מקום/ על פלגי מים

אחד המקומות שמתאימים לטיול בימי הקיץ - שמורת תל דן. נחל שוצף, מסלולי הליכה בין פלגי מים זורמים, הליכה בצל העצים וגם בריכת שכשוך במים הצוננים


" תאמין לי" אמר לי חבר שגר כמה שנים בשוויץ "כאן לא פחות יפה משוויץ," ובפרץ של ציונות המשיך "אתה יודע מה, אצלינו בהרבה יותר יפה כי זה שלנו". ובאמת כל מי שמגיע אל שמורת תל דן מתרשם מהצינה העולה מהמים השוצפים כבר בכניסה לשמורה, לאורך ההליכה במנהרות הצל, לצד המים הזורמים, מתנגן הרעש הנלווה של המים השוצפים בזרם אדיר. זו אחת השמורות היפות בארץ אוספת את מי הגשמים והפשרת השלגים בחרמון ושפיית המעיינות.
נהר דן הוא החשוב והגדול בין שלושת מקורות הירדן, ספיקת המעיינות מגיעה ל-238 מיליון מ"ק בשנה, (כמו באניאס והחצבני יחד), השם הערבי של המעיין עין א-לידן, למרגלות התל העתיק, תל דן נוסעים כמה מעיינות קטנים יותר שנקראים עין אל-קאדי. שטח אגן הניקוז קטן יחסית, לכן הטמפרטורה של המים נשמרת כמו מהנביעה, 14.5 מעלות מים קרים למדי. כאמור מי הבדולח ניזונים מהפשרת שלגי החרמון, מים צלולים כבדולח ונקיים מאוד.


עד למלחמת ששת הימים היה נחל דן היחיד מבין שלושת מקורות הירדן שהיה בידינו, תל דן ממש על קו הגבול של 67 בתפר בין עמק החולה למדרונות התלולים של רמת הגולן. שאר מקורות הירדן היו בידי הסורים ואחרי ניצחון והכיבוש במלחמת ששת הימים עברו לידינו. השטח של השמורה קטן, כ-481 דונם גופי השלטון חמדו את השטח הקטן והפראי. אך מלחמה עיקשת של ארגוני הטבע הביאו לניצחון הגופים הירוקים, והמקום נותר כמסלול טיול לציבור וניצחון של הגופים הירוקים השאירו את הנחל השוצף כאתר טיולים נפלא בעיקר בימי הקיץ.


שני מסלולים מוצעים למטיילים: המסלול הארוך - הליכה של כשעה וחצי בין מפלים שוצפים ומסלולים נושקי מים וביקור בכמה אתרי עתיקות. המסלול השני - כשלושת רבעי שעה והשביל מהלך ליד ובתוך המים, מסלול נפלא שכמעט כולו בצל העצים ומנהרות פטל 'שנחצבו' בצמחיה הצפופה. המסלול מסודר היטב ומשולט, חלקו הראשון מתאים גם לנכים על כסאות גלגלים.


כאמור המסלול מסודר ומשולט ובו יש כמה נקודות מיוחדות, למשל: העץ של פו הדב – עץ 'מילה סורית' גדול מאוד וציורי שמזכיר את הציורים בספר 'פו הדב. מצפור האלה – אלה ענקית בראש גבעה שממנה תצפית יפה (ומוצלת) על עמק החולה הרי נפתלי, מורדות החרמון. גן העדן- מסלול הליכה על אבנים גדולות עם פלגי מים זורמים בצל עצי ער אציל, שפריות מרחפות ועם מעט דמיון אפשר לראות שכך נראה גן עדן. בריכת שכשוך, בריכת מים רדודים שמותר לילדים ומבוגרים להשתכשך במים הקרים ועוד ועוד.

חובבי ההיסטוריה מוזמנים לסייר בתל דן העתיקה, חומה מרשימה שהוקמה כאן בימי הבית הראשון, במקום כמה שערים עתיקים שתואמים את המוזכר במקרא. לחובבי העתיקות המקום מרשים, בדפדפת המחולקת בכניסה אפשר לקרוא על המקום. באותה דפדפת גם מפה מסודרת של האתר ובו מצוינים כל האטרקציות של האתר.

בימי הקורונה הכניסה למקום רק בהרשמה מראש בטלפון 3639* ובתשלום, או קל יותר באתר רשות הטבע והגנים. אפשר להתארגן גם לארוחה, יש מקום מסודר בכניסה מוצל עם מים ושולחנות למשפחות.

איך מגיעים: תל דן נמצא על הכביש העולה לרמת הגולן מקריית שמונה, על כביש 99 נוסעים כ-10 ק"מ עד הכניסה מימין לכביש שמוליך לשמורה. מגרש חניה גדול ומסודר מחכה למטיילים.

רצוי להביא: בגד רחצה, מגבות בגדים להחלפה, נעלים או סנדלים, להליכה במים, כובע כמובן.

58 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול