מקום/ נגיעה בשמיים


בלב מה שנותר מחולות ראשון לציון יש שדה תעופה קטן, שם יש מסלול מיוחד להטסת טיסנים ממונעים, כאן צומת דור העתיד של מפעילי מל"טים


בימים אלה שרידי גבעות החול שנותרו בראשון לציון מחכות לגשם, החול שפעם נדד על פני הארץ, רגוע, קבוע במקומו, רק לעתים, בימים של רוחות הקיץ, מתרומם גל של חול באוויר, תזכורות לימים עברו, אחר צונח נרפה אל מקומו. בינתיים, על החולות נולד אגם גדול, לצידו עוד אגם, נסתר. מרכז בידור ובילוי הוקם, אצטדיון גדול. אבל רחוק מהמולת האתרים, בלב החולות, מאחורי שער סגור נמצא מקום בו אפשר כמעט לגעת בשמיים.
כביש רזה מטפס אל גבעת חול שלט קטן מפנה אל מנחת ראשון, שדה תעופה זעיר הנחבא בין החולות, קטן אך שוקק חיים. מדי שבת בבוקר מתכנסים כאן טייסים חובבים נפגשים ביחד להטיס טיסנים ואחרים מתרוממים לאוויר עם מטוסי אולטרה לייט. זהו מנחת תעופה תקני למטוסים קלים. מסלול המראה באורך של 450 מ', מותר לטוס מעליו וממנו רק בשעות היום, והמטוסים שיוצאים ממנו מוגבלים בגובה הטיסה. בחלקו הקדמי יש מסלול נוסף, אורכו 180 מ' והוא מיועד לפעילות של טיסנים. בינתיים, כך מצבעים הנתונים אין סכנה של תחרות עם נתב"ג.

וכך בשעות הבוקר של שבת מתמלא אזור החולות בזמזום של מכונות תפירה שלשמיים עולים טיסנים קלים מונעים במנוע זעיר. מי שמגיע בשבת בבוקר למנחת ראשון בחולות מגלה כבר מוקדם בבוקר עולם תעופה עשיר. מדי שישי ושבת מגיעים רבים מחברי המועדון הטיסה, (הטסת טיסנים ממונעים), חובבי הטיסה מגיעים, ילדים והורים יחד בזהירות מוציאים בעדינות את המטוס מהמכונית, התחביב משותף לאבות ובנים, (לצערי לא ראיתי במקום אמהות וילדים). שם מתחת לסככה כפופים מסביב למטוס החבורה מטפלים בו בעדינות, הכנה לטיסה. מטפטפים טיפות זעירות של דלק למנוע, בודקים את הכנפיים את הגלגלים האמורים לרוץ על המסלול, את המדחף, אחר מתפנים לבדוק את מהירות וכיוון הרוח בדיוק כמו שטייס המטוס עושה. ההכנות נעשות בניחותא, חברים בינתיים מכינים קפה ראשון וכולם מתכנסים לקפה ריחני של בוקר, בדרך כלל אחד החברים בוצע את העוגה שאשתו הכינה עוד אתמול בערב.


שמטוס זעיר עולה לשמיים כל הקבוצה מרימה את הראש, עוקבת אחר נתיב הטיסה, ההקפה הראשונה של המטוס את הצלילה כאילו מתכונן המטוס לנחות, ומיד מתרומם לשמיים בסדרת סחרורים , אחרי שני סיבובים באוויר, מעל שדה התעופה מתחילים הפעלולים. תוך רגע המטוס צולל לכיוון הקרקע, בסיבובי בורג, רגע לפני שנושק את המסלול ממריא לשמיים בטיטור מהיר של מכונת תפירה. אחר המטוס חולף נמוך לפני הקרקע, ונוסק לשמיים בקו ישר. האב והילדים מתחבקים אחרי כל תרגיל מוצלח. נחיתה רכה המטוס מהלך במהירות על המסלול ככלב החוזר לבעליו. בנקודות הטיפול, תדלוק, בדיקת מערכות ובעוד זמן קצר יוצא לדרך המטוס הזעיר שהצוות המשפחתי מלווה אותו בעיניים. בינתיים לצוות המטיסים מתקרב ה'נסיך שבחבורה', זהו דגם של מטוס קרב עם מנוע סילוני אמיתי, מיד מצטופפים סביבו כל החבורה, המטוס מניע את המנוע, רעש סילוני אדיר ממלא את המסלול.


בגלל בעיות של בטיחות השער של המקום חייב להיות סגור, אך אם מבקשים יפה אפשר לעמוד בחלק המוגן שמיועד לצופים. הכניסה ללא תשלום.

55 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול