יין/ יוצאת מהכדים

מסע של אישה אחת נחושה בעקבות כדי יין לגיאורגיה והבאתם לכפר אוריה. סיפור של יקב מיוחד

המסע אל כדי החרס הענקיים שהגיעו לכאן מגרוזיה (כיום גאורגיה) החל לפני כמה שנים. הסיפור מתחיל בכפר אוריה שבו גרה לינה סלוצקין ומשפחתה, לינה החליטה לזנוח את עבודתה המתוגמלת היטב בהייטק לטובת בית בכפר ופיתוח תיירותי של מקום חדש ומיוחד. יחד עם בעלה הקפידו על כל פרט בבניית יקב חדש מעל השדות הפורחים של כפר אוריה. (בין צומת נחשון לצומת שמשון), לינה למדה על תרבות היין העתיקה מפרופ' עמוס הדס, חוקר ההיסטוריה של היין, למדה על דרך היצור המיוחד של יין לתסיסה בכדי חרס עתיקים.

שיטה הכנת היין הגיעה דווקא מארץ ממנו עלתה לינה לארץ - הארץ היא גרוזיה (גיאורגיה). לינה לא הכירה את שיטה הכנת היין בכדים, לצידה בפיתוח ניצב היינן ד"ר ארקדי פפיקיאן, יחד הכינו את המתווה להכנת היין בכדי חרס. לינה יצאה למסע למקורות לגרוזיה מקום בו היא נולדה כדי לאתר את הכדים ענקיים. באחד מהכפרים הנדחים מצאה את יצרן הכדים ואלה הגיעו במסע ארוך ועדין כדי שלא ישברו.
הענבים עוברים תסיסה במכילי החרס 6-8 שבועות, מקבלים את הארומות מהכדים הענקיים, היין מוחזר לסיבוב נוסף לכדים, סה"כ תקופה של ארבעה חודשים, אחר כך מוכנס היין לחביות עץ בתהליך רגיל. הענבים גדלים בכרמים במרודות כפר אוריה.


היקב המיוחד בנוי כיקב ירוק, בני הזוג ולדימר ולינה מעבירים הרצאות על היין בתקופה העתיקה, באזור כפר אוריה וגם על התהליך המיוחד של כדי החרס. כמה אלפי בקבוקים בשנה יוצאים מהיקב והם גדלים ומתפתחים גם בתחום האירוח מדי שנה. בשישי ושבת מוגשות ארוחות בוקר מול הנוף היפה, סיורים ביקב, הרצאות, ומוסיקה.


יקב קדמא, כפר אוריה 054-9195156. על כביש 44 בין צומת נחשון לצומת שמשון.

28 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול