פריחה/ צבע הארגמן

למרות שהגשם מאכזב במקצת, אירוס הארגמן, ליד בית חנן פורח. כמו בכל שנה אתם מוזמנים לראות את פריחת הרותם, את אודם הכלניות ואת ברק הארגמן של האירוס. שתי גבעות של יופי בצנטרום של הארץ
כמו בכל שנה, לקראת אמצע פברואר אני עושה את דרכי אל שתי גבעות, בהן אמור לפרוח אירוס הארגמן. שמורת טבע ממערב לישוב בית חנן, בלב שטח כפרי. לפני שבוע, על הגבעות להטו בפריחה הרותם הכלניות והסביונים אירוס הארגמן עדין לא פרח. השבוע התחילה הפריחה! אירוס הארגמן מקשט את הגבעות בגווני ארגמן/ שחור, מודע ליופיו ומודע למטיילים הרבים שמגיעים לראותו, לכן מפזר את פרחיו במשורה. ברוח הקלה מרעיד את עליו ושולח הבזקים של ארגמן כהה.


שתי הגבעות מוקפות בשלווה חקלאית, בין הישובים גן שורק, בית חנן, נטעים, מוקפים במראות של נופי ארץ ישראל של פעם, שדות חקלאים, מטעי הדרים, עצי פאקן בשלכת, משוכות צברים, עצי ברוש חסונים ושבילי עפר. בימים אלה בוערת הגבעות בפריחת הרותם, הרותם מהדר את הנוף בפרחיו הלבנים הקטנים, ענפיו נעים ברוח, מדמים עצמם להינומה אוורירית של כלה. כלניות מחוצפות זועקות באדום מתחת לשיח הרותם. כלת הפריחות, אירוס הארגמן, מתגודד בקבוצות דלות גאה ביופיו. הפרחים שעדין לא נפתחו מתהדרים במניפת עלים ירוקים. השנה, כך נדמה לי, קומתם שחה, זה לא מקהה את יופיו, הפרח מתנשא בצבעו החריג כאילו בז לפריחות ה'פושטיות' מסביבו. שביל תחום מטפס אל ראשי הגבעות וגולש אל נקודת ההתחלה, האירוסים, חלקם ממושמעים ופורחים קרוב לשביל. אחרים מחפשים מסתור תחת שיח הרותם.איך מגיעים: שתי דרכים מגיעות למקום נוחות יחסית, בצומת עין הקורא על כביש 431 תבחרו את הדרך מערבה לפלמחים, כביש 4311. תאפסו את מד האוץ. סעו 4.7 ק"מ בדיוק, משמאל שני עמודי אבן, הכניסה לשביל ההולך לגבעות גבעות, כק"מ וחצי, חולפים ליד הפרדסים עד מפגש שבילים, פונים ימינה, השביל מתעקל שמאלה ומטפס על גבעה מכאן תראו את שתי הגבעות, שמורת אירוס הארגמן. מפת טיולים וסימון שבילים מס' 10.

דרך שנייה: בכביש המוליך לפלמחים להיכנס לגן שורק. לפני הכניסה לרחוב הישוב מקום שנקרא "פרי בסיבוב" משם נמתח שביל דרומה, 2.4 ק"מ עד למקום, כק"מ לפני היעד עץ שקמה ענק, שווה להשקיע בו מבט ולהמשיך ישר, עד שהשביל מתעקל שמאלה ומטפס אל הגבעה. השביל חולי, אמנם ראיתי שם כלי רכב קלים שהגיעו למקום, אך למען המטיילים הרגליים כדאי לטייל ברגל בתוך נוף הפורח.


בסביבה: בקצה הדרומי של חוף פלמחים, שרידים ארכיאולוגיים של תל יבנה ים, עיר נמל עתיקה מתקופת הברונזה העתיקה. מצידו הדרומי של התל ים של צדפים לשמחת הילדים


31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול