מקום/ העמק בו דוד ניצח

חירבת קייאפה. מסלול הליכה וטיפוס אל מקום בו מתלכדים יחד ימי מלכות דוד עם יופי פראי של הטבע ופריחה נפלאה


מתחתינו משתרע 'ים ירוק' של שדות בגוונים בהירים וזוהרים. אליהם חודרת שלוחות של מטע זיתים שמסתיים בעץ בודד השלוח כחץ, שביל לבן בשולי השדה המשרטט לעצמו נתיב בירוק. רחוק יותר נמתח פס שחור של כביש עליו משייטות מכוניות. ערוצו של נחל האלה נסתר מהעין, טובל בסבך של עצי שיטה מלבינה.


כאמור תמונות הנוף שנגלית למרגלותינו יפיפייה, כאן אפשר לדמיין את סיפורי התנ"ך, כרגע אנו צופים במלחמתו של דוד בגוליית. אנו נמצאים מעל ראשיתו של עמק האלה, מדרום לנו מתרומם הר שוכה לגובה של 431 מ', עליו, (אני מניח), נאספו בני ישראל, חוששים ושקטים. ממערב, מתרומם לגובה של 349 מ' תל עזקה, עליו ומרקדים ומצווחים בקריאות עידוד פלישתים רבים. וכך הדמיון ממשיך ומוליך אותנו אל עמק הפורה למטה, שם מתקדם הענק גוליית, צעדיו מרעידים את העמק וצחוקו מתגלגל ולועג לדוד. ודוד כאמור נאה עיניים ומתולתל בלורית. נניח לשני גיבורינו לסיים לבד את הקרב, את סופו של הסיפור התנ"כי אתם מכירים. הגבעה עליה אתם עומדים הייתה פעם ישוב יהודי, כנראה שגם כאן התרכזו בני ישראל נרעדים ונפחדים מהענק הפלישתי. הגבעה נקראת חירבת קייאפה, הארכיאולוגים מסבירים שכנראה זהו מבצר אלה קדום. ארכיאולוגים מהאוניברסיטה העברית חשפו כאן חלקים מהמבצר, כאן נתגלה ממצא חשוב, שבר קנקן, עליו כיתוב עברי. החוקרים טוענים שזהו הטקסט העברי הקדום ביותר ונחשב כתגלית החשובה מאז חשיפה של מגילות ים המלח. חלק מהשערת החוקרים שהמקום היה עיר גבול בין ממלכת יהודה וגת הפלשתית, אתר ישראלי כנראה מתקופת דוד המלך.




מי שטיפס עד כאן ברגל מגיעה לו שעה של שלווה קסומה, המקום בוער בפריחה אביבית, בצד המזרחי של הגבעה תגלו מדרון שכולו זרוע ברקפות, עוד מזרחה תגלו עוד ועוד רקפות שגולשות במדרון. שני עצי שקד מבוישים נחים ליד בור מים גדול מהתקופה הבריטית. התל כ-350 מ' גובהו, כמעט כל ראשה חפירה ארכיאולוגית, המקום היה מוקף בחומה, בה שני שערים, במרכז בורות מים, שדרה של רחוב קדום. מכאן נפרסת תצפית נפלאה על כל האזור. קרני השמש נחות על הישוב המרוחק, זכריה, הגבעות מסביב זרועות בצללים כהים של עננים, חובבי הארכיאולוגיה יגלו כאן אתר כלבבם, סרט אדום מזהיר מלהיכנס לאתר החפירה. אך אפשר לטייל סביב ולראות את היסטוריה.


איך מגיעים: חירבת קייאפה אינה מסומן במפה, (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9), ממערב לח.קולד להולכים ברגל. צפונה מצומת האלה, (על כביש 38), כשלוש מאות מ' יש מצד ימין של הכביש שביל שמטפס עד חירבת קייאפה. שתי גבעות ממולכם, זו הגבעה המזרחית, בראשה רואים חפירה בהירה. רכבי שטח ואופניים יכולים להגיע מסביב, כ-200 מטר דרומית לצומת עזקה, מימין לכביש, סימון שביל ישראל תעלו איתו מזרחה כ-1.3 ק"מ, ממנו מתפצל שביל דרומה שמוליך למקום.

בסביבה 1: תל שוכה, כמעט ממול, (על כביש 375 מצומת האלה מזרחה) עם פריחה מטורפת של תורמוסים (וגם של מטיילים).



38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול