מקום/ החור שבעץ

בין אשדוד לניצנים, חי עץ אמיץ, שריפה התעללה בגזעו ולמרות נכותו הפך לעץ המיוחד בסביבה


לפני כארבעים שנה, ליד תל אשדוד, לשונות אש הקיפו עץ שקמה. האש צרבה בגזעו ואיימה לסיים את חייו בשריפה וחניקה. אבל האוד המוצל שמר על לב ירוק ופועם. שחלפה השריפה, משחור הגזע צץ לו עלה ירוק, לאט לאט העץ הלך והתחזק, גזעו התעבה עד מאוד ונדמה כיצוק באדמה בבטון וברזל. בסבלנות צימח ענפים שנדמו למחוללות חרישיות, צימח עלים, ופגות עיטרו את ענפיו. צל צנוע כבר התהדר מסביבו. רק סימן אחד נותר מהשריפה, חור ענק במרכז הגזע, קוטרו מאפשר הכנסת ראש של מבוגר, (לא כדאי לנסות), לחור בגזע. האגדה מקומית מספרת על שניים, (לא חיוביים במיוחד), שישבו בצילו, חתמו בניהם עסקה (לא כשרה במיוחד) בתקיעת יד. שהבחין אחד מהם בחור שבעץ, מיהר להשחיל את ידו דרכו, וביקש מחברו להלך לצידו השני של העץ ולפגוש את ידו ללחיצת יד, וכך הפכה לחיצת היד דרך העץ לחתימת חוזה בניהם. בינתיים העץ המיוחד ניצב סמוך לשביל מרוחק, נסתר מאדם ומשאיר את מראהו הנדיר לעצמו בלבד.אבל עוד לא תמו נפלאות המקום. בדרך לעץ המיוחד, כמחצית הק"מ מהכביש, בצל שני עצי פיקוס ענקיים, מבנה גדול בצורת ח', קשתות ועמודים מפארים את המסדרון שפעם היה תפארת הבניה. אם תתקרבו אל המבנה הנטוש וההרוס בחלקו, ותקשיבו טוב, אולי, בין קירותיו המתפוררים, תוכלו לשמוע קולות עמומים של מצהלות הילדות הצעירות שלמדו כאן. בתקופת שלטונם של הבריטים בארץ, היה מקום אולפנא לבנות מהכפרים הערביים בסביבה. הבנות שיחקו תחת עצי הפיקוס. על הגבעה, לא רחוק מהם שרידים של מקום/

אם תלכו מעץ השקמה מערבה, כ-70 מ', תגיעו אל מבנה גדול. בחזית קשתות אבן גדולות, והמבנה נטוע בליבו של מטע זיתים, יודעי דבר מספרים שזהו קבר שייח' ולא יודעים את שמו, או אולי המקום שימש כמסגד.


איך מגיעים:

נוסעים על כביש 4, מגשר אשדוד, (גשר סוכריר) דרומה, בצומת המרומזר של תל אשדוד, (הכניסה לבית עזרא), תרדו מהכביש מערבה (לפני או אחרי הרמזור), שביל מוליך מערבה, לצידכם, תל אשדוד, (מוקף בגדר), נוסעים כמחצית הק"מ, מימין תראו את המבנה עם מסדרון הקשתות ועצי הפיקוס הענקיים. ממול נמתח שביל דרומה מימין לכם מטע הזיתים. אחרי כ-100 מ' תגיעו לעץ עם החור. ליד העף תפנו ימינה, אחרי כ-70 מ', משמאל קבר השייח'.

המלצות:

עוד משהו: מכאן נמתח מסלול הליכה מערבה, אל שלוחת חולות ניצנים, עוברים במעבר תחת פסי הרכבת למסע טעימות בבוסתנים שליד החולות. (כשעה), חורש האיקליפטוסים הגדול ניטע על ידי הבריטים במטרה למנוע את החולות הנודדים להסתער על פסי הרכבת שעברה כאן. פוגשים שביל, (סימון שחור), דרומה זו ניצנים, צפונה לאשדוד. כאן ממתינים לכם בוסתנים של ענבים ותאנים בר בשטח. ועוד תופעה מיוחדת אם תלכו על השביל דרומה תפגשו בהמון עצי שקמה, חלקם נאבקים בערנוג הטפיל, כאן נמצאים שיחי הרותם בין הגבוהים בארץ, גובהם מגיע לארבע מ'.

132 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול