מקום/ הצבעים והקולות של הזריחה

באגמון החולה, מוקדם בבוקר יוצאים חובבי זריחה וציפורים למסע נפלא של צבעים וקולות בעגלת המסתור, שעתיים ורבע של חיבור נפלא לטבע, להיות בסרט של נשיונל גיאוגרפיק

רבע שעה לפני שלוש לפנות בוקר. חושך כבד נח על גוש דן, הרמזורים מחליפם צבעים לעצמם, מפעם לפעם חולפת מכונית, הרחובות שקטים, הבתים חשוכים, פה ושם ריבוע אור קטן מנקד את הגוש הבתים השחור. חשיכה סמיכה נחה על הכביש וקרעי ענן מהלכים כשיירה מעל הכביש.

בשעה הזו כל העיר דוממת, אנו מגהצים את הכבישים ההולכים צפונה, רכובים על 'יונדאי סנטה פה' מפנקת כדי להגיע בדיוק בשעה חמש לאגמון החולה. נסיעה ארוכה בכבישים פתוחים ורחבים, המכונית דוהרת, מוסיקה רגועה מתנגנת בשקט, רעייתי ישנה, והגענו בדיוק בזמן.


במגרש החניה של אגמון החולה נראים דמויות מטושטשות עטופות במעילים עושות את דרכם אל עגלות המסתור, לילה קר נח על עמק החולה, גושי ערפל עוד מרחפים מעל האגמון. זהו, עגלה המסתור ועליה הצפרים החובבים יוצאת לדרך. במזרח מתנשא גוש שחור של הרי גולן, פה ושם ההר השחור מנוקד באורות קטנים. רחוק בצפון זוהרים אורות קריית שמונה, הרי נפתלי מגדירים את הקו התוחם של עמק החולה במערב.

עגלת המסתור יוצאת כמעט בכל בוקר בשעה חמש כדי לראות ולצפות במראות הנפלאים של הזריחה וכמובן לראות איך מתעוררים החיים של העופות באגמון. הטרקטור מושך את עגלת המסתור אל שטחי הכינוס של העגורים בלב האגם, על שפת האגמון עוצרים את העגלה, פנינו למזרח יושבים בשקט כצפרים סבלניים במקום מחבואם ומחכים למראות.

באגמון די שקט, אפשר להבחין בקושי בגושים ענקיים של העופות הישנים במים, פה ושם נשמעת קריאה רחוקה של עגור המחפש בן זוג. במזרח, מאחורי ומעל הרי גולן מתחיל להתגנב אור חיוור שמבליט את שחור ההרים. ואז כמו ממכחולו של צייר רומנטי מתחיל להתגנב לתמונה האור הוורוד, אדום וגווני חלמון הביצה, הכנות לזריחה המוקדמת, מי האגמון מתחילים להאדים כמו הנילוס בעשרת המכות. עכשיו כבר מבחינים בעגורים, אלה לאט לאט מתחילים להתעורר, הקריאות כבר רבות יותר, פה ושם מופרעת תמונות של גוש העופות, זוגות זוגות מתחילים להתרומם ולעוף בקריאות נרגשות, בדרכם אל השדות לארוחת הראשונה של הבוקר. בימים אלה עדין לא התחילו להאכיל את העגורים והם נאלצים לצאת אל השדות כדי לאכול. לכן עם בוקר הם ממהרים לעוף אל השדות לחפש אוכל, בעוד שבוע שבועיים תתחיל האכלת העגורים ואז הם פשוט יעברו לגדות האגם (שנקרא על הבר) כדי לאכול.

המדריך מסביר לנו בלחש את מה שקורה, לפנינו מתחוללת זריחה מדהימה, כל השחקנים של הטבע משתתפים במופע, הגוונים האדומים, צהובים והרודים מתחרים ביניהם על הצבע השולט, עוד בטרם עליית השמש, לעננים תפקיד חשוב בעברת הצבע, חלקם התחתון נגוע בגווני הזריחה. בינתיים כבר התעוררות כללית שורות שורות של עגורים עפים על רקע צבעי הזריחה. עגורים, שקנאים בריכיות, סיקסקים עצבניים ועוד. גם העופות הדורסים מתעוררים עם תאבון לארוחת הבוקר שלהם, אם אתם סבלניים ועם מזל אפשר לראות גם זאבים ותנים, כל היופי הזה במרחק של שעתיים ממרכז הארץ.

וכך למעלה משעתיים של חיבור נפלא לטבע, ולמעלה משעתיים של זיכרון שנשאר צרוב עם הקולות והצבעים שנים רבות. לכמה שעות אתם יוצרים סרט של נשיונל גיאוגרפיק שווה ביותר.


רצוי להגיע באמצע השבוע או בשישי. גם בשבת מתקיימים הסיורים מטבע הדברים יותר עמוס. חייבים להזמין מקום מראש. עגלות המסתור, אגמון החולה 04-6817137.35 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול