מקום/ עין אביאל

נכון שעתה אה ימים של חורף, קר וגשום, אבל בימים החמים של קצה נובמבר סחב אותי חבר לעוד מקום בו אפשר לדשדש בבריכות מים צוננים של עין אביאל, ובמקום הירוק והשלו בערוץ הנחל יש גם הפתעה - דווקא היא רועשת. גזור ושימור לקיץ


בימים האחרונים של החורף הקיצי של קצה נובמבר הגעתי אל מעיין נסתר ונפלא, אמנם זה סוף נובמבר אבל עדין חם מאוד, עברתי למכנסיים קצרים וצנחתי בשמחה אל המים הקרים. זו הייתה הפגישה שלי עם עין אביאל. ד"ר סוס פותח את ספריו במשפט מקסים: "אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים" משפט נכון מאוד אבל יש תוספת קטנה "... ופוגשים אנשים מיוחדים".
לעין יבניאל לקח אותי חבר שגר באזור, החבר שתל כמה עצים על גדות ערוץ הנחל ומדי כמה ימים מצטייד בדלי ומגיע אל מי המעיין ומשקה את העצים. והוא מסביר לי: "בעוד כמה שנים המטיילים בקיץ במעיין ייהנו גם ממים צוננים וגם צל מהעצים." עין אביאל יובל זעיר של (נחל תנינים), בימים אלה בערוץ יש זרימה חלשה המים נאספים בכמה בריכות ובדרך יש גם הפתעה רעשנית. פגשנו על גדות המעיין קבוצה של תלמידים שעושים את דרכם במשך יומיים במסלול רגלי למעיינות ברמת מנשה. ישנים בחוץ, מבשלים לעצמם את האוכל ועושים להם ימים של שדאות בריאה ולימוד אהבת הארץ דרך הרגלים. שפגשנו אותם חלקם טבלו במים, אחרים רק שכשכו רגליים. כאמור, גם אנחנו הפשלנו את הבגדים וצנחנו למים בימים האחרונים של נובמבר.

עין אביאל הוא שם כולל לכמה מעיינות ובריכות לאורך נחל תנינים, אלה חלק מהמעיינות שמרווים את ערוצו של נחל תנינים במים חיים. הגשמים כבדים עוד לא ירדו ברמת מנשה וכך שמי המעיין זורמים לאיטם, ניקוים בכמה בריכות. כדי להגיע למעיין צריך לעבור ממגרש החניה בתוך שביל צפוף כעין מנהרה בתוך צמחי הקנה. בין שאר הצמחים אפשר למצוא גם פטל זומם שאם לא נזהרים קוציו חורצים פס כואב בעור. מימיו של עין אביאל הזינו את מפעל המים של קיסריה בתקופת הרומאים, המים הגיעו לעיר קיסריה במנהרות חצובות באבן הגיר. עדות למפעל המים האדיר נמצאת לא רחוק מעין אביאל כמה מאות מטרים ממערב מנהרה ארוכה, חצובה וכמה פירים שחודרים למנהרה. באותם הימים הפירים שימשו את מתחזקי המנהרה כדי לנקות את הלכלוך ולאפשר את זרימת המים במנהרת המים לקיסריה, המנהרה נמצאת ממערב לעין אביאל, במרחק של מאות מטרים ליד ערוצו של נחל תנינים. תחילת המסלול בשביל שנמתח מהסכר מערבה.