ליום השואה/ על דרך הזיכרון

עודכן ב: 30 אפר 2019

שנגמרים צלילי חגיגות המימונה, אבק מצות הפסח שוקע, וטעמה הדבשי של המופלטה לאט לאט נעלם מהפה. בתפר העדין בין קצה חג הפסח לימי הזיכרון הקרבים נחה על הארץ רוח של עצבות. האדם מתכנס בעצמו, ולקראת שני ימי זיכרון העם מרכין ראש לזכר הנרצחים במחנות ההשמדה, ובדום חרישי מכבד את זכרם של החללים שנפלו על הגנת המולדת. חוט עדין ורגיש שנמתח בין שני ימי הזיכרון. כמו בכל שנה, אני מנסה לקשר ביום הזיכרון לשואה ולגבורה בין מקומות בהן יש ביטוי מיוחד ליום הזיכרון, הן באמנות והן במסלול טיול מיוחד. וכך אני פוקד את המקומות המיוחדים. למי מבין הקוראים שרוצה דרך נוספת לזכור ולא לשכוח.
גווילי אש/ מערת הקדושים/ יער הקדושים

ההנצחה ביער

יצירתו של הפסל נתן יעקב רפפורט ניצבת בלב יער הקדושים. האנדרטה מתנשאת לגובה של 8.5, עשויה כשני גווילים של ספר תורה, האנדרטה עשויה ברונזה ונחה בלב משטח רחב ידיים מוקפת יער אורנים צפוף. בתבליט נראה סיפור של עם ישראל, המספר על העם למן החורבן, בתקופת הרומאים השואה ומשם, בגוויל השני מתחילה התקומה, העלייה, הקמת מדינת ישראל, כדאי להביט מקרוב על הדמיות העשויות ברונזה, את ההבעות ואת סיפור ההיסטורי שמקיף את תולדות עם ישראל. בגוויל הימני, שיירת צועדים אל מחנה הריכוז והגטו. ביניהם צועד הסופר והמחנך יאנוש קורצ'ק ובידיו נושא ילדה קטנה, חיילים נאציים, החיילים היהודים, מעט על תולדות העפלה לארץ בספינות המעפילים ועוד. מכאן מתחיל שביל באורך של -2.5 ק"מ שהולך בין עצי היער השותקים. מתוך האפלולית הנעימה מתגלה מסלול הליכה שחולף ליד פריחות ביער, למרות שהפריחה כבר עברה את שיאה, ניתן לראות רקפת סוררת בצד השביל. לאורך הדרך יש שילוט זיכרון, לקהילות יהודיות שנכחדו בשואה. השביל מסתיים במערת הקדושים. השביל נקרא שביל בראון כך אפשר להלך בשקט לעבר המערה.

יער הקדושים. שישה מיליון עצים נטעה פה קק"ל, לזכר כל אחד מהקרבנות, היער הענק מטפס, כאמור, אל אנדרטת גווילי האש, בחלק התחתון רחבת מערת הקדושים, (הכניסה אל המערה לרכב מכביש 38, בית שמש- שער הגיא, שבילים רבים נפרסים כאן למטיילים. השביל המרכזי מוליך אל שער אבן גדול ואחריה רחבה גדולה ובקיר המצוק פעורה מערה גדולה, כעין מקום להתייחד עם הקורבנות. בשנים עברו המערה היתה פתוחה לקהל ביום הזיכרון.

איך מגיעים: לאנדרטת גווילי האש, נוסעים בכביש 395 מצומת אשתאול, לפני רמת רזיאל יש פנייה לכסלון, הכביש השמאלי ממשיל ביער לאנדרטת גווילי האש. (נגיש לנכים)
יד השמונה