טיול + רכב/ שני כבישים נידחים וכוח הדיזל

הפעם אנו משלבים מסלול טיול + מבחן רכב קליל לפיז׳ו 3008 דיזל. מסלול הטיול מהלך בין שני כבישים נדחים בצפון הארץ, מתחיל בישוב דרוזי ומסתיים כמעט בנגיעה בכביש הצפון. הכל בכוח הדיזל


שני כבישים נדחים יש בצפון הארץ, שניהם יוצאים מישובים דרוזיים, הכבישים לא מוכרים ומופיעים במפות, במפות סימון שבילים החדשים הם מופיעים כשביל מקווקו. שני הכבישים שימשו פעם את תושבי הכפרים הדרוזיים קשר בין הכפרים וכביש הצפון מבלי צורך לעבור בכביש ראשי. הדרך הראשונה יוצאת מהישוב הדרוזי בית ג׳ן, ישוב דרוזי פורח שנח במרכז הגליל העליון, הדרך יוצאת ממרכז הישוב ונמתחת צפונה, בית ג׳ן נחשב כישוב ציורי, בעונה זו של הפריחה מכנים אותו כ׳טוסקנה של הצפון׳. הישוב מתפרס על שלושה ראשי הרים, בליבה של שמורת הר מירון, עם תצפיות נוף מרהיבות סביב, אנשים נחמדים, מסעדות וצימרים. הכביש/ שביל שלנו מתחיל כאמור ממרכז הישוב. (בזמן האחרון שעברתי בו התחילו בחלקו הראשון עבודות פיתוח) כדי להגיע לכביש בקלות כדאי שתעקבו אחרי השילוט - 'מעבדות ד״ד דבור'. שווה להיכנס למעבדה/ מרכז מבקרים ד"ר דבור היה הרוקח הראשי של צה״ל על יד המעבדות פתח מעבדות חנות יפה ומטופחת ושם מוכרים מוצרים לטיפוח העור שפותחו במעבדות שלו.

מד״ר דבור יורדים דרך כמה עיקולים ומתייצבים על שביל/ כביש (סימון אדום), בתחילת הדרך, מימין, מעיין קטן הנובע מהסלע והמים זורמים לכעין שוקת גדולה כנראה לסוסים שחצובה במצוק, לפניכם שבעה ק״מ של כביש פראי שפולח נוף עוצר נשימה. יובל קטן, זורם בניחותא מצד ימין של הדרך, כמה עצי דובדבן פורחים בימים אלה לאורך הדרך.


אחרי ארבע ק״מ מגיעים לרחבת חניה קטנה, ומתחת למצוק אנדרטה לזכר חללי אסון המסוקים, אחד מהם היה פאדי קזאמל שהיה חייל דרוזי ונהג לבלות במקום עם חבריו. אחרי עוד כק״מ מגיעים לחיבור ערוצו העליון של נחל כזיב ונחל מורן, כאן נמצא מעיין קטן, עין חותם, המים הצלולים מתנקזים לבריכה וזורמים לשוקת חיצונית בבריכה 2x2 . בחיבור עם כביש 89 (צפת- נהריה) יש אבן המסמנת את שביל הבנים הדרוזים, מסלול הליכה ורכיבה על אופניים.

בכביש 89 פונים שמאלה, (מערבה), בלב הכפר, מצד ימין, סימון סגול, לכביש פנימי שעובר בתוך הישוב חורפיש, הכביש הצר חוצה את הכפר ויוצא בצידו הצפוני ומטפס למעלה לעבר שמורת הר סאסא, (סימן נוסף בראש ההר קבוצת צימרים שנקראת 'צימרים הר השמש'), מכאן מתחיל שביל/ כביש צר ומשובש שמתפתל בין עצי זית עתיקים, בנוף קדום,