מקום/ הכנה לשטיח צבעוני

מטולה, כל הצבעים במסלולי שלכת סביב המושבה המקסימה. נגיעה בסתיו הצונן


אין ספק, העונה הזו קשה מעט לבורא העולם. קשה אך מהנה. עם בוקר הוא מצייד את מלאכיו הנאמנים בפלטת צבעים, משלח אותם לרחבי תבל לצבוע את השלכת. העבודה לא קלה, גווני השלכת קבועים, לכל עץ ושיח רק צריך לערבב ולהכין את הצבע הנכון. לכן, השלכת לאורכה של הארץ אינה מתחילה ומסתיימת בבת אחת. הצבע האדום למשל חביב על המלאכים, הם משקיעים זמן רב לגוון האדום זוהר לעצי האלה הצעירים. את הגוון הכתום זהוב עם הנקודות החומות מעניקים לעלי המישמש. את עלי הנקטרינה הם טובלים ביין אדום. אצל עץ האפרסק המלאכה קשה יותר, העלים נושרים ונותרים הענפים עליונים זקופים אותם מושכים באדום שכל הענפים הצבועים יוצרים כעין שלהבת אדומה. לעלי הרימון הם מעניקים את גווני הזהב של השמש השוקעת. על התפוחים הם מדלגים, עליהם נושרים בלי הרבה הקדמות צבעוניות.
וכך, שגומרים המלאכים את מלאכת הצביעה סביב מטולה, מתכופף אלוהים ממרום מושבו, בעננים הגבוהים מציץ למטה, לשטיח הצבעוני המרהיב של צבעי השלכת, נאנח בסיפוק, הסדר בטבע נשמר כמו בכל שנה.

אנו הקטנים על פני האדמה לא ממליצים לכם לטפס עד העננים כדי לראות את צבעי השלכת, אלא, להגיע לתל שנמצא דרומית למטולה, 'אבל בית מעכה', (המקום העתיק מוזכר כישוב עוד בתקופת המקרא). התל נמוך ממטולה כ-200 מ', למרגלותיו נפרסים מראות, שטיח עם פסיפס של צבעי השלכת של מטעי הנשירים. הכביש המוליך למטעים מטפס עד למרגלות התל חולפים דרך המטעים בהם הקרקע זרועה בשכבה עבה של עלים חלקם עוד שומרים על צבעם וחלקם כבר נטמעים באדמה.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 90, (קריית שמונה צפונה). לפני מטולה, משמאל, מבנה נטוש, גבוה שישמש פעם כסילו. מולו, מצידו הימיני של הכביש פניה, ימינה לכביש צר ההולך מזרחה. הכביש גולש לאפיקו של נחל עיון, עוקף מימין את התל העתיק, למרגלותיו שביל העולה לתל. (רכב שטח קשוח יכול לטפס עד למעלה) מכאן ברגל כעשר דקות הליכה עד לקצה המערבי.


עוד מקום לתצפית: על הר צפייה, במצפה דדו. בהמשך דרומה בכבישי הקטנים של המטעים מרפסת תצפית מעל השטחי הצבעוני.


בסביבה 1: מסלול של פריחות, מים ומפלים בשמורת הטבע נחל עיון. במקום זה נכתב שיר הילדים 'רקפת', המשורר לוין קיפניס ביקר במטולה בשנת 1927 התרגש מהמקום ומבת-שבע הצעירה שליוותה אותו וכתב את השיר היפה. כשעה וחצי הליכה. הכניסה בתשלום.


בסביבה 2: פארק המעיין. במרכז מטולה מעיין קטן שממנו היו תושבי מטולה שואבים את המים. היום קק"ל פיתח את המקום ויש בריכה קטנה וספסלי ישיבה וכמה עצים בשלכת.69 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול