רטוב/ מעיין עם שם מפחיד

עודכן: 10 באוק׳ 2018

עין מוקש. רמת הגולן מאגר מים וגם מעיין. בור מים ענק ש'הטייח' אבנים, מדרגות מעניינות שיורדות אליו

בבקרים שהסתיו חושב לסגת, באור השמש נראית תהלוכה של עננים. קטנים, לבנים, משייטים בממלכת כחול השמיים, צבעם הלבן צחור כפלומות של כותנה. השמש מלווה אותם בקרניה, מוסיפה שוליים של זוהר. אחר הצהרים, לקראת שקיעה, מגיעים העננים האפורים, מצעדם בשמיים איטי ומחושב, משייטים בהדרת כבוד, בוחנים את השדות השרועים למטה, כרסם כבר טעונה בטיפות זעירות. השמש השוקעת מוסיפה להם צל שחור לאפור ונגיעות של אדום. שיירת העננים מגלה סבלנות. הטיפות הכלאות בבטנם ימתינו לנו עד שנסיים את הביקור בבריכה הסודית, שביל רחב עובר בין שני גדרות גבוהות, על הגדרות סימון 'זהירות מוקשים', כך שממש לא מומלץ לעבור את הגדר. חסימת השביל מכניסת רכבים ממש ליד הכביש ומשם יש הליכה נינוחה של 10 דקות עד המאגר/ מעיין.ביום שהגענו לשם התמקמו שם שני בחורים, נטעו אוהל ליד הבריכה ועסקו בהכנת ארוחה וקפה. שמחו לקראת בואנו, ומיד הציעו "לכבד" אותנו בהדגמה קפיצות מיוחדות לבריכה. הבריכה עגולה, (עיגול מדוייק), בקוטר של כ-11 מ', העומק המשוער, כשמונה מ' (תלוי בעונה בשנה). אבני בזלת מסודרים בעיגול. כמה מאבני הבזלת בולטות ומסודרות כמדרגות כדי לרדת אל המים, או לחילופים לרדת למטה ולטבול את הרגליים. (רצוי לרדת לאט). שביל נוח מוביל אל המעיין, כ-10 דקות הליכה מהכביש הראשי, כאמור בצידי השביל גדר גבוהה (חדשה), עם שילוט 'זהירות מוקשים'. מיקומה של הבריכה בשולי כפר צ'רקסי נטוש, מגיעים אל בור ענק מדופן באבני בזלת. את השם המפחיד, 'עין מוקש', נושאת הבריכה בגלל מיקומה המיוחד, בסמוך לשדה המוקשים. בתי הכפר מסביב הרוסים ועצי איקליפטוס ענקיים מצילים על החורבות, ליד המעיין אין צל. כמובן שאין לעבור את הגדר בגלל חשש למיקוש. המאגר/ מעיין הגדול שימש כנראה לטובת תושבי הכפר לשאיבת מים לתושבי הכפר. המדרגות המסודרות נועדו לרדת למים, להקל על הירידה לשאיבה או איסוף בדליים. המים נקיים. את הרכב צריך להשאיר בסמוך לכביש 98, כאמור ללכת ברגל כעשר דקות.


איך מגיעים:

נוסעים על כביש 91, ברמת הגולן, מזרחה. מחיבור הכביש, (צומת עין זיוון), ממשיכים מזרחה, אחרי ק"מ וחצי, מימין רחבת חניה וכמה בטונדות חוסמות את הדרך. זה השביל שלכם. כ-10 דקות הליכה עד למאגר היוצר עיגול מושלם.

המלצות:


בסביבה 1: מעבר לכביש 91 (מצידו המערבי) מטעי נשירים, בסתיו צבעי שלכת נפלאים. באביב פריחה ריחנית בגוונים של לבן וורוד.


בסביבה 2: הר בנטל, מעל קיבוץ מרום גולן, תצפית על סוריה ועל רמת הגולן מגובה של למעלה מ-1000 מ'. בפסגה בית קפה ומסעדה חלבית חמודה, קופי ענן. על ההר מוצב צה"ל נטוש שהפך למוזיאון קטן, תעלות מגן, בונקר מבוצר, שפניות ללינת החיילים ולב המוצב בונקר הפיקוד

13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול