מקום/ הדרך הזורמת לקיסריה

בלב חולות קיסריה נולד אגם ענק. עופות מים משתעשעים בו, הרוח נושבת ומעלה גלים קטנים ונראה כאילו צמחה לנו עוד כנרת. מאיפה המים הרבים? ומה הם עושים בדרך לקיסריה?
מפעל המים בין רמות מנשה למישור החוף הוא בן למעלה מ-2000 שנה, המהנדסים הרומאים למדו את השיטה איך להעביר להוליך את המים מהמעיינות של רמות מנשה אל העיר קיסריה שעל חוף הים. המים זרמו בניקבות ובאמות מים. כדי לשמור על הניקבות ואמות המים נחפרו פירים כדי לרדת לניקבות ולנקות אותן.


אחרי יותר מ-2000 שנה מסתבר, שגם כיום משתמשים בדרכים דומות להולכת המים, חכמי חברת המים מקורות למדו להעביר כמות גדולה יותר, קיצרו את המרחק, רק עד חולות קיסריה, שם, כלאו את המים באגם ענק, האגם נולד עם עונת הגשמים ונעלם לקראת ימי הקיץ. מסלול הטיול שלנו מלווה את המים הרבים הגולשים אל האגם, בתוך פריחה משגעת, שפע של צבעים ושפע של מים, מסלולי טיול רגליים ונתיבים לרוכבי אופניים.
משנת 1967 מפעילה חברת מקורות את מפעלי נחלי מנשה. כאן נאספים רוב המים הזורמים בנחלים ומופנים אל אגני שיקוע וחלחול כדי להעשיר את מי התהום. המים היקרים מוזרמים אל אגם היקוות ענק ולאט לאט חודרים דרך שכבות חול רבות להעשיר את מי האקוויפר. במשך שנה עוברים כאן כ-12 מליון מ"ק, כמות אדירה שמקבילה לצריכה שנתית של עיר גדולה, המים נתפסים מערוציהם של נחל תנינים, עדה, ברקן ומשמרות, ומנותבים במערכת של סכרים, שהגדול בהם סכר אלפי מנשה, סכר מרשים ונקודת תצפית, משם זורמים המים בתעלה רחבה, חלקה הקרוב לסכר פתוח המשך חצוב בהר ומשם נשפכים אל האגם גדול שנולד מחדש בכל שנה בחולות קיסריה. אנשי מקורות מגדירים את איסוף המים והחדרתם כ'תוכנית החיסכון' הטובה ביותר למשק המים הישראלי. הגשמים הרבים שירדו ברמות מנשה העשירו את האגם והמים כמעט ממלאים אותו עד שפתו ועדין יש זרימה בנחלים ותעלות המים. עופות המים גילו את האגם ולהקות של ברווזים כבר מגעגעים בו.