סדר פסח/ בעקבות גיבורי ההגדה (ג)


חלק שלישי: בעוד אנו לבושים בבגדי חג, מסובים אל שולחן הסדר, הילדים כבר משחיזים את הגרון להשמעת הקושיות. במהלך הקריאה בהגדה נגיע לקטע המספר על מעשה ברבי אליעזר ורבי יהושע ... מי אלה אותם הרבנים? בתום סדר פסח אחרי ששיננתם את שמותיהם נצא למסע בעקבות הרבנים החשובים שמוזכרים בהגדה. נחפש את מקום קבורתם המשוער, ובעונה זו שהכל פורח ויפה נמצא מסלול בסביבת הקבר המשוער. מסלול מיוחד בעקבות ההגדה של פסח


"מַעֲשֶׂה בְּרַבִּי אֱלִיעֶזֶר וְרַבִּי יְהוֹשֻׁעַ וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲזַרְיָה וְרַבִּי עֲקִיבָא וְרַבִּי טַרְפוֹן שֶׁהָיוּ מְסֻבִּין בִּבְנֵי בְרַק, וְהָיוּ מְסַפְּרִים בִּיצִיאַת מִצְרַיִם כָּל אוֹתוֹ הַלַּיְלָה עַד שֶׁבָּאוּ תַלְמִידֵיהֶם וְאָמְרוּ לָהֶם: רַבּוֹתֵינוּ, הִגִּיעַ זְמַן קְרִיאַת שְׁמַע שֶׁל שַׁחֲרִית". (מתוך ההגדה של פסח)
רבי אלעזר בן עזריה - תנא בדור השלישי, כצעיר התמנה זמנית לנשיא במקום רבן גמליאל. גם הוא היה בין המסובים בסדר פסח בבני ברק. רבי אלעזר אמר: "...אם אין תורה אין דרך ארץ, אם אין דרך ארץ אין תורה...". בספר קברי צדיקים (צבי גילת הוצאת מפה), מסופר על נס קטן שהתרחש במושב עלמה.


טרקטוריסט הגיע להעתיק סלע שהיה גלוי לעין. איש לא קישר את והקבר. הטרקטוריסט ניסה להזיז את הסלע אך לא יכול לו. הביא ציוד חדש וחזק יותר וגם נכשל. בלילה נגלה לו ר' אלעזר בן עזריה והסביר לטרקטוריסט המפוחד שנוח לו במקומו, ולמה להזיז. כך מספרים בעלמה נגלה ציון הקבר.


ציון קברו: על כביש 886 נוסעים צפונה עוברים על פני רחנייה, ולפני המושב עלמה פונים שמאלה, (שילוט קברי צדיקים), ליד קברו של אליעזר בן ערך.


מסלול טיול בסביבה: בהמשך הכביש צפונה נחל הדישון זורם. אפשר לערוך מסלול רגלי העולה בדישון, ללכת במים. אפשר להסתפק בחניה ליד הגשר וליד הנחל הזורם.

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול