מקום/ מעיין בלב השדות

עין עדעד. בין השדות, בליבו של עמק יזרעאל, מעיין שופע, ואחריו מסתתר אגם גדול, פינה קסומה לשתות בה קפה


בימים אלה זו התמונה שמתגלה, בשדות המקיפים את מושב היוגב, בליבו של עמק יזרעאל נראה טרקטור עצל מערים חבילות חציר אחרונות, חבילות מסודרות אלה ממתינות למשאית שתוליך את החציר לרפתות בסביבה למאכל הפרות. ההמתנה למשאית זהו זמן המנוחה ואתנחתא לקפה של מפעיל הטרקטור. הטרקטור נשאר בשדה הגדול והוא פסע כמה צעדים משדה החיטה הקצור, לצילם של העצים ולמעיין הפועם להכין לו קפה בפינת החמד. וכך, הגעתי בשביל ההולך ממושב היוגב מזרחה, אל הפינה הקסומה שנקראת עין עדעד, רגע לפני שרתח הקפה.

במקום המוצל נראו כרבולתם הפרועה של צמחי הקנה נדו עם הרוח, כמו בדבקות בתפילה. האקליפטוס הענק שילח כמה עלי שלכת שצנחו וצפו על פני המים. צפרדע מדושנת השמיעה קרקור מאיים ונעלמה בקפיצה ראש במים הצלולים. כמה דגים זהובי סנפיר הסתערו בלהט על פירורי לחם שפיזר להם הטרקטוריסט. לרגע שררה מהומה קלה בפינת החמד, ההמולה הניסה מבין צמחי הקנה כמה סופיות שהסתתרו בין הקנים ומיהרו לעוף בפחד וציוץ זועם.


ככה זה, שהרוח מהלכת בריקוד פרוע וחולפת בשדות עמק יזרעאל, לפתע, הרוח נתקלת בכמה עצים חסונים שמקלקלים לה את המרחבים הפתוחים, ענן אבק קל עולה מהשבילים מתקדם אל פינת החמד ולמעיין הנובע. מי המעיין ששימשו כמקור מים לכפר התורכמני, 'עיד אל עוואדין' שנח על הגבעה מצפון למעיין. אמנם, מי המעיין הצלולים מליחים מעט ונובעים במשך כל השנה. המים הצוננים ומליחותם הנמוכה מאפשרת שימוש חקלאי ושימוש נרחב, אבל בעיקר היופי והשלווה מסביב.