עונה/ סתיו מדברי

במרחבים האין סופיים של מישור רותם האוויר מתחיל להצטנן. עתה, רוחות הסתיו מתחילות לנשב, אובך הקיץ שוקע, האוויר נעשה צלול ותמונת הנוף מתחדדת. הסתיו שחולף בהססנות במדבר אינו פוסח על מישור ימין, שם, בין נקיקי וגיבי נחל ימין רוח ליל צוננת חולפת. נושקת למדרונות הר חצרה, מערבלת סחרחרה שעוברת כגלגלת ומלטפת את קירות המכתש הקטן, חושפות עורקים של חול צבעוני. עצי השיזף והשיטה מצמיחים על ענפיהם את תרמילי הזרעים, בתוכם כבר קדחה חיפושית טפילה חור, בחשאי הטמינה ביצה, בבוא היום מהביצה יגדל זחל. שפני הסלע מתארגנים תחת עץ השיטה, על העץ אחד מהם צופה, אחרים עוסקים ברביצה נינוחה על הענפים, רק אפם הקטן מתנועע בעצבנות להריח סכנה קרובה. חוגלות צעירות, חסרות פחד חוצות את פס אספלט הכביש, נעלמות ב"הידוס" הליכתן בין צמחי הרותם המדברי. הרותם, אותו עיקש מדברי, שולח את שורשיו עמוק עמוק לאדמה כדי להאחז בה לקראת שיטפון מדברי קרב. כך, באיטיות שקטה, מתגנב החורף אל המדבר. שהחום נסוג מעט, נפתח המדבר ומזמין לטיול בו.
צין/ מים מליחים ונווה מדבר

שמו של נחל צין נלקח מספר 'במדבר', הספר המתאר את נדודי בני ישראל. נחל עקרבים זורם אליו ושני מעיינות נמצאים בערוצו סמוך למעלה עקרבים. אורכו של הנחל כ-120 ק"מ. מי הגשמים הנאספים במדרונות מצפה רמון, מנקזים לתוכו נחלים רבים, בעת שיטפון שולחים המים וממלאים את כל האפיק הרחב ואז סכנה לכל מי שעומד בדרכם. עין עקרבים הוא האתר הראשון, לא רחוק מכביש 227 היורד ממעלה עקרבים לצומת חצבה. ליד המעיין אשלים גדולים צומחים כאן, הימלוח, אותו צמח שסופח אליו את המלח ופריו האדום נקרא ענבה. צמחי קנה שלמדו להתמודד עם המים המלוחים. מעיינות המלחה נובעים כאן מהאדמה. השביל מתפתל בין צמחיה יפה ועשירה, ואגמי מים קטנים ממלאים את השביל. בהמשך מזרחה, נמצא עין צין, במרחק של כק"מ וחצי נאות מדבר אמיתי, כזו שרואים בסרטים. בזמנו נבעו פה מים אבל המים נעלמו, לצד הדקלים החסונים זורמים מים מזוהמים המגיעים ממפעל הפוספטים. המקום פראי, עצי דקל יוצרים כאן ג'ונגל מרשים, נאות מדבר מבורדקת. בתוך הצמחיה העבותה מקפצים זנבונים, אותו ציפור מין יציב החי בלהקות, בונה את קינו בשיח צפוף ויבש. אחד מבני הלהקה באופן קבוע שומר בעוד אחרים עסוקים באיסוף אוכל. הם לא חוששים מבני אדם ואפשר להתבונן בהם אך לא קרוב מדי, לעיתים יתקרבו אפילו לנגיסה מזמינה של לחם. מכאן עוד כשמונה קילומטר הליכה אחד המקומות היפים במדבר, גייבי שייש, הבוהקים בלבן. המסלול עד סבך הדקלים הפראי בעין צין מותר לנסיעה ברכב שטח ואופניים.

איך מגיעים: נוסעים על כביש הערבה דרומה מצומת ערבה, בצומת עין חצבה פונים מערבה לכביש 227, המוביל למעלה עקרבים. לפני המעלה, מימין, שילוט וסימון שביל אדום (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 14) המוביל לעין עקרבים, עין צין וגייבי שייש.31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול