מקום/ נחל ימין וגב ימין


נחל ימין אחד היובלים הגדולים של נחל חצרה. המסלול בערוץ הנחל מעט אתגרי וגולש בתלילות אל ליבו של הנחל. גב ימין ה'דודבן' ביופיו של הנחל, בדרך פריחות חורף של חבצלת הנגב, אירוס ירוחם, גבי מים מלאים, הרבה יופי ושלווה מדברית. הכינו את בגדי הים
דמיונו, מישור חולי ענק בנגב, שריד שקדם לבקע הסורי אפריקאי, בלב אותו מישור חולי הקימו מפעל גדול של בית חרושות 'אתא'. טוב, רבים מכם אינם מכירים את מכנסי אתא, להיט אופנתי של שנות הששים של המאה הקודמת, אותו מפעל שהשתרע על שטח עצום מוקף גדר גבוה ושמירה נראה מעט חשוד, מדינת ישראל כדי להוריד את מסתורין החליפה את השם 'אתא' וכינתה את המקום בלב החולות בשם מפעל טקסטיל ישראלי. אבל במדינתנו הקטנה קשה להסתיר סוד, המקום המוקף בגדרות ושומרים ואמצעי בטחון גירה אפילו את הסקרנים העצלנים ולכן המדינה הוציאה הודעה: השם הרשמי 'הקריה למחקר גרעיני דימונה'.

פנינו הפעם לא לקריה למחקר גרעיני (לשם רובינו לא נוכל להיכנס) אבל הקריה נמצאת בליבו של המישור הענק, שטחו כ-70 קמ"ר והוא משתרע בין רכס חתירה במערב, רכס חצרה במזרח, בין מעלה עקרבים בדרום וכביש 25 (דימונה סדום) בצפון. כל השטח הענק מזמין לנו הפתעות בעונה זו יש פריחה מטורפת של חבצלת הנגב ואירוס ירוחם.

פנינו אל מישור ימין שמנקז אותו נחל ימין ויובלי נחל אפעה. הפעם אנו יוצאים למסע רגלי אל אחד הקניונים המרהיבים בנגב, קניון פראי שמסתיים בגב ימין. ההתחלה ברחבת חניון ענק התחומה בסלעים כבדים, שם אתם משאירים את הרכב, מצטיידים בתרמיל במים, קצת אוכל אם תרצו, רצוי נעלי הליכה טובים, נצמדים לסימון שביל ירוק ומתחילים ללכת במסלול חולי רחב, דרך ערוץ הנחל. כמה עצי שיזף יגעים ואחרי כרבע שעה הליכה נוחה בערוץ הנחל היורד, החול מניח לנו במהלך הדרך והנוף מסביב משתנה. אנו מתחילים להיכנס אל הקניון, רגע לפני שהנוף משתנה לחלוטין פוגשים שלט של רשות הטבע והגנים שמספר לכם שאתם בדרך הנכונה לגב ימין.

מרגע זה המסלול מתחיל להיות אתגרי, רגע לפני הירידה תעמדו על סלע בולט ותחזו בעומק הקניון, שילוב נדיר של מצוקים, נופי מדבר קדומים, האמת הלב מחסיר פעימה מהיופי הפראי. שביל עוקף את המפל אתם זוכרים שאתם לא עז הרים אז לרדת בזהירות ולסייע למי שמתקשה, ממשיכים ללכת לפי הסימון הירוק שיורד ויורד אל עומק הנחל, בדרך תגלו סלעים שלא התאפקו ורצו להיות קרוב ונטשו את המצוק והתגלגלו לערוץ. זרמי המים האדירים בעת שיטפון הכריעו את שכבת הסלע וחרצו חריץ עמוק, בריכות קטנות בסלע מסמנות לכם שעוד לא הגעתם למראה המרהיב, מי השיטפונות פילחו את הסלע בדרכם לעוד מפל, הפעם המפל נסתר, תאלצו לרדת עוד כדי לגלות שהמים נופלים לתוך מערה עמוקה, שם ממתינה בריכת שחיה אמיתית של מים (בדרך כלל צלולים), הקיר שאתם נעזרים בו לרדת במורד הסלעי והתלול תשקיעו בו מבט, הרבדים המדהימים של הסלע, עכשיו תביטו למטה בריכה ענקית ואז תגלו שאתם לא יחידים יש כאן כמה חברה שכבר הצטיידו בבגד ים ואו טובלים במים, או סתם יושבים על הגדה מכינים קפה.

איך מגיעים: מדימונה לכיוון ים המלח (כביש 25), דרומה בצומת רותם (כביש 206). עד צומת הכביש למעלה עקרבים (כביש 227). החניון משתרע מימין (דרום) לדרך. השביל המסומן ירוק. המקום שמורת טבע.


אזהרה: אין להיכנס לנחל בזמן גשם או שיטפון, מומלץ לבדוק תחזית מזג אוויר באתר הרשות, ואם בכל זאת הסתבכתם הטלפון של הרשות 3639*.

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול