מקום/ אבטיח מעל הקניון


מדבר יהודה. שביל מהלך על גבעת גרני לנקודת תצפית מרהיבה מעל נחל צאלים, לזכרו של לוחם השייטתזיכרון ממקום אינו מסתכם רק בנקודת תצפית או מראות הטבע. לעיתים מצטרף לזיכרונות גם נגיעה רומנטית, קפה שהכנתם עם חברים, או מטעמים שצרבו בזיכרון טעמים עמוקים, או רוח רכה שמהלכת בשערה לעת שקיעה וכו'. אבל, יש עוד משהו שמשדרג את הזיכרונות מהמקום - השעה שהגעתם. כל הנתונים האלה ואחרים חברו יחד שהגענו למצפה 'איתמר איליה ז"ל בגבעות גרני'. פאתי היום, השמש שוקעת סוגרת יום, תבלון עדין של רומנטיקה מרחף באוויר, ו... אבטיח צונן.

דרך עפר כבושה, (מתאימה לכל רכב), נמתחת על ראשי גבעות גרני, אורכה כשמונה ק"מ ומסתיימת באחד המקומות היפים במדבר יהודה. (חלק מהמטיילים נעצר בנקודת התצפית שמופיעה במפות, נקודה זו יפה אך לא הכי יפה). צריך להמשיך הלאה עד חניון קטן, ממנו לטפס כחמש דקות ברגל למצפה מול נוף מלא הוד, ערוצו הקניוני של נחל צאלים. המצפה מוקדש לזכרו לוחם שייטת 13, איתמר איליה שנהרג עם 11 מחבריו בשנת 2001 באנצריה שבלבנון. איתמר, בן העיר ערד, אהב את הטבע והיה נוהג לטייל במקום, משפחתו וחבריו בחרו להנציח את זכרו במצפה המדהים. וכך לעת שקיעת השמש והיום הגענו אל המקום, ישבנו על גדר אבן נמוכה ולאורה הגווע של השמש, נחתך האבטיח בצורה מקצועית לפרוסות מתוקות. עם עסיס האבטיח המתוק, בליבו של מדבר יהודה נפרדנו מתפעמים מהיום. שתי ציפורים עמלניות וזוממות, סלעית שחורת בטן וטריסטרמית שניסו לצלול אל שרידי קליפת האבטיח.גבעת גורני, סלע קרטוני, חלקו בוהק בלבן. הבדואים מכנים את המקום בשם הציורי, ראס א- ג'ורן, (ראש המכתש), יתכן והכוונה לספלולים הקטנים בסלע שיוצרים כעין מכתש בו ניתן לכתוש את הקפה. נקודת התצפית, כ-400 מ' מעל ערוצו העמוק של נחל צאלים, בקצה הקניון המפל ענק סמוך לבירכת צפירה. רמת המדבר נראית בשעה השקיעה כתבליט מעוגל שנעשה ביד אמן, כל הגבעות מתעגלות במצוות האמן, למעט הר קנאים. קצהו המחודד, כראש פטיש פונה מזרחה ועטוף בצללים כהים. למטה, בערוץ נחל צאלים מאבק בין חושך שחור ונגיעות הזהב של השמש השוקעת. בשרידי היום ניתן להבחין בעוצמת כוחם של המים והרוח שפיסלו במשך אלפי שנים את הקניון העמוק. לצידי השביל המטפס לתצפית שורה של סלעים, חלקם מזכירים פחזנית שקצה העליון מקושט בגבעת קצפת מתוקה. אבני צור רבות פזורות לאורך כל הדרך.

איך מגיעים: יורדים מערד בכביש 3199 לכיוון מצדה, (לסוללה) אחרי כפר נוקדים, כ-4 ק"מ, פניה שמאלה לדרך עפר, (סימון שביל כחול). כ-8 ק"מ נסיעה עד למצפור איתמר איליה ז"ל. מפת טיולים וסימון שבילים, דרום מדבר יהודה, מס' 11

טיפ בדרך: כפר הנוקדים, עזרה הכוונה והדרכה, אפשרות לינה במקום. ( 08-9950097).

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול