מקום/ בין הזית לשמן


בצפון הארץ ריח שמן הזית כבר נח באוויר, חלק מהעצים סיימו את המסיק, חלק עדין עורכים את המסיק כל המשפחה בחגיגה גדולה. זה הזמן לצאת להרגיש את הסתיו הצונן, לברך את מטעי הזיתים הקשישים ולטעום שמן זית
קרעי ענני בוקר חלפו בין מטעי הזיתים, העניקו לחות קלה לזיתים שעל העץ. למטע העתיק, במדרון ההר, התכנסה משפחה דרוזית ענפה. כמו מדי שנה, לחג המסיק הגיעו לכפר הגלילי, הבן, עו"ד עירוני. הרופא, המנתח מבית חולים במרכז הארץ. הבת, החתן והילדים מחו"ל ושאר בני המשפחה שהתכנסו בפאת כרם הזיתים. האם מכינה קפה מריר/ מתוק מתחת לאחד העצים, ואב המשפחה, בכפיה צחורה ושפם כביר שמקשט את פניו ניגש לעץ הזית, קטף את אחד הזיתים ובציפורן הזרת חרץ בשרו. סוחט אל פיו טיפה של שמן זית. זה האות לבני המשפחה לתחילת המסיק, יריעות שחורות נפרסו סביב גזע העץ לאסוף את הזיתים הנופלים, בני המשפחה החלו במסיק בשיטות שונות. במקלות, מכים על הענפים והזיתים נושרים. חלק "חולבים" את הזיתים במשיכה מהענפים, אחרים מנערים את ענפי העץ כל משפחה והשיטות שלה. כך, בכל הגליל בימים אלה מוסקים בני המשפחות רבים את מטעי הזית שלהם. הזיתים מוכנסים לשקים גדולים ואלה מולכים אל בית הבד להכין את שמן הזית לכל המשפחה לשנה הקרובה. הסב מנצל את המפגש בין העצים ומחדיר קצת מסורת בנכדים הצעירים. חוזר על סיפור החמור, כילד עמס את השקים על גב הבהמה עם אביו ויחד הלכו לבית הבד. מהכפריים שהיו ממתינים יחד איתם לסחיטת הזיתים למדו את הרכילות האחרונה על תושבי הכפרים בסביבה.


השנה תוהה החקלאי זו שנת הבסל - שנת הבצל או שנת האסל (הדבש) שנה שעברה שהעצים קרסו מרוב פרי, והיא נקראת שנת האסל (שנת הדבש). מזמינים אתכם לחגוג עם תושבי הגליל, כמו כל שנה לסייר בין כרמי הזיתים העתיקים ביותר. לראות עצי זית בני מאות שנים, פיתולי גזעם המיוחד המסגירים את גילם והם ממשיכים לתת פרי מדי שנה.

דיר חנא - מול מעיין הכפר, מדרום לכביש 805, כביש קטן וצר מטפס לעבר הררית, מול המעיין חלקת זיתים ענקיים ועתיקים מאוד.

ראמה - ממזרחה לישוב, בצידו הצפוני של כביש 85, שני עצי זית ענקיים. אומרים שהם העתיקים ביותר בארץ. על אותו כביש, בשביל הולך ל'בריכה הסודית', בצד השביל כרם זיתים עתיק.


</