהחלט מתאימים לה.
המנוע 1.2 ליטר עבר שדרוג במערכת תזמון השסתומים, גם מערכת הזרקת הדלק שודרגה ושפע של מערכות הבטיחות. אין ספק שהמראה הג'יפאי מוסיף שרירים למכונית הקטנה. העיצוב מושך את העין ואפשר להרגיש את המתיקות בעיצובו של הרכב עיצוב כייפי בקיצור רכב חינני. במהלך הנסיעה שלי נגענו בשבילים, רק בשביל להרגיש מעט שטח, האיגניס מצידו לוקח את הפוזה הג'פאית עד הסוף, הוא מרגיש שייך לקטגוריה של רכבי שטח עם מרווח גחון נאה, 18 ס"מ, הוא גבוה ומשדר ומזמין לבדוק אתו את גבולות הג'יפאות (לא נכנענו, צריך להחזיר את הרכב שלם).


כאמור מרווח הגחון נאה כ-18 ס"מ (המרווח הנאה מזכיר כמה רכבים שמתהדרים בתואר ג'יפ שמרווח הגחון שלהם אינו עולה על 19 ס"מ), לכן ה'איגניס' יכול להעז ולהיכנס לשבילי קק"ל ללא חשש. המנוע 4 צילינדרים, המנוע המוכר של סוזוקי עם תיבת הילוכים אוטומטית רציפה. צריכת הדלק שלה משובחת כ-15 ק"מ לליטר מה שמשפר לקונה את ההרגשת החיסכון הכלכלי. שהמנוע נדרש למלוא כוחו, הוא נוהג להתרעם ברעש חזק יחסית, ומיד אחרי מאמץ כדאי להרגיע אותו ולהחזיר לטורים שפויים שלא יכעס מדי. במערכת

האבזור מסתבר לא חסכו, מערכת לבלימת חירום אוטונומית, הנעה מיקרו היברדית, התרעה מסטייה בנתיב אך ללא תיקון אקטיבי. ועוד שורה של כפתורים על ההגה לעזרת הנהג, מסך עם המערכת שפיתחו בסוזוקי. מה שכן חסכו איכות החומרים שהם פלסטיק שעונה על הדרישה לא יותר ועיצוב מעט מיושן של לוח השעונים. גימיק נאה שמאפיין את רכבי יוקרה כמו יגואר, פורשה ואחרים, שהדלת נפתחת מוקרן על הכביש המילה Hybrid.

הנסיעה על הכביש נוחה למדי, אפילו את הבמפרים שפזורים בכבישים השונים הוא בולע בקלות כמו מכונית גדולה ויקרה, הנוחות לנהג טובה, ישיבה גבוהה, שליטה על המתגים ויש הרבה, צריך להשקיע זמן בלימוד כל הכפתורים. פנים הרכב יחסית לגודלו מרווח, לנהג ולנוסע, גם מאחור אפשר לשבת בנוחות יחסית מבלי שהראש יחבוט בגג. המתלים בעלי מהלך קצר, בגלל מרכז הגובה של הרכב שלא יהיה חופש מדי שתהייה סכנה לרכב בעת סיבוב, הבולמים נוקשים וסופגים היטב.


סיכום: למי שרוצה להרגיש ג'יפון ורכב עוברים ושבים יחזרו אחריו מבט, נוח לנהיגה, זריז בעיר ועירני בשטח (לא להגזים כי אין לו מינוע כפול), תא המטען גדול יחסית. והמחיר: לדגם האוטומטי היברידי, קצת גבוה כ-95,000 שקל.

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול