מחקר/ גם אנחנו פלשנו

נסענו לרמת הגולן ללמוד משהו על החי והצומח שפולש לארצנו, יום עיון בקצרין לזכרה של אורנה אשד ז"ל מרמת הגולן. יש טבע בגולן


זה נראה טירוף לצאת בחמש וחצי בבוקר מרכז הארץ ולהגיע לרמת הגולן בשעה שמונה וחצי. נכון, בכל טירוף יש משהו מאוד שפוי ונושא רווחים. בשעה זו של הבוקר מרוויחים בגדול זריחה נפלאה שמלווה את נסיעתכם במשך דקות ארוכות, תצוגה נפלאה של צבעים, גוונים וצורות עננים. מרוויחים דרך יפה בכבישים ריקים ושדות ירוקים שמתגלים במראות רעננים מחלון המכונית. אבל, הרווח הגדול שבקצה המסלול ברמת הגולן ממתין מפגש, יום עיון מרתק על מיני פולשים במכללת אוהלו בקצרין. היות וגם אנחנו מין של פולש (חיובי) עירוני ממרכז הארץ נודדים לגולן הרגשנו ממש בבית.
מדי שנה בתאריך בו נפטרה אורנה אשד מוקדש יום עיון לזכרה, הפעם כבר חלפו 13 שנה מאז שנפרדה מאתנו אורנה לאחר סבל ארוך וקשה ממחלה ארורה. אורנה היית תושבת רמת הגולן, חוקרת בגמלא בעיקר את חיי הנשרים, היא תרמה רבות בתיעוד והדרכה ודאגה לנשרים ולצאצאים והפכה את גמלא למקום תצפית והדרכה על חיים הנשרים. הגיעו משלחות מכל העולם לצפות וללמוד על הנשרים. יום העיון לזכרה מוקדש בכל שנה לנושא אחר, מגיעים מומחים מעולם ומהארץ ופותחים צוהר של ידע לקהל הרב שמגיע ליום העיון.

ביום העיון ה-13 ההרצאות הוקדשו למינים פולשים, כך למדנו בנגיעות על ציפורים פולשות בעולם, למדנו את דרכו של הים האדום לים התיכון ואת עולם החי ואת החדירה של מינים זרים כתוצאה מפתיחת תעלת סואץ. מרתק היה לשמוע עם נמלת האש הזעירה, מין פולש זדוני ורע שהנמלים הזעירות גורמות נזק הרסני מאז שנתגלתה כאן בשנת 2005 ומאז גדלה ופלשה לכל הארץ. ועוד הרצאות בתחומי של סקר פולשים לאורך תעלות ונחלים וגם על קינון הנשר ועוד ועוד.


כמה גופים חברו להצלחת יום העיון 'יש טבע בגולן': המועצה האזורית גולן, מכון שמיר למחקר, רשות הטבע והגנים, רשות הכנרת וכמובן משפחת אשד שבחרה בדרך המיוחדת של יום העיון השנתי לזכור את אורנה אשד.


וכך יום של 'פלישה' לגולן הפך ליום מרחיב את הדעת, למדנו משהו על המקום היפה והמטופח של מכללת אוהלו בקצרין, גם הנופים שנגלו מחלונות המכונית של הגולן היפה ההולך והופך לירוק פורח ועם קצת גשמים יהפוך גם לזורם. נהנו מהדרך לשם וחזרה להרגיש את הכבישים החדשים ושדות החיטה ההולכים ופורחים. וגם תערוכות הצילומים הנפלאה באולם סמוך במתחם מכללת אוהלו.

51 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול