מקום/ שביל לבן חוצה שדה ירוק

דרך השקמה. מסלול נסיעה בשביל כורכר בגבעות ה'מתיירקות' של צפון הנגבפעם, התקנאו בעלי הרכב הפרטי ברכבי השטח, אלה בסערת מנועים פילחו את הגבעות הרכות שסביב נחל שקמה, דהרו בין השדות, (ולעיתים עליהם), פקדו מחוזות נקיים מבתים, עמודי חשמל ואנשים, טבע נטו. שם התמקמו על גבעה ירוקה, צפו אל הנוף, הכינו קפה ריחני וריחמו על בעלי הרכב הפרטי שאינם יכולים להגיע למחוזות האלה. זה היה פעם. היום המצב השתנה, באיזור נחל שקמה יצרו שביל ארוך, 61 ק"מ שפולח את הנוף, כל רכב יכול להיכנס לטבע, לפצוח בנסיעה מקיבוץ דביר במזרח ועד חוף זיקים במערב. כך נולד שביל, כבוש היטב, צבעו בוהק בלובן הכורכר בין השדות הירוקים, עטוף בתחילתה של פריחה משגעת.עצי שקמה רבי יחוס, עצי אשל ענקיים, גבעות מעוגלות ורכות עטופות בירוק שמזכירות ביופיין את גבעות טוסקנה שבאיטליה. את הדרך הכינה עבורכם קק"ל, טיפוחה והפעלת התיירות סביבה 'עמותת התיירות שדות שקמה בשור'. לאורכה פוגשים, ערוצי נחלים, פריחה מוריקה, המרחב הפתוח הגדול בארץ; שטחי חקלאות מעובדים, בעיקר חיטה. נביעות מים, אתרים ארכיאולוגיים, שמורות טבע, יערות ושטחי מרעה. לעיתים טרקטור 'מאחר חריש' ממהר לחרוש בטרם גשם. בשדות החיטה כבר עלתה פלומת ירוק רכה. חורשות איקליפטוס, חורש אורנים צפוף, עצי אשל ענקיים ששולחים את ענפיהם הארוכים לצדדים כמשענת מפני הרוחות. ביתרונות רוחמה שנחרצו לחריצים עמוקים בנוף. כך בעונה זו ממתין כל היופי הזה למטייל, טיול נינוח על דרך המתאימה למכוניתו. אין צורך לפצוח בכל הקטע הארוך אפשר להסתפק בחלק המרכזי, 40 ק"מ בין שמורת פורה לקיבוץ אור הנר.
נחל שקמה מתחיל את דרכו בספר המדבר, בגבעות הדרומית של שפלת יהודה, היובל העיקרי שלו נחל אדוריים. הגשם בהרי חברון נאסף וזורם מערבה, ליד תל חסי מפגש נחלים, נחל אדוריים נבלע בנחל שקמה. נחל שקמה אכזב, מי מעיינות מועטים מזינים את ערוצו, שנים מהם ליד תל חסי ותל נג'ילה. בעת שיטפון זרימת המים בערוצו מפחידה ומסוכנת. את שמו קיבל הנחל מעצי השקמה הנאים המקיפים את אפיקו. לכל צד שצופים לא שבעים ממראות הגבעות הירוקות, בעוד ימים תתחיל פריחת הכלניות והאדום יצבע את הירוק. לאורך השביל נקודות עניין לעצירה, הליכה קצרה ומגיעים לתצפיות, אתרים ארכיאולוגיים, חניונים ועוד. ליד כל אתר אפשר להתקשר למספר נייד, 052-9991003 ולקבל מידע על האתר, מציינים את מספר האתר ומקבלים מידע קולי על המקום אצלכם בנייד. אפשר גם דרך אפליקציה, להורדה ללא תשלום 'דרום אדום'. כך תוכלו להגיע אל שרידי גשר הרכבת התורכית מעל ערוץ נחל פורה, תל נג'ילה, לתצפית על האזור ולשמוע אגדה על האוצר. חורבת מרשן ועוד אתרים.


איך מגיעים: נוסעים דרומה מקריית גת, (או על כביש 6 עד קצהו הדרומי, אחרי שילוב עם כביש 40, משמאל הכניסה לשמורת פורה (יש שילוט). הירידה לשביל לרכב מהחלק הדרומי של מגרש החניה.


בסביבה 1: בסיום המסלול, קיבוץ אור הנר לראות את ציורי הקיר והפסלים הענקיים ב'דרך המורלים', סיורים מודרכים (בתשלום) מתקיימים במקום.


טיפ 2: באתר 'דרום אדום' מפורט המסלול של נחל שקמה על כל אתריו, דיווח בזמן אמת מתי פורחות הכלניות האדומות.75 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול