טיול רטוב/ ים בחורף

אחרי סערה גדולה כפי שהייתה בסוף שבוע שעבר מביאה אל החוף הרבה אוצרות, חלק מהם גל חדש של צדפים. אתם מוזמנים לטיול על חוף פלמחים. טיול של אחרי סערה


גן לאומי של פלמחים משתרע לאורך של 8.8 ק"מ. חוף פראי, מצוקי כורכר שגולשים עד קו המים, גבעות של חול נודד נדחק והפך לתושב קבע בין גבעות הכורכר. המפרצונים והריף הטבעי שימשו בעבר את הקדמונים כמעגן ונמל טבעי. בחלקו הדרומי של החוף, כעין חצי אי נשלח אל גלי הים, התגלה אתר ארכיאולוגי, חורבות עתיקות של יבנה ים, עיר נמל מתקופת הברונזה ולמעשה עד ימי הביניים. התושבים הקדמונים נעזרו בפינות הנסתרות של סלעי הים להוצאת חלזונות, להפקת הצבע הארגמן. במצוקי הכורכר שנושקים לים נתגלו מערות קבורה. אם תסתכלו מקרוב על מצוקי הכורכר, תראו את הפיסול המעודן של הטבע במצוקי הכורכר.

בעלי חיים רבים חולקים שטחי מחייה בשמורה. חולות פלמחים משמשים כאזור הטלה של ביצי צבי הים, שועלים, תנים וחזירי בר מהלכים על הגבעות. צמחי נר הלילה, רותם המדבר שעוד ימים יתחיל לפרוח ועוד צמחיה מגוונת. עופות מים פוקדים את החוף ומוצאים פה מזון. זהו החוף הפראי אחרון שנותר במרכז הארץ, (למעט קטע חוף תל ברוך, מצפון לתל אביב שעליו מאיימת חרב הפיתוח).

אספנו עבורכם כמה מסלולי הליכה על החוף ועל המצוק לטיול מחאה נעים של אחרי סערה.
כותרת ביניים קטנה: הי דרומה לאשדוד

מפרץ של צדפים ודרך ארוכה הנמתחת עד אשדוד. מצידו דרומי של אתר הארכיאולוגי, 'יבנה ים' נמתח חוף ארוך עד אשדוד. לפני שמחליטים ללכת דרומה, על קו החוף, ממש למרגלות התל הארכיאולוגי, שפע אדיר של צדפים שהים מביא לכאן צדפים יפים מכל הסוגים. שווה להתכופף אל הצדפים כדי לראות את הסוגים השונים. בעת סערה גלי הים מסתערים עליהם ובעת חזרת הגל הם משמעים רחש נעים. מכאן רואים בבירור את המנופים הגדולים של נמל אשדוד.

איך מגיעים: חולפים על פני הכניסה לחוף פלמחים, לכביש משובש מאוד שיורד לחוף הדרומי של פלמחים. (רצוי להשאיר את הרכב ולהלך ברגל)
כותרת ביניים קטנה: מצוק הכורכר

מצוק הכורכר כאן אינו גבוה, המצוק מתנשא קרוב לחוף של הקיבוץ, בתוכו מערה עמוקה. בעת סערה מי הים חודרים לתוכה. בחלק הקדמי פזורים כמה סלעים, עליהם "כלואיים" כמה אגמונים קטנים. נעים לטייל על הסלעים, (זהירות הם חלקים), להציץ אל הבריכות הקטנות בהם נלכדו עם הגאות; דגים קטנים, תמנונים זעירים, סרטנים רכי שריון, ועוד. מצוק הכורכר ממשיך צפונה. מעליו נפרסת יש כבר טיילת שהולכת לצד בתי הקיבוץ. מצוק הכורכר יפה כדאי להתקרב כדי לראות את עלי הכורכר הרכים שמסודרים כפסל מדהים.

איך מגיעים: שתי כניסות לחוף פלמחים, תבחרו בכניסה, אחרי הכניסה לקיבוץ. מכאן אפשר להלך ברגל על הגבעות מעל הים, לתצפית, בחלקים מסוימים אפשר לרדת לקו המים.
כותרת ביניים קטנה: למטיבי לכת, לאורך הנחל ועד פלמחים

מסלול הליכה מתחיל לאורך נחל שורק ומסתיים באתר הארכיאולוגי יבנה ים. שמגיעים אל החוף הים פונים דרומה והוליכם על קו החוף, באזור הקיבוץ יש שביל שהולך על המצוק ומשם אפשר לראות את גלי הים המסתערים על הסלעים למרגלות המצוק.

איך מגיעים: מסלול הליכה מתחיל מהגשר מעל נחל שורק, (כביש 4311, ) משם הולכים בשביל המסומן של רשות הטבע והגנים והולך עד החוף.

כותרת ביניים קטנה: הים ומלואו

על שפת המצוק, שביל רחב ומסודר שמוביל אל מוזיאון קטן, יפה ועשיר בתוכן. המוזיאון, בית מרים - הים ומלאו. נקרא על שם מרים ליפשיץ ז"ל שסייעה בליקוט הממצאים העתיקים שנישלו מהים. הממצאים מספרים על ההיסטוריה של התיישבות וסוגי האוכלסיות שונות שהתיישבו בחוף, למן תקופת האבן ועד ימינו. כדאי לסור למוזיאון. בית מרים 'פלמחים' 03-9538281.


כותרת ביניים קטנה: סתם לשבת מול הים

ועוד משהו, לחובבי הים. סתם לשבת מול הים והגלים, אם הים יהיה גלי תוכלו לראות איך הגלים נשברים על הריף הטבעי, הקצף מתנשא לגבהים. טיול נעים על החוף, בין הצדפים ובין הערוצים שחפרו מי הגשמים.

63 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול