מקום/ שתיקה שווה זהב

אתם מוזמנים למסע בזמן וביופי, אל מבנה שהוקם בשנת 1881, אל שירה חרישית של נזירות, אל צלצול פעמונים, לנחלון קטן שזורם ואל שורה של עצי זית ובית באר עתיק


כביש זעיר מתחיל לטפס מזרחה מיד בפניה מכביש 38 מדרום לבית שמש, בתחילה חולפים על גשר קטן, תחתיו זורם נחלון זעיר בשם הירמות. מולכם משתרעות גבעות רכות שבימים אלה עטופות בפלומה רכה ירוקה. הכביש הקטן מוליך אל המנזר הציורי בית ג'אמל, המנזר נבנה בידי נזירי המנזר הסילזיאני מאיטליה בשנת 1881. לצד המנזר מנזר נוסף של ה'אחיות הקטנות של בית לחם'. קבוצה של נזירות שתקניות שמקפידות מאוד בנדרים סגפניים, רק לאחת מהנזירות מותר הדיבור במפגש עם אורחים. למרות שתקנותן של הנזירות מתנגן באפלולית מסדרונות המנזר שירתן החרישית, מערכת קולית ודיסק שמתנגן שירתן הווקלית שחודרת לכל לב.

לפני שנגיע למנזרים מיד אחרי הגשרון לכביש הרזה ונחל ירמות. שני שבילים נבחר את השמאלי, דרך סבירה באורך של כ-100 מ' לצד שדה חיטה, ממול תראו קבוצת דקלים חלקם לצערי עברו "טיפול" של מצית סדרתי וחלקם נפגעו בשריפה. את הרכב תחנו בצד הדרך, תעברו מערבה דרך צמחיה הסבוכה אל שביל שבים אלה מעט בוצי. בתוך סבך הצמחייה המטפסת תגלו כניסה קטנה, למבנה אבן עתיק. בתוך המבנה באר מים עמוקה שבחלקה התחתון יש מים. (זהירות רבה עם הילדים אין גדר לבאר). מבנה האבן הנסתר נקרא: 'עינות דקלים', בית מעיין עתיק, סביבו נמצאו ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הביזנטית. סדרת מעיינות קטנים, מי תהום של נחל ירמות מעניקים למקום את הצבע הירוק, צמחי קנה, דקלים נישאים וצמחים טפילים שמסתרים את הכניסה למבנה הבאר. מעט היסטוריה מתקופת הקמת המדינה, במקום זה חלפה שיירת הל"ה, בדרכם לתגבר את יישובי גוש עציון, ינואר 1948. הלוחמים יצאו מהישוב הסמוך, הר טוב. וכאן היתה נקודת עצירה ראשונה, בתחילה היו 38 לוחמים נחושים האחד נקע את רגלו ושניים ליוו אותו חזרה לבסיס היציאה. נותרו 35 לוחמים בדרכם לגוש עציון הנצור, השלושה ניצלו מטבח נורא שנעשה במחלקת הל"ה, כזכור הכח נתקל בגבעת הקרב בתושבי כפר ערבי נלחמו בגבורה עד שנגמרה התחמושת, נהרגו וגופותיהם עבר התעללות על ידי תושבי הכפרים הערביים.