מקום/ העיר הנסתרת

חירבת אום א-שקף בדרום הר חברון היא עיר תת-קרקעית קדומה. רגע לפני שהפריחה במקום תצהיב, שווה לקפוץ ולהתבשם מהפריחה, מהארכיטקטורה העתיקה והנוף. זהו שטח אש לכן אפשר לטייל רק בסופשבוע ובהוראות מערכת הביטחון


יש מקומות שהדממה נחה עליהם עד שמגיעים כמה מטיילים קולניים ושוברים את חוט הדממה. שהגענו עם המדריכה שלנו דורית סדובסקי לחירבת אום אשקף (שקף) בשיפולי הר חברון, גיבוב של שרידי מבנים, רחובות, מסומנים באבן חלקם חפורים מתחת לאדמה, השקט סחף אותנו וקולנו קפא, והתחברנו מרצון אל הדממה.

עד ש... לפתע, בין חורבות הבתים ניעורה משפחה של חוגלות שחצו את העיר הדוממת בריצת ברווז מהירה. אחריהם התרוממו לשמיים במעוף צווחני להקה גדולה של עופות שחורים ה'קאק', עוד אנחנו עוצרים את קולנו בתדהמה (מהולה בפחד) הלכנו זהיר זהיר ברחוב הכפר הנטוש, מביטים על האדמה ועל השמיים לראות את העופות השחורים המשלימים מעגל בצווחות הקוזא'ק הנגזל. רק אז הרשינו לעצמנו לשחרר את מחסום השתיקה. מביעים בקולנו את התפעלות מהיופי הירוק הגולש מהגבעות אל הכפר הנטוש, גבעות ירוקות המטפסות לחורבה ומקשטות בצבע רענן את בתי האבן הנטושים מטעות, מעוגלות ושוממות.

הסוד נגלה בקצה הגבעה. לפתע נפרס לעינינו מראות של עיר חרבה ונסתרת. הגשם האחרון הוסיף עוד ימים של אביב אך מספיק שני חמסינים והכל יהפוך לצהוב מאובק. בינתיים מתהדר השביל בצמחיית חורף זמנית, בפרחי אביב לבנים ובתחושה היסטורית קדומה. חירבת אום א - שקף שוכנת מדרום ליישוב שקף בחבל לכיש.

המבנים גדולים, בנויים מאבן מסותתת, חלקם מעל הקרקע, אך רובם נמצאים מתחתיה, והם יוצרים עיר גדולה מתחת לאדמה. סיפורה של החורבה מתקשר לאזור המכונה "ארץ אלף המערות." אם מביטים במפת טיולים וסימון שבילים, מגלים כתוביות צפופות בצבע אדום המציינות כי מערות מסתור רבות נמצאות באזור, בורות מים ואתרים ארכיאולוגיים.