מקום/ עין אביאל

נכון שעתה אה ימים של חורף, קר וגשום, אבל בימים החמים של קצה נובמבר סחב אותי חבר לעוד מקום בו אפשר לדשדש בבריכות מים צוננים של עין אביאל, ובמקום הירוק והשלו בערוץ הנחל יש גם הפתעה - דווקא היא רועשת. גזור ושימור לקיץ


בימים האחרונים של החורף הקיצי של קצה נובמבר הגעתי אל מעיין נסתר ונפלא, אמנם זה סוף נובמבר אבל עדין חם מאוד, עברתי למכנסיים קצרים וצנחתי בשמחה אל המים הקרים. זו הייתה הפגישה שלי עם עין אביאל. ד"ר סוס פותח את ספריו במשפט מקסים: "אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים" משפט נכון מאוד אבל יש תוספת קטנה "... ופוגשים אנשים מיוחדים".
לעין יבניאל לקח אותי חבר שגר באזור, החבר שתל כמה עצים על גדות ערוץ הנחל ומדי כמה ימים מצטייד בדלי ומגיע אל מי המעיין ומשקה את העצים. והוא מסביר לי: "בעוד כמה שנים המטיילים בקיץ במעיין ייהנו גם ממים צוננים וגם צל מהעצים." עין אביאל יובל זעיר של (נחל תנינים), בימים אלה בערוץ יש זרימה חלשה המים נאספים בכמה בריכות ובדרך יש גם הפתעה רעשנית. פגשנו על גדות המעיין קבוצה של תלמידים שעושים את דרכם במשך יומיים במסלול רגלי למעיינות ברמת מנשה. ישנים בחוץ, מבשלים לעצמם את האוכל ועושים להם ימים של שדאות בריאה ולימוד אהבת הארץ דרך הרגלים. שפגשנו אותם חלקם טבלו במים, אחרים רק שכשכו רגליים. כאמור, גם אנחנו הפשלנו את הבגדים וצנחנו למים בימים האחרונים של נובמבר.

עין אביאל הוא שם כולל לכמה מעיינות ובריכות לאורך נחל תנינים, אלה חלק מהמעיינות שמרווים את ערוצו של נחל תנינים במים חיים. הגשמים כבדים עוד לא ירדו ברמת מנשה וכך שמי המעיין זורמים לאיטם, ניקוים בכמה בריכות. כדי להגיע למעיין צריך לעבור ממגרש החניה בתוך שביל צפוף כעין מנהרה בתוך צמחי הקנה. בין שאר הצמחים אפשר למצוא גם פטל זומם שאם לא נזהרים קוציו חורצים פס כואב בעור. מימיו של עין אביאל הזינו את מפעל המים של קיסריה בתקופת הרומאים, המים הגיעו לעיר קיסריה במנהרות חצובות באבן הגיר. עדות למפעל המים האדיר נמצאת לא רחוק מעין אביאל כמה מאות מטרים ממערב מנהרה ארוכה, חצובה וכמה פירים שחודרים למנהרה. באותם הימים הפירים שימשו את מתחזקי המנהרה כדי לנקות את הלכלוך ולאפשר את זרימת המים במנהרת המים לקיסריה, המנהרה נמצאת ממערב לעין אביאל, במרחק של מאות מטרים ליד ערוצו של נחל תנינים. תחילת המסלול בשביל שנמתח מהסכר מערבה.

במרחק של צעדים ממגרש החניה עוברים דרך מנהרות של צמחי קנה לגדה המערבית הולכים צמוד לגדה דרומה, אחרי כשלוש מאות מטרים מגיעים להפתעה, מדרגות יורדת אל בריכה גדולה בעומק של כ 60 ס"מ, שומעים את רחש המפל הנסתר, כדי לראות אותו צריך להעמיק להיכנס לאפלולית מערת צמחי הקנה, המקום מזכירה מראות שלקוחות מסיפורי הילדים, בקצה מערת הקנים באפלה נובע מפל, רבים מבני המקום אוהבים להגיע לעמוד מתחתיו ולהנות מזרימת המים.


עין אביאל נקרא על שם המושב הסמוך אליו, אביאל, המושב ברמת מנשה והוא ע"ש אביאל כינוי המחתרת של ישראל אפשטיין, שהיה שליח האצ"ל ברומא ונהרג בשנת 1946 בעת שניסה לברוח מהכלא האיטלקי. אביאל הוקם בשנת 1949, בתחילה הישוב נקרא יד הי"ד לזכרם של 14 מאנשי אצ"ל שנפלו בפעולות נגד הבריטים.

במרחק קצר מכאן צפונה הסכר הגדול של נחל תנינים בחורף מי הגשמים שיורדים על רמות מנשה נאספים בערוצו של נחל תנינים נעצרים בסכר ועוברים מכאן במנהרה חפורה בהר אל מאגר ענק בחולות קיסריה, שם המים יחלחלו לאט ויהפכו ויזינו את מי התהום.
איך מגיעים: רמת מנשה, מצומת עדה פונים מזרחה לכביש 653, שמגיעים לצומת פונים צפונה, לכביש 654 לישובים: אביאל, עמיקם וגבעת ניל"י. עוברים לכביש 6533, נוסעים בכיוון צפון מזרח, בערך מול אביאל מצידו המערבי של הכביש שביל רחב שמוביל למעיין. (רצוי להשאיר את הרכב בתחילת השביל וללכת כשלוש מאוד מ' עד מגרש החניה ליד המעיין.) אפשר ורצוי להשאיר את הרכב בכניסה לסכר על נחל תנינים וללכת דרומה לאורך ערוץ הנחל עד עין אביאל. אפשר להיעזר באפליקציית 'עמוד ענן'.
הרכב שליווה אותנו: יונדאי סנטה פה, מנוע בנזין GDI 2.4 ל' אוטומטי 6 הילוכים, 185 כ"ס ב-6000 סל"ד. הרכב המפואר של יונדאי 4x4 הפך את הנסיעה למקום ואת הנסיעה בשבילים המגיעים למקום להנאה נעימה. שקט, חזק, מתגבר על כל תחלואי הדרך.


מילות סיכום: מהנה, שקט, נוח כיאה לרכב פאר.

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול