מקום/ תרגיל התרמיל

מצודת פטיש. תרגיל מלחמתי מבריק, תצפית מצודה עתיקה? מה היה במערה הענקית? למה אבד התרמיל? ואיך נכבשה באר שבע? סיפור מפארק אופקים



רבים מכנים את התרגיל של הצבא הבריטי במלחמתו עם הטורקים כ'תרגיל מסריח'. אנו, הישראלים, יודעים לזהות את ריחו של תרגיל מסריח – מסתבר שזה אינו מסריח, אלא מבריק. הסיפור מתחיל ב- 10 באוקטובר 1917, קצין המודיעין הבריטי, ריצ'רד מיינרצהאגן, הגה תרגיל הטעייה כדי להביא את הטורקים להציב כוחות רבים סביב עזה, ולדלל את הכוחות סביב באר שבע. בתאריך הנ"ל רכב על סוסו קצין המודיעין הבריטי, חדר לשטח שבשליטת הטורקים. הקצין נשא בתרמילו מפות מפורטות של פעולות מבצעיות לתקיפת עזה, כמובן שכל התוכניות היו מפוברקות. הטורקים שהבחינו ברוכב על סוסו מיהרו לירות לעברו, הקצין ביים נפילה מסוסו, ופציעה מדומה, תוך כדי מנוסה השמיט את תרמיל המסמכים. התורכים מיהרו לקרוא את התוכניות המפוברקות, ריכזו כוחות סביב עזה, הבריטים ניצלו את דילול הכוחות סביב באר שבע, כבשו את העיר, השלימו את כיבוש עזה מצפון וניתקו את קו הנסיגה התורכי.




משערים שנקודת התצפית של הטורקים על הקצין הבריטי היתה ממרפסת 'מצודות פטיש'. המצודה נבנתה בשנת 1894, על גבעת שולטת מעל נחל אופקים, (ואדי חניאפש), במרחק קצר מנקודת המפגש עם נחל פטיש. המצודה הוקמה בלב איזור בדואי מסוכסך, כדי לשמור על הסדר בין השבטים. המבנה היפה במרכזו של פארק אופקים, מתנשא מעל עצי האורן. בתחתית הגבעה נחפרה מערה ענקית, 60 מ' על 40 מ', בתחילה זו היתה מחצבה עתיקה, אחר המקום שימש כממגורה ענקית, והפך לאורווה לסוסים של חייל המצב הטורקי. עמודים חצובים נושאים את תקרת המערה.

מצודת פטיש נטועה היטב בליבו של פארק אופקים, קק"ל שיפצה את המקום, מבנה האבן המרשים תוקן, תריסי ברזל הותקנו, החדרים שופצו, מבנה קשתות יפה, ומרפסת ענקית מרוצפת שצופה אל נופי הנגב. המערה הענקית נוקתה ואפשר להנות בתוכה מצינה קיץ נעימה.

איך מגיעים: פארק אופקים נמצא ממזרח לעיר אופקים, (על כביש 241), בליבו מצודת פטיש שנראית מרחוק. תצפית מעל המרפסת ושביל יורד למטה, אל המערה.

בסביבה 1: בכביש שהולך דומה, מאופקים פארק יפה של קק"ל פארק סיירת שקד.



71 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול