מקום/ סיבוב המוות

הרי אילת. כביש זעיר, מפותל ונטוש שימש פעם משאיות כבדות עמוסות שטיפסו במעלה התלול להקמת שדה התעופה ב'בקעת הירח'. כיום ג'יפים חסונים יורדים בו לערוץ נחל שלמה. חגיגה של נוף פראי
אוסף הדימויים של הר שלמה בהרי אילת חיוור לעומת המציאות המדהימה. מי שמגיע אל מעלה אילת, בכביש הישן נחשף למראה, עוצר נשימה, אם מקדישים דקות אחדות לשקט מול המראות הפראיים הטבע מגלים את הר שלמה גוש גרניט מחודד הרובץ כגוש משונן בין אחיו ההרים, ההר בולט בצבעו השחור, אולי זהו רמז לרומן של שלמה המלך ומלכת שבא וההר מסמל את צבעה עורה הכהה של מלכת שבא). כזכור שלמה המלך החל את השייט המסחרי ממפרץ אילת.


חלק מכביש 12 היוצא ממערב לאילת, ומטפס בהרי אילת נקרא בחלקו 'מעלה אילת' הקטע של הכביש הישן נקרא גם 'דרך החוגגים'. דרך זו שימשה את עולי הרגל המוסלמים שהיו בדרכם מעקבה למכה. בתקופה של אחרי מלחמת ששת הימים שחצי האי סיני היה בשליטת ישראל המעלה הקשה והמפותל טיפס אל שדה התעופה שנבנה בבקעת הירח. מעלה זה הכריע בזמנו את המנועים של המשאיות הכבדות, אלה היו בדרכן עמוסות חומרים לבניית שדה התעופה ב'בקעת הירח', (כיום השטח הוחזר למצריים). בצד כל סיבוב בכביש הצר והמפותל הוצבו חביות כבדות כדי למנוע מכלי רכב להתדרדר לתהום העמוקה. כיום הכביש המשובש נועד לגי'פאים, רוכבי אופניים ומטיילים רגליים, הוא יורד (או עולה) לנופים פראיים ונוף משכר של מסתרי הר ונחל שלמה. כלי רכב רגילים יכולים לרדת עד הסיבוב הראשון שנקרא 'סיבוב המוות' ולהסתפק במראות המשכרים, מכאן להמשיך ברגל או לעלות חזרה לכביש 12 היורד לאילת.

הרי אילת המשוננים זכו בשמות של מלכי יהודה, חזקיהו, יואש, יהורם, אסא, רמת יותם, הר יהושפט ועוד, שלמה המלך זכה להר הייחודי והבולט. מי מכם שמגיע לנקודת התצפית בשעות אחה"צ יקבל בונוס מיוחד, באור השמש השוקעת מתגלות רצועות של צבע בהר הגרניט השחור, לפתע יזהרו מולכם צבעי לבן, אדום, ירוק כהה ובהיר השזורים בהר הכהה ומגלים את סודם הצבעוני רק באור השמש השוקעת.


בתאריך 16.12.08ארעה תאונת אוטובוס קשה. 24 הרוגים ופצועים רבים זה המחיר הכבד ששילמו תיירים רוסיים שהגיעו לשדה התעופה עובדה בדרכם לאילת. האוטובוס דהר במהירות אל התהום והדרדר לעומק של 60 מ'. מול מקום התאונה על כביש 12 הוקמה אנדרטה לזכר ההרוגים שנראית היטב במורד היורד לסיבוב המוות. האנדרטה עשויה מאבן המדבר. ממערב לאנדרטה, בקצה התחתון של המדרון התלול אפשר לראות את מסלולו הקטלני של האוטובוס ואת שרידי גדר הבטיחות שלא יכלה לאוטובוס הדוהר.
איך מגיעים: נקודת ההתחלה (וההפתעה) על כביש 12, דרומה, מהעלייה להר יואש, בתחילת הירידות שילוט מזרחה להר ונחל שלמה, (סימון שביל אדום, מפת טיולים וסימון שבילים מס' 20). עליה לרחבה קטנה, אחריה מתחיל כביש משובש לרדת בתלילות, סיבוב המוות מקושט בחביות חלודות.

בסביבה – הר יואש. כ-800 מ' מעל פני הים נקודת תצפית יפה על הרי אדום, תכול מפרץ אילת והרי הגרניט הכהים. הכניסה על כביש 12, דרומה מהר חזקיהו. זהירות עם רכב פרטי נמוך.


213 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול