מקום/ העץ הנדיב

כתבה שפרסמתי לפני כמה שנים ושמחתי למצוא אותה בארכיון, כי המקום שווה וגם לכבוד פסטיבל דרום אדום שמתחיל להאדים


לפעמים, מגיע בן האדם, (אני), לאיזור שאינו תחום המחייה שלו. המקום, הדרכים הנסתרות, הריחות והרוחות משאירים אותו נבוך, ואז, אותו אדם, מצטרף אל שני 'בוקרים' ותיקים, השטח הוא כספר פתוח לפניהם, יחד איתם המסלול לפתע נהיר ולא טועים בשבילים. הם מכירים כל עץ ושיח, כל קפל קרקע, שדה זרוע, או ערוץ שנולד בשיטפון אחרון. דיבורם מחוספס, האש להכנת הקפה נעשית בעזרת זרדים, אפילו ל'לאפה' שהביאו מהבית יש טעם אחר. כאלה הם שני בוגרי קק"ל, עמיקם ריקלין ואיש הדרום יואל דוב, שניהם רכובים על טנדרים לבנים, דוהרים במרחבי הנגב המערבי, דוברי ערבית ואחרי לחיצת יד שלהם נדרשת התערבות של כירורג מומחה. העירוני, (במקרה זה אני), תופס בטחון, יש מי שמוביל ומכיר את הדרך. במהלך סיור רכוב בנגב המערבי פגשנו את ה'עץ הנדיב', לא העץ המוכר מהספר שכתב סילברסטיין, אלא עץ נדיב שבצילו יכולים להצטופף מחלקה (איזה מחלקה? פלוגה!) שלמה של חיילים.
איזור הנגב המערבי חוזר לרגיעה, מתחילה הפריחה, שטיחים ירוקים של פריחה נפרסים והטיילים מתחילים (בהיסוס) להגיע. העץ הנדיב שלנו נמצא ממזרח לקיבוץ ברור חיל, עץ אקליפטוס שהמומחים קוראים לו 'אקליפטוס המקור', (תרגום לטיני, 'מכוסה היטב', ניצן הפרח מכוסה במעטפת קשיחה), האקליפטוס הנ"ל מתנשא לגובה של 25 מ', במקרה שלו הקוטר דווקא קובע, הקיפו כ-7 מ'. העץ הענק זכה להיכלל בספר '101 עצים מופלאים', (יעקב שקולניק, הוצאת עם עובד), ובאמת כבודו עומד במקומו. בבקעה קטנה, מזרחית לחורבת מרשן, מגלים עמק יפה. העמק מקושט בעצי שיקמה נאים, שטיח ירוק של פריחה כבר ממלא את כל השטח, בריכת מים עתיקה ומטוייחת נמצאת ממש בסמוך. על העמק הזעיר משקיף בזילזול האקליפטוס הענק, בתחום שלטונו הוא הבולט בכל האיזור. מי שכבר הגיע לכאן מיד מתיישב בצילו, מתפעל מענפיו החסונים, אלה נשלחים כזרועות חלקים לכל הכיוונים.
שני מלווי, שכבר ראו דברים בחייהם, עדין מתפעלים מ"הגוליית" הענק. שהובילו אותי למקום לא יכלו להתאפק וביקשו את עצימת עייני, עד לרגע ההתגלות. אם אתם, קוראי היקרים, רוצים להפתיע? תנקטו באותה שיטה. המראה שנחשף בבת אחת משתק לרגע, וגורר מספר נשימות התפעלות. שמקרבים לגזע הענק, מגלים את החריצים העמוקים שהחיים והוותק חרצו. מראה הגזע זו יצירה בפני עצמה, חובבי צילום יגלו בתצלום תקריב עולם ומלאו של דוגמאות.


איך מגיעים: מפת טיולים וסימון שבילים מס' 13. מצומת ברכיה, (ליד אשקלון על כביש 4), פונים מזרחה לכביש 35. בצומת גבעתי, פונים דרומה, (כביש 232), נכנסים לכביש הקטן המוביל לקיבוץ ברור חיל, לפני השער יורדים ימינה לדרך עפר שעוקפת את הקיבוץ ומשם דרום מזרח בשבילי השדות לחורבת מרשן, משם למשוך מזרחה לעמק ירוק. נ.צ 1698.6063. קצת מסובך אבל שווה.


הערה: לרכבי שטח אין בעיה להגיע עד המקום, רכבים פרטיים צריכים לנסוע בזהירות ומאוד תלוי בנהג ורצוי גם ללכת ברגל. במידה ויש גשם השטח הופך לבוצי, זהירות!


טיפ שבועי: אירועי פסטיבל 'דרום אדום' מתחילים בניהם בסיום צעדת ה'כלניות' לזכרה של שושנה דמארי, מסלול ביתרונות רוחמה בין הכלניות אדומות. עוד אירועים רבים עד קצה חודש פברואר. פרטים ואפשרות לינה, מטה הפסטיבל, 08-6809600.

76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול