מקום/ על שפת הנוף

נוף משכר חורבה יפה ואורן ענק. מסלול מעגלי בהרי ירושלים


כל מטייל מכיר את רגע בו נעצרת הנשימה מול נוף מדהים, אז, משתררת דקה של שקט, המטייל הנפעם מתכנס אל עצמו, לוגם מלוא הריאות אוויר ואוצר אותו בתוכו, לאט לאט משתחרר האוויר מראותיו באנחת התפעלות, ובזה הרגע משתף את האחרים בחוויה. תוסיפו לרגע, גם ציוץ עליז של ציפורים, רחש אורנים, נוף מדהים וספסלים שנטעה קק"ל, הפעולה הבאה המתבקשת, להוציא את הגזיה ולהכין קפה. כך קרה לנו שהגענו אל השלוחה המערבית של הר הרוח, למרגלות חורבות הכפר בית תול.

אחד הכבישים היפים בהרי ירושלים נמתח מהישוב אבו גוש אל הישוב המבודד נטף, כביש השחור המתפתל על שלוחת הר הרוח, השלוחה "כלואה" בין שלושה נחלים, כפירה, החמישה ונחל הפראי מכולם נחל יתלה. יופיו של הכביש מפתה כל יושב מכונית לפרוש לשבילי היער וללגום את האוויר, לתפוס "זולה" קטנה עם היופי שנפרס ומתצפיות הנוף תוכלו לראות מרפסת ענקית שחולשת שפלת החוף, למטה הבתים הזעירים של מבוא חורון, אחריו הגוש הירוק של עמק איילון. בתי הישוב מודיעין שמגרדים את השמיים ושולחים זרועות בנויות אל הגבעות מסביב, בקצה תמונת הנוף פס כחול רמז לים התיכון. כל המראות האלה מתגלים מהשלוחה המערבית של הר הרוח, 771 מטרים שממנו משתפלים הנוף אל החוף. שמו של ההר נולד מצירוף של שמות ערביים, לבסוף עוברת שמו ל'הר הרוח'.

הטיול כשעה הליכה נינוחה, טיול מעגלי, המקיף את שרידי הכפר תול. השביל אסוף אליו מראות נוף מרהיב שמלווה את כל ההליכה, מתאים לכל מטייל וממנו פורצים שבילים לנקודת תצפית. בתחילה נגלים הגגות האדומים של בתי הישוב נטף ומתחת להם חורץ את הנוף ערוצו של נחל כפירה, השביל מסובב את השלוחה ועוברים לבתי נווה אילן ויד השמונה הנאחזים במדרון התלול היורד לנופים הפראיים של נחל יתלה אל קניון מרהיב שאינו נראה מהשביל. אחר השביל חודר לבוסתנים הנטושים של הכפר תול ובתיו ההרוסים, אחר משלים את הסיבוב והולך ומתחבר עם שביל חסון (סימון שביל שחור), שמוביל אל מרפסת נוף, עצי אורן ענקיים וטרסות אבן יפות מול הנוף, מדרגות מוליכות לבור מים שישרת כנראה את אנשי הכפר תול.


בתחילת הדרך אל החירבה יש חניונים עם מתקני משחקים יפים לטובת המטיילים שמגיעים עם הילדים.

איך מגיעים: יורדים במחלף חמד מכביש 1 ונוסעים לכיוון אבו גוש, בכיכר פונים ימינה לכביש נוף מרהיב שעולה לקריית ענבים, נוסעים עד הצומת ופנים שמאלה לכיוון נטף אבו גוש, פניה ימינה לכיוון נטף, מעט לפני הישוב פניה שמאלה חזקה ליער קק"ל המוקדש ליהדות פולין. כביש צר ומפותל מטפס בתלילות אל היער. פונים ימינה לדרך עפר כבושה, נוסעים עד לשביל הסתעפות לשביל קטן, עוד נסיעה של כ-300 מ' ומגיעים לתצפית יפה ובה ספסלים מול הנוף ניצבים עיגול, בחורש עצי עצי חרוב גדולים שהכינו לכם אנשי קק"ל.


בצד ממתין ספסל לאוהבים, להתלכד מול הנוף הנפלא. זו הנקודה בה משאירים את הרכב. השביל סובב את חירבת תול,

38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול