מבחן דרך + טיול/ להציץ לקריית שמונה

הפעם נסיעת המבחן בסיטרואן איירקרוס C3 בדרך נוף שבימים אלה אחת היפות בארץ, דרך הנוף הרי נפתלי מעל קריית שמונה, בימים אלה פריחה מדהימה, מתאימה לנסיעה לכל רכב ובפרט לרכבים מסוג האיירקרוס C3 . באביב היופי מסביב מכפיל עצמו, בצבעים ומראות. דרך הנוף משתלבת עם שביל ישראל. הכינו את סלי הפיקניק


נסיעת המבחן/ סיטרואן איירקרוס C3

כולם רוצים אוטו גבוה, אוקי לא כולם חלק גדול עובדה שרכבי ה-suv תופסים למעלה ממחצית יצור הרכבים בעולם והגרף רק עולה. ה-C3 ההיסטורי' דגם פיקסו שינה את טעמו והשאירו את פיקסו וציוריו במוזיאון ויצרני הרכב עברו לעולם הקרוס, כמעט כל רכב פנאי שטח מתהדר בשם ׳קרוס׳, רק פה ושם מוסיפים לו משהו לשם כדי להימנע מתביעה משפטית אם מישהו יחמוד את השם שכנראה יש לו שם רשום.

גם אנשי סיטרואן היצירתיים שהמציאו כמה חידושים בתחום הרכבים החליטו שצריך לייצר רכב שובב, כזה שיעבור ברחוב וכל העיניים יפנו אליו, רכב ששוק הצעירים או הקשישים השובבים יחמדו אותו והאתר למעצב שיענה על הדרישות: רכב שובב, צבעוני, גבוה, עם רמז לצורה ג׳יפאית מעודנת, על הגג שני פסים רצוי צבעוניים גגון סקסי ויש לנו רכב חדש עם מראה מפתה.

למכלול העיצובי הוסיפו מנוע 1.2 ליטר בנזין, 3 צילנדרים, מדגש טורבו והספק נאה של 110 כ״ס ב-5,500 סל״ד, בקיצור רכב גבוה חזק, חביב מראה, הרכב הזה פותח יחד עם האופל ׳קרוסלנד׳ בקונצרן המשותף PSA. ואם זה לא מספיק הוסיפו את מערכות הבטיחות העשירות של פ׳יזו סיטרואן והגיע מוצר נעים לנסיעה וגם מושך את העין.


רוח שובבות ממשיכה גם שאתה נכנס לרכב, העיצוב הפנימי יפה מקורי ויש בו תבניות שמזכירות את הגריל הקדמי הפנסים ואלמנטים נוספים צבעוניים שמדגישים שזה רכב של סיטרואן, הכל נגיש בדרך כלל על ההגה, לוח נגיעה על הדשבורד וכל השינויים בטווח של הושטת יד. הישיבה נוחה, גבוהה סביבת הנהג גם היא שובבה ונוחה, הכתמים הכתומים מוסיפים יופי ונוצר משהו שהוא מתקדם עיצובית, שפה חדשה, הישיבה גבוהה ושדה הראיה מצוין. המערכות ה׳עין הנוספת׳ (מערכת ההתראה) שמסביב הרכב נותנים בטחון גם לחסרי הביטחון בזמן חניה. את השפה העיצובית החדשה, צבעוניות ראינו כבר בדגמים של רנו, אבל סיטרואן תמיד חייבים משהו שהוא מעבר למה שהיה, הם משיגים את זה בפשטות עם קווים צבעוניים עזים בחלון הצד האחורי, ובמכסה המנוע שמעניקים לו מדרגה של 10 ס"מ מוסיפה לרכב את חדוות הג׳יפאות. מפריעה מעט לראות ממש חצי מטר לפני.


הבחירה במסלול צפוני, הדרך לשם חולפת בדרכים צדדיות חלקן משובשות באופן קבוע וחלק הגשמים האחרונים חפרו מעט בבסיס הכביש ויצרו חריצים ושוליים עצבניים. בסיום שביל כורכר חרוץ היטב, כביש צר עם שיפועים ששום מהנדס לא היה מאשר וגם נסיעה על כביש נורמלי ומפנק. כל אלה ועוד בנסיעת טיול+נסיעת התרשמות לצפון הארץ.

הדרך צפונה ביום גשם חורפי (אחרי שעברנו כבר לשעון קיץ), ארבעה מבוגרים נוסעים צפונה.

היושבים במושב האחורי: ״תשמע, זה נראה כמו ספסל שמעודד כאבי גב, אל מה זה נוח יושבים גבוה ומאוד נוח, וגם לא מרגישים את הקפיצות.״


היושבת ליד הנהג: ממש נוח יש המון מקום מקדימה, תראה יש לי ליד הרגלים תיק גדול וממש לא מפריע. הישיבה נוחה הראות קדימה מצויינת, לא טובעים בתוך כורסא אלא ישיבה גבוהה וטובה. לקחתי את המסך של הרכב ותפעלתי אותו למרות שההבנה שלי קטנה מאוד הצלחתי להפעיל, רדיו, מיזוג אוויר וגם את תוכנת הניווט. לקחת כמה רגעים אבל הסתדרתי. בשבח הקידמה״


הנהג: ״נוח, אפילו נוח מאוד, לקח דקה להבין את הראש של אני סיטרואן שיצרו כיסוי לידית ההילוכים וצריך להסתכל בלוח המכוונים לדעת באיזה הילוך אתה, קצת חדשני מדי ואני מניח שמי שזה רכב שלו יתרגל מהר נגמר עידן הצצה למוט ההילוכים כדי לדעת באיזה הילוך אתה. הבמפרים, איוב ידוע של כל המכוניות לא עושה רושם על האיירקרוס, הוא מדלג באלגנטיות והגלגלים והמתלים סופגים הכל. לעיתים נראה שחסר כוח והרכב מתגעגע להורדת הילוך, בורר ההילוכים הידני בנגיעה מסדר את העניין והרכב מזנק קדימה בלי לחכות להורדת ההילוך של האוטומט.
הטיול/ לראות את קריית שמונה מלמעלה

על המפה נראית אצבע הגליל כחצי אי המצביע צפונה. בשרטוט הגבולות לא הקפידו לחטב את 'האצבע'. וכך, היא נראית מסורבלת, גסה, ומצביעה אל עמק עיון הפורה הנמצא מצפון למטולה, מעבר לגבול. בימים אלה עטופה "האצבע" בפריחה מרהיבה. מורדות ההרים מורקים, עליהם מתעוררים מטעי הנשירים משנת החורף ומתכסים בפריחה ורדרדה של הנקטרינות ופריחת התפוחים הצחורה בלובנה ומעניקה לדרך העולה למטולה צעיף אווירי, אביבי של לבן וורוד. בעונה הזו אין צורך למהר לנופי חו"ל, שפע של יופי פרוס בכל הארץ, אצבע הצפון, כרגיל, מתהדרת כיפה מכולם.


דרך הנוף שהכינו אנשי קק"ל, נחה באמצע הרי נפתלי, הדרך מוליכה את הרכבים לשביל על שפת המצוק. ממזרח, היא נושקת למורדות תלולים שגולשים אל עמק החולה. ממערב מתנשאים מעל דרך הנוף הרי נפתלי ומצוק מנרה שממנו יורד הרכבל. מצפון מבחינים בסבא חרמון, מעניק לאזור מראה של סב חביב המשקיף בחיבה על נכדיו המשחקים בעמק החולה. סובבים אותו משפחה של הרים, כהים זועפים, והוא מתנשא מעליהם כענק. סבא חרמון מקפיד להידחק לכל תמונת נוף שתצלמו, מופיע יחד עם בתי מטולה הזעירים, עם השדות הירוקים והחומים בעמק החולה, תוחמים אותם שבילים לבנים. פסיפס מרהיב של יופי.
מעט מעל תל חי נמתחת דרך הנוף דרומה. חורש אורנים צפוף גולש במדרון התלול, למרגלותיו שטיח ירוק פורח, מנוקד עדין בכלניות רבות, סגולות ולבנות ואף לא אחת אדומה. קריית שמונה שרועה, כמו על כף היד. ככול שמתקדמים בדרך נחשפים יותר ממראות הנוף. רחוק, בעמק, נראה אגמון החולה, צורתו ככף רגל ענקית של פיל, במרכזו איים. הנקודה הראשונה, חניון 'עין רועים', מעיין קטן, הנובע מתחת לעץ תאנה יפה נוף. בימים אלה מעט מים נובעים מהמעיין. שוקת יפה ממתינה לזרימה מואצת, שם אמורים המים לזרום בתעלות קטנות אל שתי בריכות. אנשי קק"ל דאגו לשבילים סלולים, (מתאימים גם לנכים) ושולחנות נפרסו לצידם.


בהמשך הדרך נקודת תצפית מיוחדת, 'מצפה לירן', לזכרו של לירן סעדיה, לוחם ומפקד בסיירת אגוז שהיה בן 21 בנפלו במלחמת לבנון השנייה. מרפסת הנוף שלוחה מעל קריית שמונה, מקום הולדתו של לירן, בתיה העיר סדורים לצד הרחובות. פס שחור נמתח למרגלות הרי נפתלי, זהו כביש 90 שמוליך לקריית שמונה ומטולה, עליו נעות מכוניות זעירות. שביל הליכה מפותל נמתח על שפת המצוק, לאורכו פזורים סלעים, עליהם מוטבעים ציורי הקומיקס של לירן. במרכז המצפה רחבה גדולה הצופה אל קריית שמונה. בקצה ניצבת מערכת קולית שמאפשרת לשמוע את השירים שלירן אהב, סקירה על האזור וגם על לירן. בשילוט הצמוד למצפה מסופר על עלם רגיש, אהוב ומוכשר בציור וכתיבה. דרך הנוף היפה שהכינו אנשי קק"ל מתאימה לכל סוגי הרכב, צמודה למצוק רמים, אורכה כ-13 ק"מ, בדרכה חולפת מתחת לכבלי הרכבל שיורד ממנרה ופארק גיאולוגי צמוד למצוק, (גובהו 650 מ'), שביל הליכה משולט.

אם הזמן בידכם אתם מוזמנים לנסוע את הדרך פעמיים, לקראת שקיעת השמש, לראות איך מזדחל הצל הארוך של הרי נפתלי וכובש את עמק החולה ורמת הגולן זוהרת בזהב. פעם נוספת בלילה, העמק למטה נזרע ביהלומי אורות נוצצים.
טיפ לנהג: רוב הדרך סלולה, חלקם ממנה כורכר קשיח ואין בעיה לנסוע לכל אורכה, בקטעי הכורכר, כדאי להקפיד לא להיכנס לחריצים שחרצו הגשמים. הכניסות הצפונית והדרומית יש הגבלת רוחב כניסה, רכבים גדולים, אוטובוסים, טנדרים גדולים וכו' לא יכולים לעבור. קטעים מסיימים מפותלים עם שיפועי צד ושביל או כביש צר. הקפידו לנסוע לאט, עיתים לא רואים את הרכב הבא ממול.


איך מגיעים: צפונה מקריית שמונה, על כביש 90, מטפסים מערבה לכיוון תל חי, מיד אחרי הפניה לחניון האריה השואג, יש פניה דרומה, לדרך נוף הרי נפתלי. למתבלבלים: חבר טלפוני, קק"ל, 1-800-350-550.

בסביבה 1: אל תוותרו תצפית הנוף לזכרו של סא"ל חוסין עמיר עאמר ז"ל, מי שהיה מג"ד בגולני' מצפה חוסיין', מרפסת נוף מרהיבה, כל נופו של עמק החולה נפרס למטה, רמת הגולן וכמובן החרמון. (על כביש 886, מדרום למנרה).


בסביבה 2: מצפה בניה, בכניסה למשגב, אפשרות להציץ לשכנים בכפר הלבנוני אל עדיסה ואל הנוף המשכר של דרום לבנון, הפראי והיפה, אל קצה האצבע מטולה, מושבה קסומה לזכרו של רב סרן בניה ריין שנפל במלחמת לבנון השנייה.

29 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול