מקום/ רגיעון

שלווה על שפת הנחל. פיסה של יופי לאורך הירקון סמוך למעיינות קטע של הנחל בו המים נקיים
קצת אווירה: גזע האיקליפטוס החסון כמעט נשק למים הרגועים, השתקפותו במים יצרה תמונת שני גזעים לעץ אחד. קרני השמש נגעו והבהירו קטעים במי הנחל. עלי עצי האיקליפטוס השתקפו במים הרגועים, נדו פעמיים ברוח הקלה. סמוך לגדה, הזדקרו מהמים צמחי קנה, בקצותיהם מתנדנדת בנחת פריחה דומה למברשת של צמח הקנה. עלי הנופר שייטו נינוחים על המים, משמשים כמשטח המראה ונחיתה לשפיריות הצבעוניות שרחפו במרחק קצר מעל המים מסובבות כהליקופטר זריז. סוקרות את מרחבי המים סופיות קטנות, ציפורים זריזות כנף שמוצאות מסתור, בציוץ עליז, בין צמחי הקנה. ברווז יגע, מזדחל בקריאות געגע לצל הצמחים ומדי פעם צולל עם ראשו במים ונוצות ישבנו באוויר. כל התכונה כלואה בפיסת נוף קטנה ושלווה. לפתע, החריד את השלווה, משב רוח שניסה להניס את חום היום. תמונת הנוף הקפואה נרעדה, גזע האיקליפטוס המשתקף במים חולל בריקוד בטן משוגע. תמונתם הכהה, המשתקפת, של עלי האיקליפטוס התנפצה לאלפי תמונות זעירות, נעות במים כעדר דגים. צמחי הקנה יציבים, בטוחים בגובהם וחוסנם נדו מאופקים ברוח, רק הפריחה דמוית המברשת חוללה בפראות בראשם. הרוח חולל גם במרות האיקליפטוס וגשם של עלים יבשים ירד לקרקע. תמונת השלווה התרסקה מול עינינו. אחרי דקות גוועה הרוח, המים נרגעו, תמונת הנוף התייצבה. ולתוך היופי השלו חדרו זוג, כל אחד מהם נושא כסא לבן, התיישבו מול המים והוסיפו שלווה לשלווה. תמונה קטנה של רגיעה על שפת הירקון.


סיפור המקום: אנו בקטע של הירקון הסמוך לנביעה בראש העין, השיפוע האפסי במורד דרכו של הנחל לים, אילץ את הנחל להתפתל ולהתחתר ב'פיתולי אומגה' נואשים מערבה. פיתולים אלה ילדו את השם הערבי הציורי, אל עוג'ה, (שפירושו: הנהר המתפתל). חלק זה של הנחל הסמוך לגשר כביש 40, מעל כביש 5 נקי מזיהום. בעבר הרחוק, בימי חורף גשומים הנחל לה על גדותיו והציף את השטחים מסביב לערוצו ונוצרו ביצות טובעניות. בתקופה הקדומה חלפה דרך עתיקה, 'דרך הים' שהוליכה ליפו. סמוך למקורות הירקון, המבצרים אנטיפטרוס ואפק נועדו לשמור על הדרך והמים. כיום, הנחל רגוע, מרוסן. מעיינותיו 'נשאבו לדעת', ויבשו. ומים נקיים מוזרמים לחלק זה כדי לשמר את החי והצמחייה. על גדותיו הוכשרו פינות חמד נסתרות ופראיות. ולכל היופי הזה שווה להגיע עם כסא, סבלנות ולקבל את הרגיעון הטבעי שמציע לנו הנחל.


הדרך למקום: מכביש 5 יורדים המחלף ירקון, נוסעים מעט דרומה בכביש 40 ופונים שמאלה לפי שילוט, כפר הבפטיסטים, מקורות הירקון, שמגיעים לכניסה לפארק מקורות הירקון פונים שמאלה לכביש קטן, גדר כפר בהבפטיסטים מימין לכם, עד מגרש חניה קטן מכאן מתחיל המסלול הרגלי.


ועוד משהו: אחד המבצעים היפים לטיהור מי הנחל, בריכות שיקוע גדולות אליהן מוזרמים מים אחרי טיהור שעוברים סינון נוסף. בצומת עידנים פונים לכביש 402, לאזור תעשייה נאמן, ברמזור פונים שמאלה חולפים על מפעלי 'סנו'. ממשיכים. בסוף הכביש מגרש חניה ממנו יוצא כביש זעיר ממשיכים בדרך עפר לשתי גבעות בסמוך למבנים. שם נמצאות הבריכות.


ועוד משהו: לארוך השביל עוברים במנהרה ש"חצובה" בצמחי הקנה. לאורך השביל עצי איקליפטוס חסונים, מקום לפיקניק, שילוט המסביר את פיתולי האומגה של הנחל. ובקמה מגיעים למבנה גדול, זהו בית הבטון הראשון שנבנה בארץ לאכסן את המשאבות.

60 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול