מקום/ בשביל היופי

שש עשרה ק"מ של יופי, שביל כורכר שפולח את המרחבים של רמת צבאים, לאורכו תצפיות נוף, פינות לקפה וסלעים שחצובים בהם קטעי שירה


הרב אשתורי פרחי, שחי בתקופת ימי הביניים כתב: "פתחו של גן עדן בבית שאן". לו חי הרב המכובד בימינו, והיה נוסע לאיטו לאורך דרך הנוף הפולחת את רמת צבאים היה קובע שכאן הוא השביל המוליך לפתחו של גן העדן. ואמנם שביל היופי זה גולש לבית שאן.
כמו נערה יפה שנמה את שנתה, שערה הרך פזור כמניפה ענקית על כר והשביל בשערה מוליך אל פניה היפות, כך שביל הכורכר הזהוב, חוצה גבעות רכות, ירוקות, של טבע נטול ציוויליזציה. 16 ק"מ של נסיעה בליבו של הטבע בדרך המתאימה לכל רכב. מדרום מתנשאים הרי הגלבוע, למרגלותיו עמק חרוד, השדות התחומים בבריכות הדגים, עדרי הפרות הרועות בשלווה מעל הנוף. מצפון, המדרונות הרכים הגולשים אל נחל יששכר, עטופים בימים אלה בשטיח ירוק של שדות הממלאים את האופק, פה ושם שביל חום, פסיפס משכר של צבעים ועץ בודד בלב הירוק. לאורך דרך הנוף מספר תצפיות, מקומות לשבת בנחת להתלכד עם היופי ולהכין כוס קפה. את המקומות הכינו בני הקיבוצים בסביבה לזכרם של חברים, בקשה אחת גדולה מתלווה לכל נקודת תצפית: "אנא, שמרו על הניקיון וקחו עמכם את הפסולת".


בריכת מים תל יוסף: עם תצפית יפה על עמק חרוד מצפון ודרום. חורשת יואב, עם דשא, חורשה, ושולחן פיקניק.


מצפה יוס ודוד: לכבודם של ראשוני הפלאחים בני קיבוץ בית השיטה עם תצפית מדהימה לעמק חרוד, רכס הכרמל, לשדות שיורדים למולדת ולא-טייבה.


טרקטור D4 עתיק שניצב על גבעה לזכרם של החקלאים הראשונים תצפית מרהיבה לצפון, למזרח ומערב.


סלעי בזלת בצד הדרך בהם חצובים דברי שירה. במזרח השביל מתגלה עמק בית שאן הירוק, וההרים הגולשים מעבר לגבול בצבעים של לבן ואפור.