ירושלים/ מעל מגדל הפעמונים אשקיפה

ליום ירושלים מוסד שמלכד בתוכו, צלב, סהר ומגן דוד


מתנמנמת על ראשי ההרים? לוהטת בבקרים וצוננת בערבים. אוהביה מקנאים לה וחרדים לשלומה. שונאיה אומרים שיפה היא, אך יופיה קר כאבן. רבים מסרו נפשם למענה, אבל היא לא הזילה דמעה עליהם. משוררים ומלחינים שוררו לה שירים - אבל היא לא ידעה מילים ומנגינה. דתיים אומרים שהיא דתית וצנועה, חילונים מספרים שהיא גם חילונית ולעיתים מופקרת מעט. היא עניה מרודה - אבל עשירה ברוח, נהגים מכנים אותה בלי בושה, סתומה. נכון, הדעות עליה חלוקות, אבל פעם בשנה ביום חגה אוהבים ושונאים עולים אליה, מקווים שאולי השנה היא תחזיר קצת אהבה. זו ירושלים.
ליום ירושלים בחרתי עבורכם מקום סמלי בירושלים, מקום בו מתלכדות שלושת הדתות תחת גג אחד, מקום בו אתם יכולים לצפות ממגדל נישא על העיר המערבית, להסתובב 180 מעלות ולצפות על העיר המזרחית. זהו בניין י.מ.ק.א. שניצב ברח' המלך דוד 26 בירושלים. אחד מהבנינים היפים שנבנו בירושלים בתקופת המנדט. לפני שאתם נכנסים בשער המבנה, תפסעו לצידו השני של הכביש, לעינכם תראה תמונה מרהיבה של כל המבנה. שדרת ברושים גבוהים מובילים למגדל הפעמונים, שמזדקר לגובה של כ-50 מטר מתוך מבנה גדול, הקומה העליונה מעוטרת בקשתות ומשני צדדיו כיפות עגולות. בשנת 1844 הוקמה אגודה צנועה בבריטניה, האגודה הנוצרית לגברים צעירים (י.מ.ק.א), הרוח של האגודה נשאה שלושה נושאים: רוח, נפש וגוף. בשנת 1928 הונחה אבן הפינה למבנה על ידי הנציב העליון הבריטי חלפו חמש שנים והגנרל הבריטי, לורד אלנבי חנך את המבנה. המבנה תוכנן על ידי ארתור לומיס הרמון, שתכנן את בנין האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק.

12 עצי הברוש בכניסה למבנה מסמלים את שנים עשר שבטי ישראל, 12 שליחיו ישו ו-12 מאמיני מוחמד. המספר 12 חוזר כהד בחלונות ובכיפות האודיטריום ובאולם ההתעמלות. " מקום זה - השלום שורר בו, יריבות מדינית ודתית תישכח אחדות בין עמים תטופח ותפותח כך מבשר בכניסה לגן שלט הקרימקה בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית, אלה דבריו של הגנרל אלנבי בנאום ההקדשה בשנת 1933. באגף הצפוני משתלשת מהתיקרה נברשת גדולה בה משולבים יחד צלב, סהר ומגן דוד.

תמורת סכום סמלי תוכלו להפליג במעלית למגדל הפעמונים, שלושים וחמישה פעמונים הוצבו שם, לקראת חג המולד ואירועים מיוחדים משמעים הפעמונים קונצרט שמיימי. מכאן נפרס נופה של ירושלים, ממש למטה, במזרח מכוניות קטנטנות נראות ברחוב, מצידו השני של הכביש 'מלון היוקרה המלך דוד'. רחוק יותר נראים חלקים מהעיר העתיקה. בצד השני של מרפסת מגדל הפעמונים, תוכלו לראות את ירושלים המערבית. עד לפני כמה שנים מדי שבת היו שומעים קריאות אוהדי כדורגל במגרש המפורסם של ימקא, בינתיים רחבת הדשא נחפרה לטובת עסקי נדל"ן ובמקום המגרש הירוק יקומו כאן יחידות דיור ומגרש חניה. רחוק יותר בתיה המיוחסים של שכונת טלביה (קוממיות), פלחים משכונת רחביה, מוזיאון ישראל והכנסת. במקום יש גם מסעדה וקפה בגן. ימקא 02-5692692.
25 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול