מקום/ טיול בגלויה

בימים אלה נחל ראש פינה מעניק לנו את המראות היפים של חגיגת הטבע שנחה עלינו אחרי הגשמים האחרונים, פריחת השקד, שלל פרחים, עצי הזית והמים הזורמים. היופי הזה לא יחכה לכם הרבה זמן


בימים אלה מורדות הר כנען וסביבות ראש פינה זועקים ביפי הפריחה. הטבע מזמין לערוך טיול לטפס למורדות הר כנען, מערבה, בשביל המתחבר עם קצהו של נחל ראש פינה (סימון שביל שחור). עונה זו שהכל כאן ירוק ושופע מים דמתה לחורף שנת 1878, אל המקום הגיע נציג יהודי רומניה, בא לקנות אדמות ולהתיישב כאן, ראה את שפע המים והצמחייה החליט שהמקום מעולה ורכש את האדמות. לימים שהגיעו שאר הקבוצה בימי הקיץ הלוהטים גילו שהנחל חרב.

הקור המתגנב וגולש מהרי כנען, הגוש הענק של הר כנען, החסון, קרני השמש אחרונות ליוו אותי לטיול צונן לנחל ראש פינה. מדי שנה אני מגיע למקום לראות איך הערוץ הנהדר והגבעות הגלושות אליו לובשים שמלת כלולות, של עצי השקד, מיליוני פרחים לבנים מרככים את הנוף, דוברים וחרקים מעופפים באוויר, שטיחים ירוקים מנוקדים בכלניות, סביונים, פרגים, על הסלעים מתקבצים צמחי הטבורית שמזכירים פופיק חביב, על כל החגיגה המטריפה הזו מנצח מראה מדהים, שרק מעטים עוד יכולים לעמוד מול הקסם הרומנטי הזה, על הגבעות ובין בתיה האחרונים של ראש פינה מציצות השקדיות עטופות בלבן זוהר ומכסות את הגבעות. נחל ראש פינה הופך להיות נחל השקדיות מראה מופלא וקצר כשלושה שבועות ואחר כך ממלאים עלים לבנים שנשרו מעץ השקד.


השמש כבר נסתרת מאחורי הר כנען, באור האחרון נראים הבתים ליד הנחל נטועים במדרון תמונת נוף שמזכירה גלויות נוף מחו"ל, השקדיות הלבנות מוסיפות את היופי המלכותי, כאילו קושרים כתרים לבתים הישנים. בית הכנסת, מתנשא מעל שאר הבתים, אליו מוליך גרם מדרגות תלול, לצד הצמחייה העבותה משני ציידי הדרגות נראים כתמים לבנים של השקדיות מרככות את צבעי האבן. בציידו השני של המדרון, ממול נמצא בית הקברות של ראש פינה, למקום המת הזה מוסיפים פרחי השקדיה בדרכה את ניצוץ החיים בפריחה עזה, קבריהם של גדולי הישוב, נעטפים בעלים הרכים שנשרו מהעצים, על מדרכת האבן נאספים עלים רכים יוצרים מרבד רך של עלי השקד. כמה מתושבי המקום מנצלים את דקות האור האחרונות לטיול לאורך הנחל הזורם וכלביהם מלווים אותם, טיול של שעת רגיעה במעלה הנחל. עוד שעה תשקע השמש, אפלה תנגוס במראות היפים, בחשיכה הסמיכה ישמע רק קול זרימתם של המים, ופכפוכם של המפלים הקטנים. מבין העצים יציצו בחשש עיניים בורקות של חיות הלילה, שיעשו דרכם בזהירות למים הזורמים בנחל.