נחל תנינים/ ובקצה נמל דייגים קטן


אחד החופים היפים והפראיים החוף הים שלנו נסתר מהעין ומעטים מגיעים אליו. זהו החוף שסמוך לכפר ג'יסאר א-זרקא, (פירושו: הגשר על הנהר הכחול). חוף מפורץ עם המון בריכות רדודות,. גלי ים המתרפקים בנעימות על הריף הסלעים המגן על בריכות החוף. בדרום החוף מעגן רומנטי של סירות דייג. סלעי הריף הטבעיים תוחמים את הנמל הקטן, עליהם שני עמודי מגדלור זעירים המכוונים את הדייגים לחזור בלילה לחוף בבטחה. נחל תנינים מסיים את דרכו בחוף של ג'יסאר, אורכו של הנחל 24 ק"מ, מניפת איסוף מימיו מתחילה ברמת מנשה.

בדרך אל הים כמה מעיינות מעשירים את מי הנחל ומעניקים לו כוח להגיע עד הים התיכון גם בימות הקיץ. בשפך שרידי אמה רומית עתיקה שהוליכה מים לקיסריה. צפונה משתרע חוף בתולי, שמורת טבע עמוסה בעופות בסמוך לקיבוץ מעגן מיכאל. מדרום, על קו המים נמתח מסלול הליכה יפה לאורך החוף עד קיסריה.

חובבי השוטטות על החוף יאלצו לסנדל את רגליהם ועל הריף הדוקרני יגלו בריכות קטנות בהם משייטים יצורי ים זעירים. בתקופות קדומות המקום שימש כמחצבה עתיקה להכנת לבנים לבניה, על רכס הכורכר תצפית על הסביבה וחבצלת החוף פורחת בלבן פרחיה. הנחל מתרחב לקראת הפריצה לים ומימיו נשמרים צלולים. מסלול הליכה נמתח ביציאה מאתר רשות הטבע והגנים נחל תנינים ועד הים, לצערנו לא תמיד נשמר הניקיון בקטע זה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 4, מצומת נחל חדרה צפונה, פונים מערבה לבית חנניה ולגיסאר א-זרקא, חולפים מתחת לגשר וממשיכים ישר לכפר, מתעקלים עם הכביש ימינה, בכיכר פונים מערבה לעבר הים. יש חניה בשפך הנחל, להקפיד לא לרדת עם הרכב לחול. (כביש ממשיך דרומה ומוליך לחוף רחצה מוסדר).

127 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול