מקום/ גן יאיר בקיבוץ גבת


בארצנו יש פינות רבות בהן מונצחים חללי צה"ל, קדושה נסתרת ויופי עוטפת את המקום. יוזמה ההקמת המקום על ידי משפחת החלל ומשתתפים בעשייה ובשימור חבריו, מנהלת עיר מגוריו, הישוב, כל אלה יחד תורמים את חלקם בעשייה ובכסף. כך נולדים מקומות יפים פיסות מטופחות לציבור. אנא שמרו על מקומות אלה
חלק מהנופלים מונצחים בפינה יפה בטבע שהופכת לגן שטיפחו לזכרו של חלל צה"ל לטובת הציבור הרחב. וכך, בליבו של עמק יזרעאל, בשוליים הדרומיים של קיבוץ גבת, יש גן מיוחד, מטופח ויפה שמוקדש לזכרו של סמ"ר יאיר צפריר ז"ל. יאיר צפריר, בן קיבוץ גבת היה בן 21 בנופלו. הוא שירת בסיירת גולני, נפל בלבנון בשנת 1995 בהיתקלות עם מחבלים באזור הישוב יעתר. יאיר, חייל מצטיין, סמל מח' הצלפים של הסיירת השאיר אחריו הורים (חברי הקיבוץ) שלוש אחיות ואח.


מדריכת הטיולים, דורית סדובסקי סיפרה לי על המקום היפה, וכך באחד הבקרים שהייתי באזור נכנסתי לקיבוץ גבת בחיפוש אחר הגן. כדי להגיע לגן נוסעים בכביש העוקף את הקיבוץ, יש שילוט מנחה, 'גן יאיר' שהוביל אותי עד למקום. כאמור הגן נמצא בשוליים הדרומיים של הקיבוץ, בחלקה של עצי אורן ענקיים, וממנה נשקף פרוסות של נופי עמק יזרעאל, שוליים של מאגר המים בכפר ברוך. בכניסה לגן מוביל שביל רחב (שמתאים גם לכיסאות גלגלים) שיורד אל לב הגן, משני צידי הדרך צמחיה עשירה, בין עצים רבי שנים, ממש צמוד לשביל שדרה של עצים קטנים מטופחים, לצידם צמחי קקטוס קטנים. השביל יורד לרחבה גדולה, לצידה בריכה קטנה עם מזרקה ודגי נוי שמנמנים, במרכז הגן כמה פינות ישיבה עם ספסלים, שולחנות מסודרים ונקיים בצל העצים ונעים לשבת לאכול, כמה שבילים יוצאים מהמרכז, שביל אחד קטן, מוקף בצמחיה מוביל ל'גזיבו' יפה, צבוע בלבן כעין פינה רומנטית מוקפת צמחייה. שבילים אחרים נמתחים אל מקומות ישיבה בפינות הגן. אחד השבילים בחלק הדרומי מולכים אל חורש פרוע של עצים ושיחים, ג'ונגל קטן שצופה אל נופי עמק יזרעאל.