על החוף/ סערה של תחילת הקיץ

הים, זוכר את אוהביו הקבועים, מעניק להם את מלוא טובו. זה בדיוק הזמן לנצל את רגעי החסד של הים, להיענות לחיזורו, לרדת לחוף לטיול ארוך, כמעט לבד, רגל במים ורגל בחול. הרוך נעלם שלפתע נזכר הים בטרדות הקיץ, כאבו מעלה ממעמקים גלים גבוהים, הוא מסתער בחמת זעם על החוף. לא עוד פסטורליה רומנטית אלא סערה ראשונה של הקיץ.
החוף הרחב הזהוב בין ראשון לציון ליפו נותן להולך בו את התחושה שהוא בשמורת טבע. השכילו המתכננים לא לבנות שוברי גלים, אלה להשאיר את הים בדרכו הטבעית. לכ-5 ק"מ אורכה של רצועת חוף, מגוונת ומתאימה לסוגים שונים של הליכה רגועה, מהירה, ריצה ואפילו ריקוד פראי. הכל לפי טבעו ורצונו של המטייל. רצועת החוף הזו בימי חול, זנוחה. בדרך פוגשים כמה דייגים מתמידים, מעט מתרחצים, ים כחול ובעיקר גלים עטירי כוח.


זה בדיוק הזמן לנצל את רגעי החסד של הים, להיענות לחיזורו, לרדת לחוף לטיול ארוך, כמעט לבד, רגל במים ורגל בחול. הרוך נעלם שלפתע נזכר הים בטרדות הקיץ המפות לו, (ילדים, משפחות, שחקני מטקות, קריאות המציל ברמקול ועוד) כאבו מעלה ממעמקים גלים גבוהים, הוא מסתער בחמת זעם על החוף. לא עוד פסטורליה רומנטית אלא סערה ראשונה של הקיץ.


המסלול מתחיל בחוף ראשון ציון, פנינת חמד, טיילת יפה ומתמזגת, מבנים מעוצבים, חניה מסודרת ובעיקר חוף רחב וחול רך וקסום. דבר ראשון להיפרד מהסנדלים, להחזיק אותם תלויים ביד בשתי אצבעות, לחפור עם הרגל היחפה עמוק בחול עד שכל כף הרגל נעלמת בחול הרך. אם הים סוער נראות כרבולות לבנות הנישאות מעומק מדהירות גלים ענקים, הרוח מושכת מהם רסיסי מים כאילו הגל אינו מושלם. בעומק הגל נשבר פעם אחת, אחר אוסף את מימיו מתעצם ונשבר שוב (שובר שני) ברעם חזק שוב ואז המים פולשים לחוף היבש. השמים זרועים עננים אפורים מפותחים למדי שנעים במהירות על הרקע הכחול, השמש נעלמת וצצה והראות רוויה בערפל של רסיסי מים ומלח.

ביציאה מהחופים של ראשון, לפני המעבר הרשמי לשטח השיפוט של בת ים אפשר לראות מצד ימין את גבעות הכורכר, צמחיה דלה עוטפת אותם וכמה 'נועזים' שחוששים להרטיב את הרגלים מתבוננים בסקרנות על הגלים. המעבר לבת ים מהיר. גבעות הכורכר מתחלפות בשני בתי מלון ובתי מגורים. גוש בטון נשלח מהחוף לתוך הים, שריד ביוב עירוני שבוני בת ים הפכו למזח נוח לדייגים, בעת סערה הגלים מסתערים עליו הולמים בו בחוזקה, עוטפים אותו באד לבן של רסיסי מים. המזח מאפשר להיות מוגנים מזעף הגלים ולראות רחוק אל קו האופק המרקד. בצידו השני של המזח ממתין המשך הטיול, הרגל כבר שוקעת עמוק בחול הרטוב, עוד קצת ומגיעים לחוף הסלע ריף טבעי/ מלאכותי מגן והמים הרגועים מאפשרים לרבוץ עד צוואר הסערה נשארת בחוץ.

עוד קצת ומגיעים לקירות הכורכר הגבוהים של חוף 'סי פאלס', כאן כמה דייגי חכה מנסים את מזלם להציל את הדגים מהים הכועס. החוף נעשה רזה, חתיכות כורכר קטנות וצדפים חדים מכריחים אתכם לנעול את הסנדלים. הים הזועף מתנפל על הסלעים הכבדים שמגינים על גבעות הכורכר מהתמוטטות, כאן אין ברירה הרגלים טובלות בגלים וכשהמים חוזרים.במהירות לבעלי עין חדה יש בקטע החוף המון מציאות שהים בטובו פולט: ערימות של צדפים, חתיכות חרס משופשפות היטב בצבעי אדמה, לעיתים אפשר לראות סרטנים שחופרים במרץ מחילה חדשה בחול ואפילו מטבע כסף מנצנץ בחול. מכאן תוך רגעים ספורים המסלול מסתיים בחוף עליה, הים פה רוגש באופן מיוחד ומכסה בקצף לבן את מדרגת הריף הטבעי. החול נשמט מתחת לכף הרגל.


אם דאגתם שמישהו יאסוף אתכם בדרך חזרה הרווחתם (או הפסדתם). אם יש זמן וכוח מומלץ לחזור באותה דרך. עוד משהו קטן, כדאי לעשות את מסלול גם כשהים רגוע.עם הילדים/ צדפים על החול

אחד המקומות בהם צדפים רבים בקטע החוף בין בת ים ליפו, מיקום הצדפים משתנה בגלל גלי הים שלוקחים ומביאים. עוד ריכוז נמצא בין ראשון לבת ים. אפשר לראות את הצדפים היפים למיין לפי סוגים. בסיום להשאיר אותם במקומם.

איך מגיעים/ נוסעים על כביש 4, לכיוון דרום, בצומת ראשון יוצאים מהמחלף ופנים מערבה לשד' משה דיין, בראשון לציון, השדרה מובילות עד הים. מכאן, ברגל צפונה עד חוף עליה ביפו.

35 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול