קריאות/ שובם של חברים

אגמון החולה. העגורים מקשקשים בשפה שמובנת רק להם, לעיתים גונבים את ההצגה לשאר העופות. חגיגה שנתית של קריאות


אחד באוקטובר, יום שובם הרשמי של העגורים אלינו. שובם של בעלי הכנף מבשר את בוא הסתיו והחורף, אז העגורים ממלאים את עמק החולה.
בשעות הערב הרי נפתלי הופכים לגוש גבוה, שחור ומאיים, כאילו גל ענק מתרומם ממערב ומאיים לשטוף את עמק החולה. מעל ההרים נעים בכבדות עננים ולרגע נשטפים הרי הגולן באור השמש האחרון, לפתע מעל עמק החולה משתרר שקט לשבריר שנייה. בשמיים נראים שתי שורות ארוכות של נקודות שהולכות וגדלות, העגורים באים, השקט נגמר. בואם מלווה במשק כנפיים וקריאות רמות. הם חגים בעיגול צווחני מסביב לשטחי ההצפה באגמון החולה ונוחתים במי האגמון הרדודים מקלט שינה לילה מפני הטורפים.


מדי שנה חולפים מעל ארצנו כ- 100,000 עגורים צווחניים, העגור הוא עוף גדול, גובהו מגיע ל-1.40- מ', משקלו עולה על חמישה ק"ג. את החורף הוא נוהג להעביר בארצנו בחברת בת זוגו, הגב' עגורה, בני הזוג מנהלים "נישואים" יציבים לכל ימי חייהם, (בלי פזילות לצדדים.) יחד הם דוגרים על הביצים, מגדלים את הגוזלים. העגור חובב מושבע של בוטנים, מאכל התאווה שלו. מקורו העדין גם לא בוחל בתירס, חיטה, וגם כמה חרקים ושבלולים לגיוון התפריט. בעמק החולה הבינו המגדלים שהשדות בסכנה ויצרו לעגורים בעזרת גופים נוספים שטחי האכלה בהם מפוזר עבורם תירס, בוטנים ושאר מטעמים.העגורים הם המבקרים הראשונים, אחריהם נוחתים בעמק היפה קורמורנים, שקנאים, חסידות שעורכת הקפות ומחפשות מזון. אחרי ה'אוכל המעופף', הציפורים הנודדות, נמשכים העופות הדורסים, אותן אלה המזנבים בלהקות במסלול הנדידה, 30 מיני דורסים אפשר לפגוש באגמון החולה, לצערנו חלקן מהן בסכנת הכחדה.

איך מגיעים: על כביש 90, מצפון ליסוד המעלה, שילוט מסודר מפנה מזרחה, לאגמון החולה, 04-6817137. ללא תשלום.


דרגת קושי: קלה.

משך הטיול: מכמה שעות ועד יום שלם.

אורך המסלול: כמה שתחליטו.

עונה: סתיו, וכל השנה.

המלצה: כדאי להירשם לסיור בעגלת המסתור הנכנסת לשטחי האכלה של העגורים, רצוי סיור אחרון לקראת שקיעת השמש.

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול