טיול לשבת/ על שפת הנחל

ברצינות, כמה הזדמנויות יש לכם להלך על שפת נחל שמימיו זורמים בזרם חביב? החורף הזה נותן לכם הזדמנות. טיול חמוד של הליכה לצידו של נחל ציפורי הזורם, מראס עלי, הנפתול הגדול, טחנת הקמח העתיקה של גבעת עליל ועד לעמק היפה וגשר האבן מול טחנת הנזירים
לפני הירידה למי הנחל אני מציע ל״נועזים״ מסלול קצר אל מעבר לכביש, אל טחנת הקמח ׳טאחונה ראס עלי׳. זו טחנת הקמח העתיקה הגבוהה ביותר בארץ (מגיעה ל-18מ׳), לנועזים (ואני ממש לא ממליץ) שמהלכים אל קצה הצטחנה מגלים תמונת נוף של העמק היפה, את השדות המסודרים והצבעוניים של הבדואים המקומיים, תמונות אלה משלימים את תמונת הגלויה שמתגלה לאלה שהגיעו לטחנת הקמח העתיקה. למרגלות הטחנה זורם הנחל, כאן הוא משלים את העיקול הגדול, (הנפתול הגדול) והמים פורצים את שלל צמחי המים והעצים וכאן הם זורמים לאיטם נרגעים מהזרם השוצף.

ועכשיו למסלול הטיול, לאחרונה הכינו עבורכם מסלול הליכה סלול מבטון, צמוד לנחל. משאירים את הרכב בחניון החדש, הסלול של ראס עלי, יורדים בשביל אל הנחל, עדין לא פונים אל דרומה אל טחנת הנזירים, אלא צפונה לאורך הנחל, עוברים את הגשר להולכי רגל ומהלכים על הגדה המזרחית, (בנקודה זו אפשר ללמוד שיש כוח ששובר את המים, בנקודה זו הנחל נשבר מול כוח הסלע, ומאלץ אותו לעשות עיקוף ענקי שנקרא ׳הנפתול הגדול׳, על הסלע מעל הנפתול הגדול בתיו הציורים של ראס עלי. (ראס עלי כפר ערבי בדואי, הוקם בשנת 1926, בניו משבט ערב אל חוג׳יראת), בימים אלה גדות הנחל זוהרים מרוב ירוק, פרחים וחגיגה של יופי, מצידו המערבי של הנחל מלווה אתכם הסלע הענק הלבן ועליו כאמור מציצים בתי הכפר. הכל פורח, גם השדות של הבדואים המטופחים (לא להיכנס לשדות ובטח שלא לקחת). שימאס לכם תסתובבו ותתחילו ללכת דרומה, כ-1 ק״מ לאורך הנחל על שביל הבטון עד ׳טחנת הנזירים׳. נחל ציפורי זורם במרץ רב, (הזרם נרגע בנפתול הגדול), לעיתים המים השובבים מטפסים אל גדת הנחל ואפילו מציפים את שביל הבטון. מול טחנת הנזירים עמק יפה עם שדות כמו ציור אקוורל יפה. על ההר משקיף עליכם הישוב יודפת.


נחל ציפורי אורכו כ-32 ק״מ מתחיל ליד נצרת עילית ומשם זורם מדרום למושב ציפורי, לא רחוק משם נובעים מעיינות ציפורי מתוך מבנה אבן הרוס. לאורך הנחל עצי צפצפה צמחים אוהבי מים עצי שיזף ועוד.

איך מגיעים: על כביש 70 מצומת יגור צפונה, כחמישה ק״מ מצומת יגור כניסה לראס עלי, יש שינויים בכניסה בגלל סלילה של הכביש לכן כדאי להעזר ב׳וויז׳.

689 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול