ירושלים/ טיול על החומות

קטע חדש של טיילת החומות בירושלים נפתח לקהל הרחב ביום רביעי האחרון, הקטע משלים שלושה ק"מ של הליכה על החומה מצד צפוני, מערבי ודרומי המקיפה את ירושלים העתיקה. מבט ממעוף הציפור על הסימטאות, הר הבית הרובע היהודי, הר הצופים ועוד. טיול עם ילדים לימי החנוכה


ביום שלישי האחרון נחנך קטע אחרון מטיילת חומות העיר העתיקה וביום רביעי נפתח מסלול הטיול לקהל הרחב לקראת חג החנוכה. מדובר בטיילת שחוברה לה יחדיו שמקיפה את העיר העתיקה מצפון, מערב ודרום, סה"כ כשלושה קילומטרים שמקיפים יותר ממחצית מהעיר העתיקה, המטייל יכול להלך מעל העיר העתיקה, להביט למטה ממעוף הציפור אל סמטאות הרובע הנוצרי, הרובע היהודי, הכותל הר הבית, הר הזיתים כיפת הזהב ועוד. קטע החדש שאורכו כמעט ק"מ הולכים מעל הרובע המוסלמי, שוק הבשר, ומחוץ לחומות תצפית על הר הצופים ומוזיאון רוקפלר.
כחמש שנים לקח להכין את המקטע האחרון ולהשלים את המסלול הארוך לכל שלושת הקילומטרים, בפרויקט האחרון השקעו כ11 מיליון שקל כדי לשפץ ולהכין את נתיב הליכה בטוח על החומה, להכין את גדרות הבטיחות, את התוספות למדרגות, הוספת אבני חומה מול אלה שחסרו, העבודה נעשתה בעדינות ורגישות רבה בשיתוף ארכיאולוגיים, אדריכלים ועבודה נעשתה צמודה למקורות ההיסטוריים. השנים הרבות שקטע החומה הזה הוזנח וההזנחה פגעו באבני החומה. לכל אורך החומה יש אפשרות לרדת בתחנות המקטעים. חומות ירושלים הפכו לאתר מורשת עולמית מוכרז של אונסק"ו, החומה הראשונה נבנתה בימי הכנענים לפני כ-4000 שנה, החומה האחרונה, החדשה, הוקמה והוגבהה בפקודת סולימאן המפואר לפני פחות מחמש מאות שנה, החומה הוקמה בזמן שיא כארבע שנים, אלפי פועלים הובאו מתורכיה לבנות את החומה, עליה הוכן נתיב מיוחד עבור החיילים ששמרו על העיר, כדי לאפשר להגיע מנקודה לנקודה, וגם נבנו צריחים בפינות ומעל השערים כדי לאפשר לחיילים להגן על השערים.
המקטע האחרון, הטיילת הצפונית מתחילה מהחלק התחתון של שער שכם. (בכניסה לשער שכם מצד שמאל יש ירידה אל 'הכיכר הרומית'), משם יש עליה בתוך החומה, מטפסים כחמש קומות עם מדרגות לגג שצופה על הרובע המוסלמי, על עשרות הבתים הצפופים, חלקם מתהדרים בכיפות הגדולות, מכאן רואים את תנועת המסחר של הקונים והסוחרים בשוק הבשר, את סימטאות הצפופות של הרובע המוסלמי. ההליכה ממשיכה צפונה אל בורג' אל לקלק שנקרא בתרגום מערבית 'מגדל החסידה' והמסלול מסתיים מעל שער האריות.

מסלול ההליכה חולף מעל הרחובות שנושקים לחומה ומעניק למטייל מבט לא שיגרתי על העיר העתיקה, מקטע זה לא קל להליכה, יש הרבה מדרגות, פיתולים, מעברים צרים, עליות ירידות, גובהן של המדרגות כשלושים ס"מ כך שיש להכין את הברכיים להליכה קצת מאומצת.

במהלך הטיול על החומות אפשר להבין את חייהם של שומרי החומות, את מקומות השהייה שלהם בחדרים קטנים שלא היו בתפקיד באותם הימים החיילים יכלו להלך בין המקטעים בבטיחות יחסית מוגנים בזכות הגבהת החומה. דרך חרכיי ירי יכלו להשקיף ולשמור, במגדלים מעל השערים ניתן להילחם בפולשים גם באמצעות שפיכת שמן רותח נגד הפולשים. מדובר על מסלול הליכה היסטורי שעובר בין התקופות הביזנטית, הצלבנית, לתקופה העות'מנית ועד לחיים המודרניים, בצד הפנימי של החומה נבנו מגרשי משחקים, גן ציבורי, מגרש כדורגל, בית ספר וכמובן מבני מגורים צפופים. הטיילת מהלכת ממש מעל הבתים, אפשר לראות את החצרות של הבתים, ומבחוץ את קו הנוף של ירושלים, את מגדלי הפעמונים של הכנסיות, את צריחי המסגדים, את הכיפה האפורה של בית הכנסת החורבה ואת כיפת הזהב בהר הבית. ההליכה ברוב הדרך קלה.

ההליכה בקטע החדש כ45 דקות, ההליכה של כל המסלול למעלה משעה וחצי.


יש אפשרות לצרף לסיור גם הסבר קולי חינם לתייר העצמאי, לטיילת הצפונית או הדרומית , דרך הטלפון הנייד באפליקציה: 'סיורים קוליים בירושלים'.


העלייה לטיילת החומות בתשלום למבוגר: 20 שקל לאדם, גימלאי 10 ש', ילד/חייל 8 ש'

שעות הפתיחה: א-ה ושבת 9-17 בימי שישי הטיילת הצפונית סגורה, כדאי לשלב עם ביקור במערת צדקיהו המרשימה שנמצאת במרחק קצר צפונית משער שכם.

37 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול