מקום/ נשיקת הגמל

הגשם שירד במדבר יום קודם רענן את האוויר, הראות הייתה נפלאה, הכביש מצומת בית קמה נמתח דרומה שהוא פולח בצבעו השחור את אדמת המדבר. הגשם עדין לא הספיק למלא בשטיח ירוק את מרחבי המדבר, פה ושם כבר ראינו איים של ירוק בלב המדבר, שרידים של רטיבות מילאו את ה'לימנים', אותן חפירות בליבו של המדבר שבהם תופסים את מי הגשמים למאגרים החפורים בקרקע והעצים השתולים בתוך ה'לימן' מקבלים מים מהטבע.

פנינו ל'חוות בראשית', אתנחתא מיוחדת בלב המדבר בשולי הישוב של שבט תארבין א-צאנה. בקצה הדרומי של הישוב נפרסת על שטח גדול חוות גידול גמלים והפקת חלב נאקות להכנת מוצרים קוסמטיים. את החווה מנהלים אייל ובת זוגו עינת, בלב המדבר, בקצה הכפר הבדואי במתחם אוהלים גדולים בהם מועברים סדנאות, הסברים על הגמלים, חנות מכירת מוצרי הקוסמטיקה מחלב הנאקות. כל אורח מתקבל עם קפה או תה ויש אפשרות לאכול לבנה טעימה הארוזה היטב פיתה בדואית חמה. את הטיפול בגמלים עושים הבדואים מהשבט, הגמלים שייכים גם לראש הכפר, העדר מחולק לשתי קבוצות, קבוצה אחת נמצאת כאן בשטח השבט, הנאקות והבכרים הצעירים לצידן. הקבוצה השנייה רועה ברחבי מדבר יהודה להריון ולהמתנה להמלטת הבכר.

הנאקות מסתבר אינו כמו הפרות שמגיעות לחליבה פעמיים ביום, הנאקה לא נותנת את חלבן אם הדור הצעיר, הבכר נמצא לידה וגם אז מצליחים לחלוב ממנה כארבע ליטר וגם זה לזמן מאוד קצוב.

אחרי ההסבר והתה/ קפה הולכים אל המכלאה לפגוש את הגמלים ובעיקר את הנאקות, גם שם הסבר וגם יתכן ותזכו לראות או אפילו בעצמכם להאכיל את הגמלים.


סדרת המוצרים מחלב הנאקות נמכר באוהל מיוחד, המוצרים באישור משרד הבריאות.

חוות בראשית חלב בראשית 077-5560212.

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול