ירושלים/ טיול על החומות

קטע חדש של טיילת החומות בירושלים נפתח לקהל הרחב ביום רביעי האחרון, הקטע משלים שלושה ק"מ של הליכה על החומה מצד צפוני, מערבי ודרומי המקיפה את ירושלים העתיקה. מבט ממעוף הציפור על הסימטאות, הר הבית הרובע היהודי, הר הצופים ועוד. טיול עם ילדים לימי החנוכה


ביום שלישי האחרון נחנך קטע אחרון מטיילת חומות העיר העתיקה וביום רביעי נפתח מסלול הטיול לקהל הרחב לקראת חג החנוכה. מדובר בטיילת שחוברה לה יחדיו שמקיפה את העיר העתיקה מצפון, מערב ודרום, סה"כ כשלושה קילומטרים שמקיפים יותר ממחצית מהעיר העתיקה, המטייל יכול להלך מעל העיר העתיקה, להביט למטה ממעוף הציפור אל סמטאות הרובע הנוצרי, הרובע היהודי, הכותל הר הבית, הר הזיתים כיפת הזהב ועוד. קטע החדש שאורכו כמעט ק"מ הולכים מעל הרובע המוסלמי, שוק הבשר, ומחוץ לחומות תצפית על הר הצופים ומוזיאון רוקפלר.
כחמש שנים לקח להכין את המקטע האחרון ולהשלים את המסלול הארוך לכל שלושת הקילומטרים, בפרויקט האחרון השקעו כ11 מיליון שקל כדי לשפץ ולהכין את נתיב הליכה בטוח על החומה, להכין את גדרות הבטיחות, את התוספות למדרגות, הוספת אבני חומה מול אלה שחסרו, העבודה נעשתה בעדינות ורגישות רבה בשיתוף ארכיאולוגיים, אדריכלים ועבודה נעשתה צמודה למקורות ההיסטוריים. השנים הרבות שקטע החומה הזה הוזנח וההזנחה פגעו באבני החומה. לכל אורך החומה יש אפשרות לרדת בתחנות המקטעים. חומות ירושלים הפכו לאתר מורשת עולמית מוכרז של אונסק"ו, החומה הראשונה נבנתה בימי הכנענים לפני כ-4000 שנה, החומה האחרונה, החדשה, הוקמה והוגבהה בפקודת סולימאן המפואר לפני פחות מחמש מאות שנה, החומה הוקמה בזמן שיא כארבע שנים, אלפי פועלים הובאו מתורכיה לבנות את החומה, עליה הוכן נתיב מיוחד עבור החיילים ששמרו על העיר, כדי לאפשר להגיע מנקודה לנקודה, וגם נבנו צריחים בפינות ומעל השערים כדי לאפשר לחיילים להגן על השערים.