רומנטי/ עושים רוח וחשמל

פעם, דון קישוט נלחם בהם, כיום חלקן נותנות חשמל ברמת הגולן


על המקום: ונתחיל בקטע ספרותי: "בתוך כך גילו שלושים או ארבעים טחנות רוח בשדה, ובראותו אותן אמר דון קיחוטה לנושא כליו: "המזל מיטב לכוון את פעמינו יותר ממה שיכולנו לבקש, כי הנה, התראה שם, ידידי סנצ'ו פנצה, לנגד עינינו למעלה משלושים ענקים מיפלצתיים, ובדעתי להילחם בהם ולקפח את חיי כולם ולהתחיל להתעשר מן השלל שיותירו, כי מלחמה כשרה היא ושירות גדול אנו עושים לאלוהים בהשמידנו זרע מרעים מעל פני האדמה.

"איזה ענקים? אמר סנצ'ו פנצו ... יראה נא כבודו ... אלה שנראים שם הם לא ענקים, אלא טחנות רוח, ואלה שנראים כמו זרועות הן פשוט הכנפיים שמסתובבות ברוח ומניעות את האבן הטוחנת". (מתוך: דון קיחוטה, מאת מיגל דה סרוואנטס, בתרגום ביאטריס סקרויסקי-לנדאו ולואיס לנדאו, הוצאת הספריה החדשה 1994)

אם דון קיחוטה, האביר המופלא היה רואה את תחנות הרוח בהר בני רסן ספק אם היה גורר את סנצ'ו השמנמן על חמורו להרפתקאה מלחמתית. טורבינות הרוח ניצבות בגאווה על רכס שנית בצפון מזרח רמת הגולן, 10 טורבינות לייצור חשמל בכוח הרוח, כל עמוד מתנשא לגובה של 30 מטר, צבוע בפסי אדום לבן. מראה מרשים ומפחיד את מי שבא להילחם בה.
בשנת 1984 מצאו פרנסי הגולן שתנאי הרוחות ברמה מתאימים להקמת טורבינה, לאספקת חשמל לצריכה מקומית. החשמל המופק נמכר לחברת חשמל, כמיליון דולר מדי שנה, חישוב קטן מראה שהטורבינות הענקיות יכולת לספק את הצריכה הביתית של רמת הגולן.


לכל טורבינה יש רוטור, בעל שלושה להבים, עשוי מפיברגלס. אורך כל להב 15 מטר, קצהו הגבוה מגיע לחמישים מטר מעל פני הקרקע. הטוריבינה נבנתה בצורה מאסיבית כי לעמוד בעוצמות הרוח החזקה, משקל כל אחת כ-70 טון והיא מיועדת להפיק חשמל מירבי של 600 קילו ווט.


הר בני רסן, עליו מוצבות הטורבינות מתנשא לגובה של 1072 מ', מכאן רואים גם תמונת נוף יפה. ממזרח נחשפים מראות מעבר לגבול בשטח הסורי. הישובים ממערב, קיבוץ עין זיוון, הר שיפון מתנשא ותל א-רחיניה. להר עולים בשביל כורכר ואפשר להגיע למרום ההר עם רכב פרטי (תלוי ברכב ותלוי במה שהגשם השאיר אחריו) או ברגל. ביום עם רוח טובה תוכלו לשמוע את חיתוך האוויר שהלהבים מסתובבים.


משהו רומנטי: המכונית טיפסה בדרך הכורכר, מלמטה הכנפיים נראו ממש לא מרשימות, הם עצרו מתחת לכנפיים, הגובה מרשים, והכנפיים חתכו במשק מצמרר את האוויר. היא נצמדה אליו: "אני פוחדת, בוא נזיז את האוטו" הוא חייך: "שטויות, תראי את הכח של הלהבים זה מדהים". "כמה אנחנו קטנים לידם" לחשה לו וחיבקה אותו בחוזקה. "אבל את גדולה" חיבק אותה ונשק לה.
מתי לבוא: לקראת השקיעה, שווה.


מה להביא: את הסיפור על 'דון קיחוטה' בגירסה המקוצרת לילדים ("גיבורי

הספרים הנפלאים" )בהוצאת מ. מזרחי עם ציורים נפלאים.


אזהרה: אחרי גשם יכול להיות שהשביל יהיה חרוץ על ידי המים ויהיה קשה לעלות עם רכב פרטי.


לידיעת הנכים: אין מגבלות עם רכב מתאים, שווה את המאמץ.


כמה זה עולה: חברה, חינם, חינם.


טלפון: להסברים והדרכה, (אם יש צורך), עמותת תיירות גולן 04-6962885.


טיפ לצלמים: אם יש עננים בשמים הרווחתם רקע יפה לטורבינות. כדי לתת מושג לגודל הטורבינה כדי להחנות את המכונית בסמוך ולצלם.


הוא: הקול של הלהבים שחותכים את האוויר הפחיד גם אותי, אבל הכיף שהיא חיבקה אותי חזק.


היא: פחדתי, אבל הוא הרגיע אותי. קודם מעך אותי בחיבוק חזק, הנשיקה הייתה ענקית.


איך מגיעים: כביש 91 מעלה אתכם לרמת הגולן מצומת מחניים. בסופו של הכביש אחרי עין זיוון הכביש פונה חדות דרומה לצומת בשן, משמאל דרך עפר עם שילוט 'טורבינות הרוח'.

88 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול