מקום/ בארותיים


מסלול טיול בין שני בתי באר, (בארותיים), סמוך לכביש מדרום לבית שמש. שדרת עצי זית, שדות ירוקים, כלניות, רקפות ואפילו השקדייה כבר החלה לפרוח. ולכל היופי תוסיפו שני מנזרים. מסלול של פריחה


לא צריך שמות כדי לחוג את חג האהבה. אוהבים אמיתיים, אמר משורר משדרות, אינם זקוקים לתאריך, אהבתם, כך דברי המשורר הדרומי נמתחת על פני כל השנה. למרות שחג האהבה שלנו הוא ט"ו באב במקומותינו מתקנאים בגויים, ומייבאים את ה'וולינטין דיי'. מי שממריץ את היבוא אלה בתי עסק, בתי מלון, חנויות פרחים שוקולד ואחרים. אם תרצו פתרון אחר, רומנטי לעונה פורחת זו. אם תרצו תצאו למקום בשניים, או כל המשפחה. הציוד הנדרש: רכב, רצוי עם אופניים קשורים מאחור, סלסלה עם הדברים הטובים שאתם אוהבים, נעלי הליכה, רצוי יין ולחם טרי. את שאר החיבורים השאירו לטבע. ואחרי שהכל ארוז ומסודר אתם מוזמנים למסע בזמן וביופי, אל מבנה שהוקם בשנת 1881, אל שירה חרישית של נזירות, אל צלצול פעמונים, שקדיות פורחות, שביל העפר המחבר שני בתי באר (ואלה הם בארותיים). תוסיפו לתמונה הפסטורלית גם נחלון קטן שזורם ותקבלו מקום לאוהבים, שמתאים גם למשפחה אוהבת. אז יוצאים לדרך.

כבישון זעיר מתחיל לטפס מזרחה, מכביש 38, מדרום לבית שמש, גשר קטן מיד בכניסה, תחתיו זורם בשלווה נחלון זעיר, הירמות, לפניכם משתרעות גבעות רכות, עטופות בפלומה רכה ירוקה, כלניות מעטות אך בולטות בצבען האדום כדם מקשטות את צד הדרך. הכביש הקטן מוליך אל המנזר הציורי בית ג'אמל, המנזר נבנה בידי נזירי המנזר הסילזיאני, בשנת 1881. לצידו מנזר נוסף, של האחיות הקטנות של בית לחם. אלה הן נזירות שתקניות ורק אחת מהן מותרת בדיבור במפגש עם אורחים. למרות שתקנותן של הנזירות באפלולית מסדרונות המנזר נשמעת שירתן החרישית שחודרת לכל לב.


נמתין עם יופיים של המנזרים לסוף המסלול. בינתיים, נתבשם ביופי של הסביבה, ונוביל אתכם למקומות נסתרים. כאמור, הכביש הרזה עובר מעל גשרון, תחתיו זורם בימים אלה נחל ירמות. שני שבילים פונים שמאלה, (צפונה), תבחרו בשני, דרך סבירה לצד שדה חיטה, סעו כמאה מ' עד שתראו קבוצת דקלים משמאל לכם. את הרכב תחנו בצד הדרך, תעברו מערבה, דרך צמחיה הסבוכה אל שביל מעט בוצי. בתוך סבך הצמחייה המטפסת תגלו כניסה קטנה, למבנה אבן עתיק. בתוך המבנה באר מים עמוקה שבחלקה התחתון יש מים. (זהירות רבה עם הילדים). מבנה האבן הנסתר נקרא, 'עינות דקלים', בית מעיין עתיק, סביבו נמצאו ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הביזנטית. סדרת מעיינות קטנים, מי תהום של נחל ירמות מעניקים למקום את הצבע הירוק, צמחי קנה, דקלים נישאים וצמחים טפילים שמסתרים את הכניסה למבנה הבאר. במקום זה חלפה שיירת הל"ה, בדרכם לתגבר את ישובי גוש עציון בינואר 1948. הלוחמים יצאו מהישוב הסמוך, הר טוב. בתחילה היו 38 לוחמים נחושים, אחד נקע את רגלו ושניים ליוו אותו חזרה. נותרו 35 לוחמים בדרכם לגוש עציון הנצור, נתקלו בגבעת הקרב בתושבי כפר ערבי, נלחמו בגבורה ונהרגו על ידי תושבי הכפרים הערביים.

השאירו את הרכב במקומו וטפסו בטיול רגלי בשביל העולה אל המבנה ההרוס בראש הגבעה. תצפית נאה הסביב