מקום/ שיכרון גבהים

שווה לעמוד מול הרוחות העזות של מצפה אלות ולגלות את מראות הנוף שמתגלה ולסור אל האלה מוכת הרוח. היופי המתהולל של הרוח


בתחילה נגלים הרי גולן הרחוקים, ערפל דק, לבן, מרכך את מראה חריצת הנחלים את הרי הגולן. שמתקרבים לשפת המצוק, מתגלות פיסות של כחול הכנרת, אט לאט הכנרת ממלאת את תמונת הנוף וההרים הקודרים במזרח משתקפים במים. עוד כמה צעדים ונגלים כתמים ירוקים של צמחיה העוטפת את גגות הישובים הגולשים אל מי הכנרת, בית ירח, שתי הדגניות שמשתרעות בהרחבה לצידו של הירדן. המבט נמשך לגוון הכהה של מצוקי בזלת, כאילו סכין נעלמה פצעה את הנוף. ערוצו של הירדן מסומן את דרכו בנתיב ירוק של צמחייה, השדות הגולשים אל שפתו מרככים את גווני סלעי הבזלת הכהים. שהעין מטפסת צפונה ומערבה על קצה המצוק מתגלים בתי קבוצת אלומות והישוב הפורח פוריה, אלה נאחזים בקצות המצוק מהרוח המכה.
אחרי מספר דקות בהן הנשימה נעתקת מהנוף נדבקים בשיכרון הגבהים, האוויר נדחק מהריאות בנשיפת השתאות, ורק אז מגלים ומרגישים את דרכה הסוררת של הרוח ברמת סירין. בתחילה אלה משבים קלים, לתת למטייל הנבוך להתרגל. אחר הרוח מדגימה את כוחה, אוספת בכנפיה ומשלחת עננת אבק משובבת, ואז, מתארגנת הרוח ובאחת מכה המשב בחוזקה. מי שעומד בקצה המצוק מתערער בטחונו, המטייל הזהיר לוקח צעד לאחור לפני שהרוח תישא אותו אל מצוקי נחל יבנאל. המטייל הנבון מקדים ומתיישב, והגרגרן מחפש מקום נסתר להכנת קפה.

'שיכורי הנוף' מוזמנים למסע קצר, רגלי, ל'מצפה אלות', בקצהו ניצבת אלה סחופת רוחות, לא רחוק ממנה נקודת טריג המסמנת את הגובה, 368 מ' מעל פני הים. נקודת התצפית משקיפה על הכנרת, רמת הגולן, בקעת הירדן, הגלעד הרי מירון, הרי צפת וגם חלק מבתי העיר, נצרת הר תבור, בקיצור ב-360 מעלות אתם מקיפים במבט מחצית מהמדינה וקצת על השכנים. ברמת סירין נפרסים שדות חקלאיים שכמעט נושקים לקצה המצוק. בנקודת התצפית מבנה ברזל מוזר, אחדים מכנים אותו הליקופטר ואחרים מדמים את צינורת הברזל לחללית מוזרה שנחתה כאן מכוכב אחר. הבריונות הגיעה גם לכאן, מישהו טרח לשרוף את המבנה ועתה נדרשת זהירות בטיפוס עליו לתצפית נוספת. מקומיים מספרים שחקלאי האזור גררו לכאן את המבנה המוזר שיהיה להם למסתור.


איך מגיעים: יש כמה דרכים, האחת יוצאת מעין סרונה, (שווה לעצור במקום, פינה קסומה עם מעיין, הכניסה מזרחה מהישוב שרונה, על כביש 767. סימון שביל כחול). השביל יוביל אתכם עד שמורת 'מצפה אלות' ומתחבר עם שביל ישראל שמוליך למקום. השביל מיועד לרכבי שטח, אופניים, הולכי רגל, (השמועה אומרת שאפשר להגיע גם עם רכב רגיל). הדרך הפשוטה, (אך הארוכה), מיועדת לרכבי שטח, אופניים וברגל, סמוך לכפר קיש, סימון שביל אדום, להתחבר עם שביל ישראל שמגיע עד למקום (בדרך עוברים את עין אולם, מעיין ובריכה של מים צלולים). מפת טיולים וסימון שבילים מס' 3 . חובבי ההליכה יכולים ללכת את 'פרק 9', בספר 'שביל ישראל' (הוצאת מפה). מצומת גזית ועד הכנרת (כ-28 ק"מ). לרכבי שטח, במידה ויורד גשם רצוי לא להיכנס לשטח.


בסביבה 1: חירבת אולם ועין אולם, בריכה קטנה בצד שביל ישראל, בין כפר קיש למצפה אלות.

בסביבה 2: שמורת חורשת יעלה, עצי שיזף עתיקים, עין יעלה. בתחילת מעלה אלות. וותיקי חטיבת גולני משוכנעים שסמל עץ החטיבה לקוח מעץ ליד השמורה.

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול